Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

Zemřela svědkyně holocaustu a kolínská rodačka Hana Greenfieldová

Zemřela svědkyně holocaustu a kolínská rodačka Hana Greenfieldová
 
Publikováno: 5.2.2014 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Hana Greenfieldová žila dlouhá desetiletí mimo Kolín, avšak na své rodiště nikdy nezapomněla a udržovala s ním úzké kontakty, tak jako s českým prostředím vůbec. Vzpomínala na šťastné chvíle z dětství a mládí, avšak současně měla před očima chmury německé okupace, protižidovská nařízení a deportace do vyhlazovacích táborů. Prožitky těchto hrůz poznamenávaly i její vztah k rodnému městu. Našla však v sobě velkou sílu a vyrovnávala se s touto tragédií, která postihla ji samotnou i její nejbližší, pomocí nadšené osvětové práce, při které předávala svědectví, jež varovalo před hrůzami holocaustu.

Narodila se 5. března 1926 Karlu a Marii Lustigovým v domě čp. 129 v Mnichovické ulici na kolínském Zálabí. Její otec zde měl zasilatelskou firmu. Po příchodu Němců do Kolína pracovala z příkazu okupantů spolu s MUDr. Pavlem Fantlem na kolínském gestapu v rozsáhlé kartotéce všech Židů kolínského okresu. Zde se jim podařilo zlikvidovat několik karet lidí, kterým se podařilo utéct, aby po nich Němci nepátrali. Dařilo se jim také pašovat vzkazy či trochu jídla zadrženým Židům, či předávat zprávy o uvězněných, o nichž nikdo nesměl nic vědět.

Nakonec byla Hana zařazena se svou matkou Marií (narozena 16. dubna 1902), starší sestrou Irenou (24. listopadu 1922), babičkou Hermínou Hellerovou (30. srpna 1879) a dědečkem Ludvíkem Lustigem (20. února 1861) do posledního kolínského transportu AAd - 13. června 1942 do Terezína. Zde na ně již čekal její otec, který odjel předchozím transportem AAb 5. června 1942. V Terezíně Hana pracovala v kuchyni. Otec Karel Lustig a babička Hermína Hellerová byli deportováni transportem AAx 14. července 1942 do vyhlazovacího tábora Malý Trostinec, kde byli v podstatě okamžitě zabiti. Po několika měsících, 3. října 1942, zoufalý dědeček Ludvík spáchal sebevraždu. Matka Marie Lustigová byla deportována transportem Dn/a 5. října 1943 do Osvětimi, kde také zahynula.

Sestra Irena zůstala v Terezíně do konce okupace a Hana byla odeslána transportem Eb 18. května 1944 do Osvětimi. Naštěstí v zimě 1944 byla zařazena do skupiny vězňů, schopných těžké práce, a odjela na odklízení trosek v bombardovaném Hamburku. Osvobození se dožila 15. dubna 1945 v apokalyptickém Bergen-Belsenu. V lednu 1946 odletěla za svým strýcem do Velké Británie, který byl profesorem na univerzitě v Cambridge. Později se přestěhovala do Izraele, kde žila se svou rodinou, manželem Murrayem Greenfieldem, dcerou a dvěma syny.

Velkou změnu pro její život přinesl v roce 1961 proces s Adolfem Eichmannem, jenž organizoval vyhlazování Židů. Setkala se na něm s jinými "koncentráčníky" a uvědomila si, že její "pocity beznaděje, obav, zklamání, osamělosti a touhy promluvit sdílí mnozí z těch, které potkal stejný osud". Začala o svých krutých prožitcích přednášet. Podílela se na organizaci vzdělávacích a vzpomínkových akcí nebo dětských literárních a uměleckých soutěží, šířících informace o problematice holocaustu. Sama také literárně zpracovávala své vzpomínky, které vyšly v několika jazycích, česky pod názvem Z Kolína do Jeruzaléma poprvé roku 1992. Věnovala se udržování památky obětí holocaustu a svůj um i organizační talent zapojila do úsilí zamezit jeho opakování.

Do rodného Kolína zajížděla Hana Greenfieldová organizovat vzpomínkové akce při výročí transportů do Terezína (1992, 2002) a se svým manželem, synem a vnučkami naposledy přiletěla na 70. výročí tohoto odsunu v roce 2012, kdy shlédli v synagoze výstavu Léta žalu a strastí a navštívili shromaždiště transportovaných na 6. základní škole spolu s novým židovským hřbitovem. Zemřela po těžké nemoci 27. ledna 2014. 

Autor článku: Miroslava Jouzová
loading...
Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyZávod cyklokrosového Toi Toi Cupu jasně pro Paprstku
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM