Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 23. ledna 2019

Zemřel význačný pěvec Petr Hlavatý

Po těžké nemoci zemřel v pondělí 25. prosince v kolínské nemocnici ve věku 59 let pěvec Petr Hlavatý, který se nejen do kolínské hudební historie významně zapsal především jako sbormistr.

Zemřel význačný pěvec Petr Hlavatý
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 11.1.2018 v 6:00, Aktualizováno: 9.1.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Petr Hlavatý pocházel z Hořic u Jičína. Po stavební škole vystudoval zpěv na Akademii múzických umění v Praze. Působil krátce v Národním divadle na scéně Státní opery, následně procestoval svět jako sólista Komorní opery. Později spolupracoval s předními symfonickými orchestry a řadou filharmonických těles pod taktovkou předních dirigentů, k nimž patří Václav Neumann, Libor Pešek, Jiří Bělohlávek či Vladimír Válek. Sám rád vzpomínal na provedení sólového partu Mozartova "Requiem" ve Francii za účasti významných pěvců pod taktovkou slavného Yehudi Menuhina.
Byl příznivcem a propagátorem klasické a církevní tvorby a soustředil se především na jejich autentické nastudování a provedení. Přitahovala jej oratorní a písňová tvorba českých a světových skladatelů (Dvořák, Smetana, Fibich, Martinů, Janáček, Schubert či Brahms).
Jako pedagog působil čtvrt století na Akademickém gymnáziu v Praze a desetiletí na Základní umělecké škole Fr. Kmocha v Kolíně. Vychoval desítky laureátů pěveckých soutěží a členů současných operních divadel. Za pedagogickou práci a přístup k umění byl třikrát oceněn Společností Jana Masaryka a byla mu udělena Pamětní medaile Cti a vděčnosti.
V roce 2013 se stal sbormistrem kolínského smíšeného pěveckého sboru Cantores Cantant. Sbor vznikl z malého sboru při Církvi československé husitské a pro nastudování umělecky náročných sborových skladeb byl rozšířen o jeho žáky sólového zpěvu a stal se sborem ZUŠ v Kolíně. Dnes má 25 členů s věkovým průměrem okolo 28 let. Od počátku byl výběr repertoáru zaměřen na klasickou a církevní tvorbu. Cantores Cantant mají na hudební scéně velmi dobrou pověst. Sbormistr Petr Hlavatý přizvával ke spoluúčinkování své bývalé žáky z Prahy a přátele z operní sféry, sólisty či špičkové varhaníky. Sbor vystupoval zpravidla v kostelech v Kolíně, Praze, Kutné Hoře i jinde, zván je i do Švédska, Rakouska, Německa či Itálie. V posledních letech sbor uvedl "Requiem" W.A. Mozarta a "Stabat Mater" Antonína Dvořáka. S těmito díly měl velký úspěch.
Kolegové vzpomínají na Petra jako na výborného společníka, který si života užíval naplno. Tak bral i vystoupení a přípravu studentů. „Učil nás, věřil nám a neuvěřitelným způsobem nás podporoval. Byl skálopevně přesvědčený, že dokážeme víc, než se nám snilo. S jeho odhodláním udělat z nás opravdové zpěváky se může měřit jen máloco. Jeho víra v nás a nadšení pro vzdělávání změnily naše životy,“ uvedl Jiří Pospíšil, jeden z jeho nejúspěšnějších žáků. „Skromný, pokorný, úžasný. Hlas jako zvon, neskutečně optimistický, energický profesor. Do dneška si pamatuji, jak jsem mu poprvé zazpíval u klavíru a od té doby jsem se přidal do školního sboru a zpívali jsme na mnoha místech. Úžasné zpívání na Staroměstské radnici, v Kolíně, v různých kostelech. Tento muž patřil mezi první, kteří ve mě věřili. Neuvěřitelně laskavý a vlídný. Měl se mnou hodně trpělivosti a spoustu mě toho naučil. Hlasově mě velmi posunul a ukázal mi kvalitní hudbu, kterou poslouchám dodnes. Děkuji vám za vše a pevně věřím, že budete v našich srdcích napořád jako ten úžasný zpěvák se smyslem pro humor, jaký se jen tak nevidí. Dokázal rozesmát davy, oslovit publikum svým krásným basovým hlasem a úžasným úsměvem,“ vzpomněl jeden z jeho žáků Jacob Carpenter.
Na zádušní mši v kolínském chrámu sv. Bartoloměje ve středu 3. ledna se s Petrem Hlavatým rozloučili příbuzní, přátelé a žáci. Mši celebroval kardinál Dominik Duka a zaznělo Mozartovo "Requiem". Petr Hlavatý byl uložen do hrobu v Miletíně.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM