Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Zrnko prachu zatančilo na papíře. Znáte nejnovější sbírku poezie z Kolína?

Edice Polabští básníci se má čile k světu. Vznikla v Kolíně roku 2012 a koncem minulého roku v ní vyšel už sedmý svazek poezie - sbírka Evy Šulcové Tančící zrnko prachu. Koupit ji můžete u Kašků a v prodejně Arton Na Hradbách.

Zrnko prachu zatančilo na papíře. Znáte nejnovější sbírku poezie z Kolína?
Básnířka Eva Šulcová s jednou ze svých sbírek poezie.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 22.2.2015 v 12:00, Aktualizováno: 17.2.2015 v 15:00
Rubrika: Kultura

Eva Šulcová je nejčilejší kolínskou básnířkou, vznik edice Polabští básníci iniciovala a spolu s vydavatelkou Marií Mlejnkovou a Kimem Houdkem tvoří redakci edice. V minulých letech podnítila v Kolíně i několik repríz pouličního básnění pod hlavičkou Guerilla Poetring, sem tam ji mohli zájemci slyšet při autorském čtení. Její aktivity jsou potvrzením faktu, že básníci do důchodu nechodí.

Tančící zrnko prachu (Vespero Pardubice, prosinec 2014) je již třetí sbírkou Evy Šulcové a navazuje na Zálivy těšení (Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1987) a Vodu v ohni (Vespero, 2012). Ke čtenářům se tak nyní dostává užší výběr její tvorby posledních sedmi let. Stručné záznamy niterných obrazů a přírodní lyriky, jednadevadesát básní na stejném počtu stránek doplňují souznící ilustrace autorčiny sestry Libuše Drahovzalové. Podobně jako u básníka-mystika Bohuslava Reynka, k jehož odkazu se hlásí, prokvítají i u Evy Šulcové do mnoha strof motivy náboženské.

Při čtení lze mít dobrý pocit, že nejde o nic vyspekulovaného, nestržena řekou slov zůstává básnířka pevně na břehu stručnosti, uměřenosti a náznakovitosti. To aby pro ty své nemnohé, kteří s ní chtějí bdít, vylovila perly průsvitných šťastných chvil. Nechce je přenést do ráje, jen ukázat Boží znamení, promluvit i pomlčet o tom, jak tiše tiká čas, o vidění toho, co není, modlící se vodě, hudbě kamení, čekání na křídla, otvírání očí a hoření v objetí. Po přečtení se můžeme oprávněně ptát. Je autorem básní Stín pod kvetoucí třešní nebo snad Tančící zrnko prachu?

Je něco vzdorně antikomerčního v tom být polabskou kolínskou básnířkou a sama si financovat tisk sbírek bez návratnosti nákladů. Měřeno prodejností se ostatně celá edice Polabských básníků jeví jako bláhovost, jako dýchání do obroučky bublifuku. Vyfouknuté bubliny však mizí, ale poezie zůstává, je věčná. Hodnota a význam poezie pro náš život není měřitelná prodejností, ale radostí, potěšením srdce z krásy života, kterou básně zachytí.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM