Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Internetový shop s potravinami Košík, který začal rozvážet zboží i v Kolíně, omezil maximální hmot...
Číst dále...

Před 25 lety

K těžce zraněnému muži přivolala policisty jeho manželka, která tvrdila, že v bytě v Kolíně došlo ...
Číst dále...

Názor dne

Starosta Michael Kašpar přispěl na Facebook "německou" glosou
"Poznávání, spolupráce, jazykový trénink, výměna zkušeností....
Číst dále...

Zaujalo nás

Medvědi zvou na sobotní zápas s Brnem
Kolín se v tabulce s Brnem dělí o poslední místo. Ne nadarmo...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9914.30Mosley (Č) - animák 15.00Pásmo pohádek pro nejmenší 17.00Ježek Sonic (USA) - dobrodružná komedie s legendárním superrychlým hrdinou v hlavní roli 17.30Zakleté pírko (ČR) - pohádka Zdeňka Trošky o dívce, která se vydá vysvobodit zakletého prince 19.30Příliš osobní známost (ČR) - komedie o třech podobách lásky 20.00Ženská na vrcholu (ČR) - Anna Polívková v hlavní roli komedie, ve které láska přemůže i bod mrazu

Divadlo10.30Kouzelná školka - Michalovi mazlíčci - zábavné divadelní představení s Michalem z "Kouzelné školky" pro děti od 2 do 8 let

Městský společenský dům19.00Maturitní ples SZŠ a VOSŽ Kolín, 4. Lyceum

Staré Lázně21.00Lvcas Dope - F4r4on TOUR

Tři otázky pro...

Jaká divácká lákadla nachystal Městský společenský dům na konec zimy a na jaro?
Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu

Jaké jsou hlavní trháky zimního a jarního programu MSD?

Narvané bylo představení Jaroslava Duška s Mnislavem Zeleným Atapou. Velký zájem byl o koncert Jakuba Smolíka a legendární představení Caveman. Uvidíme, jak si bude stát jeho ženská odnož Cavewoman, ale vzhledem k tomu, že si dvě stovky vstupenek koupila jedna kolínská firma, tak si myslím, že bude také plno. No a čekají nás tři velké koncerty – Arakain, Trautenberk a Walda Gang s Alkeholem, ty mívaly vždy velký úspěch. Velký návrat zažívá travesti show, asi sto lístků se prodalo hned po podzimním představení, další stovka už přibyla.

0

V programu MSD je rok co rok několik na první pohled nenápadných akcí, které ale často nabídkou silnější divácký zážitek než hitová "tutovka". Co byste v tomhle ohledu divákům doporučil?

Ve středu 4. března máme koncert britského zpěváka a kytaristy Jamese Harriese, který v rádiích přeskočil všechny tuzemské i zahraniční hvězdy od Chinaski přes Pink nebo Lucii Bílou až po Kryštofa nebo Marka Ztraceného. Na Apríla se uskuteční asi vůbec největší lahůdka, kdy první dáma folku Pavlína Jíšová spojila své síly s kapelou Petr Kalandra Memory Band, natočila s ní desku a v tomhle koncertu zazní jak nové písničky z téhle desky, tak největší hity Pavlíny, samozřejmě nestárnoucí evergreeny Petra Kalandry, ale i největší pecky Zuzany Michnové, které zpívá Jíšová. Na konci dubna pak zahraje kapela, která si říká Inspektor Kluzó a jejím frontmanem je herec a moderátor Tomáš Matonoha. No a musím upozornit na už dvakrát přeložený koncert muzikantky a novinářky Emmy Smetany, který se tentokrát už určitě uskuteční 18. března a přijede s ní i její snoubenec, zpěvák a herec Jordan Haj.

0

Už patnáct let se v MSD schází sběratelé. Budou setkání pokračovat?

V počátcích se scházeli kromě prázdnin každou sobotu, loni jsme to trošku omezili a letos zase rozšířili na celkem osm setkání. Internet v tom sehrál svoji roli, takže jde vlastně o setkání pár kamarádů a přátel s pravidelnými návštěvníky. Já se skřípěním zubů vstávám v sobotu dříve než normálně ve všední den do práce, ale pak jsem tam s nimi docela rád. Snažil jsem se na ono setkání přetáhnout třeba lidi nabízející své věci v Bazaru na vzduchu, ale marně. To by bylo hezké spojení – známky, mince, pohledy a vedle toho staré desky, DVD, skleničky a další bazarové zboží.

