Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Hlavní kolínskou společenskou událostí soboty 22. února je Jezdecký ples v Městském společenském d...
Číst dále...

Před 25 lety

"Hlavním průšvihem centra města je abnormálně vysoký počet opuštěných domů a krámků. V této katego...
Číst dále...

Názor dne

Johana Jean na Facebooku upozornila na ignoraci a aroganci některých řidičů
"Co se týče ZTP míst, budu vám vyprávět o absolutní ignoraci...
Číst dále...

Zaujalo nás

Kozlové mají jisté, že budou nejhůře čtvrtí, tedy tak jako tak budou začínat play off doma
O důležitosti hokejového utkání, v němž Kozlové v sobotu 22....
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9915.00Psí veličenstvo (B) - animák 17.30Ježek Sonic (USA) - animovaná dobrodružná komedie s legendárním superrychlým hrdinou v hlavní roli 20.00Můj příběh (ČR) - romantické drama inspirované skutečným příběhem

Městský společenský dům20.00Jezdecký ples

Divadelní klub Scapino19.00Vilémova kapela: Dotočná - koncertní oslava natočení debutové desky

Staré Lázně21.00Project X - Největší studentská párty v Kolíně

Tři otázky pro...

Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?
Miloš Březina, vedoucí služby Klubus organizace Prostor Plus, odpověděl na 3 otázky PRESu 21. února 2020

Výstava ´Mezi snem a skutečnost´ v prostorách nákupního centra Futurum představuje tvorbu dětí, žijících v ubytovnách. Co ve Futuru návštěvníci uvidí?

Výstava vznikla ve dvou ubytovnách v Kutné Hoře na základě společné práce dětí nízkoprahového klubu Klubus organizace Prostor Plus, při níž používaly tuš, sprej, barvy, ale tvořili jsme i ze sádry a modelovali jsme hliněné reliéfy. Do klubu docházejí děti a mládež, kteří se nacházejí v ne příliš příznivé sociální situaci. Tvůrcům vystavených děl je mezi 6 a 16 roky. Důležitou součástí výstavy je doprovodný text, který obsahuje komentáře autorů, záměry pracovníků a stručně představují smysl tvorby v sociálních službách. Výstava byla nejprve k vidění v GASKu v Kutné Hoře a ve Futuru ji lze vidět do konce února.

0

Jak dlouho trvalo, než všechna díla vznikla? A kde vznikl nápad představit je na výstavě veřejnosti?

Díla vznikala přibližně jeden rok, jedná se o reprezentativní výběr. Nápad nějaké spolupráce Klubusu s GASKem jsem s lektorkou Věrou Pinnoy probíral již delší dobu. Čas nazrál ve chvíli, kdy jsme začali v klubu více využívat výtvarné prostředky a měli jsme tak dostatek materiálu. Chtěli jsme zároveň pootevřít veřejnosti dveře do světa, který v mnoha lidech vzbuzuje pocity nedůvěry, předsudků a obav. Snažili jsme se ukázat, že děti jsou v podstatě všude stejné a zasluhují si naši pozornost.

0

Původně jste byli nízkoprahový klub pro děti a mládež Klubus, od nového roku ale pracujete i s rodinami. Co se změnilo a kde všude působíte?

Klubem pro děti a mládež jsme byli od roku 2014. Tato služba byla unikátní v tom, že byla umístěna v autobuse, který mohl brázdit silnice Kutnohorska podle potřeb a výskytu klientů. Posun k práci k celým rodinám vnímáme jako přirozený vývoj při zvyšování dopadu služby na změnu v životě klientů. Zároveň bylo potřeba zabezpečit sociálními službami místa v regionu, kde žádné pokrytí není, nebo zde chybí služba zabývající se rodinami v obtížné situaci. Letos plánujeme rozšířit služby do Uhlířských Janovic a do Zruče nad Sázavou, zároveň dál monitorujeme situaci na venkově a jsme připraveni vyrazit kamkoliv na Kutnohorsku, Čáslavsku, částečně i Kolínsku.

0
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99, odpověděl na 3 otázky PRESu 17. února 2020

Čím se systém Dolby Atmos, nedávno nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude týdně projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Zpočátku jedna či dvě. Zejména u hollywoodské produkce se ale Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková (*12.9. 1932), respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka, odpověděla na 3 otázky PRESu 11. února 2020

Po dvou letech vychází vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". Kdy se objeví v knihkupectvích a o čem bude?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vychází v pondělí 17. února. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska. K dostání bude ve všech knihkupectvích, už dnes na ni mnoho e-shopů přijímá předobjednávky.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas právě začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla před několika dny schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Co je nového v kolínském nákupním centru Futurum?
Denisa Cabicarová, marketingová manažerka obchodního centra, odpověděla na 3 otázky PRESu 7. února 2020

Ve Futuru se prý řidiči musí připravit na drobné komplikace při vjezdu do podzemního parkoviště. Je to pravda?

Ano. Komplikace ale nebudou velké a budou jen krátkodobé. V pondělí a úterý 10. a 11. února bude kvůli dlouhodobě plánované opravě uzavřen druhý, vzdálenější vjezd do garáží z ulice Rorejcova. Částečně bude uzavřen také chodník pro pěší. Od středy 12. února by už vše zase mělo fungovat bez omezení.

3

Prostory Futura občas fungují i jako atypický výstavní prostor. Co nabízí aktuální výstava a do kdy bude vyvěšena?

Výstava pojmenovaná ´Mezi snem a skutečností´ poodhaluje vnitřní svět dětí, vyrůstajících v neutěšeném prostředí ubytoven, ve kterém vedle zjevných problémů prožívají i své radosti, touhy a naděje. Je projektem sociální služby NZDM Klubu ve spolupráci s galerií GASK. Výstavu si můžete v našem centru prohlédnout do 28. února.

1

Obchody ve Futuru občas mění nájemce i sortiment. Jaké změny se chystají v prvním pololetí?

Jisté jsou zatím dvě. Jak si návštěvnici Futura určitě všimnou, zahájili jsme přípravu úplně nové kavárny, jejíž otevření plánujeme na červen. Zlepšujeme také naše služby a připravujeme pro zákazníky nové nehtové studio, které by mělo otevřít koncem dubna.

5
Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
Co je nového v kolínském nákupním centru Futurum?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
18.2.2020
0
Do otevření nejnovějšího Penny marketu na Kolínsku chybí díky teplé zimě už jen pár dnů
Máloco vzbudí takový zájem jako nový supermarket. Víte, který na Kolínsku má nejblíž k dokončení? A kdy se tak stane?
Zpravodajství
15.2.2020
0
Automobilka TPCA chce příští rok přejít na tři směny a přijmout přes tisíc zaměstnanců, z toho nemalou část z Indie
Automobilka TPCA v listopadu 2018 oznámila, že za dva roky, tedy od ledna 2021, přejde dosavadní kolínský společný závod dvou auto...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Martin Slavík, 24.1.2020 09:56
“Že by nové obchodní centrum přímo v srdci Kolína? :-)”
Ivana Bartáková, 22.1.2020 12:05
“Snad už v tomhle věku Plešinger neobtěžuje studentky. Ač běhá, minulosti neuteče.”
Ivana Bartáková, 22.1.2020 12:00
“Už se těším!”