0
Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?
Miloš Březina, vedoucí služby Klubus organizace Prostor Plus, odpověděl na 3 otázky PRESu 21. února 2020

Výstava ´Mezi snem a skutečnost´ v prostorách nákupního centra Futurum představuje tvorbu dětí, žijících v ubytovnách. Co ve Futuru návštěvníci uvidí?

Výstava vznikla ve dvou ubytovnách v Kutné Hoře na základě společné práce dětí nízkoprahového klubu Klubus organizace Prostor Plus, při níž používaly tuš, sprej, barvy, ale tvořili jsme i ze sádry a modelovali jsme hliněné reliéfy. Do klubu docházejí děti a mládež, kteří se nacházejí v ne příliš příznivé sociální situaci. Tvůrcům vystavených děl je mezi 6 a 16 roky. Důležitou součástí výstavy je doprovodný text, který obsahuje komentáře autorů, záměry pracovníků a stručně představují smysl tvorby v sociálních službách. Výstava byla nejprve k vidění v GASKu v Kutné Hoře a ve Futuru ji lze vidět do konce února.

1

Jak dlouho trvalo, než všechna díla vznikla? A kde vznikl nápad představit je na výstavě veřejnosti?

Díla vznikala přibližně jeden rok, jedná se o reprezentativní výběr. Nápad nějaké spolupráce Klubusu s GASKem jsem s lektorkou Věrou Pinnoy probíral již delší dobu. Čas nazrál ve chvíli, kdy jsme začali v klubu více využívat výtvarné prostředky a měli jsme tak dostatek materiálu. Chtěli jsme zároveň pootevřít veřejnosti dveře do světa, který v mnoha lidech vzbuzuje pocity nedůvěry, předsudků a obav. Snažili jsme se ukázat, že děti jsou v podstatě všude stejné a zasluhují si naši pozornost.

0

Původně jste byli nízkoprahový klub pro děti a mládež Klubus, od nového roku ale pracujete i s rodinami. Co se změnilo a kde všude působíte?

Klubem pro děti a mládež jsme byli od roku 2014. Tato služba byla unikátní v tom, že byla umístěna v autobuse, který mohl brázdit silnice Kutnohorska podle potřeb a výskytu klientů. Posun k práci k celým rodinám vnímáme jako přirozený vývoj při zvyšování dopadu služby na změnu v životě klientů. Zároveň bylo potřeba zabezpečit sociálními službami místa v regionu, kde žádné pokrytí není, nebo zde chybí služba zabývající se rodinami v obtížné situaci. Letos plánujeme rozšířit služby do Uhlířských Janovic a do Zruče nad Sázavou, zároveň dál monitorujeme situaci na venkově a jsme připraveni vyrazit kamkoliv na Kutnohorsku, Čáslavsku, částečně i Kolínsku.

1
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99, odpověděl na 3 otázky PRESu 17. února 2020

Čím se systém Dolby Atmos, nedávno nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude týdně projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Zpočátku jedna či dvě. Zejména u hollywoodské produkce se ale Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková (*12.9. 1932), respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka, odpověděla na 3 otázky PRESu 11. února 2020

Po dvou letech vychází vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". Kdy se objeví v knihkupectvích a o čem bude?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vychází v pondělí 17. února. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska. K dostání bude ve všech knihkupectvích, už dnes na ni mnoho e-shopů přijímá předobjednávky.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas právě začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla před několika dny schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Jaká divácká lákadla nachystal Městský společenský dům na konec zimy a na jaro?
Jak vznikala výstava obrazů dětí z ubytoven, vyvěšená ve Futuru?
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
23.2.2020
0
Nejčtenější články v PRESu za poslední týden: chystané supermarkety, dění kolem automobilky a odložená oprava Nového mostu
Na rozdíl od tištěných novin má internetový zpravodajský deník jednu nespornou výhodu - podle počtu "kliknutí" na jednotlivé článk...
Zpravodajství
22.2.2020
0
Kompletní rekonstrukce Nového mostu, děsící obyvatele Kolína už téměř dva roky, se opět odkládá
Chystaná kompletní oprava Nového mostu děsí obyvatele Kolína už téměř dva roky, od chvíle, kdy se informace o záměru Středočeského...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Petr Řehoř, 25.2.2020 09:34
“Jo, to byla doba. Spíš se divím, že tam nezůstala jen ta kůže. Kdy dostaneš možnost degustovat tygra? :-)”
Petr Řehoř, 25.2.2020 09:32
“Tak to vypadá moc hezky. Už se těšíme na procházky.”
Martin Slavík, 24.1.2020 09:56
“Že by nové obchodní centrum přímo v srdci Kolína? :-)”