Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Vánoční výzdobu stromu na Karlově náměstí z předchozích let najdete na dalších vánočních stromech ...
Číst dále...

Před 25 lety

Kolínské noviny se v polovině devadesátých let v anketě ptaly veřejně činných kolínských osob, jak...
Číst dále...

 
Názor dne

Zálabská Pizza la Factoria upozornila na Facebooku na podivné chování konkurence
"Za celý tým kolínské pizzerie la Factoria jsme moc vděčni z...
Číst dále...

Zaujalo nás

Charitativní vánoční trh Sparty Kolín vybral 255 tisíc korun
Vánoční trh v Borkách vydělal na léčbu pětileté Rozárky témě...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 99Kino 99 nepromítá, zrušeny jsou i všechny další kulturní akce v Kolíně

Tři otázky pro...

Polední menu vybraných restaurací
V Kolíně a okolí

Vigvam Němčice 26.11.-29.11. 2020

Adventní menu: Kachní paštika s pečenými vlašskými ořechy, chutney z červené cibule, domácí chléb 119,- Kachní jatýrka na portském víně, domácí chléb 129,- Kachní kaldoun s nudlemi a zeleninou 55,- 1/4 Pečené kachny, bramborové sulanky se slaninou, červené a bílé hlávkové zelí 165,- 1/2 Pečené kachny vč. příloh 295,- Celá pečena kachna vč. příloh 550,- 250 g Pomalu tažené hovězí maso v perníkové omáčce s datlemi a pomeranči, dýňové noky 190,-; Perníkový cupcake s čokoládovým mascarpone 45,-

1

0

0
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Čím se systém Dolby Atmos, loni nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude v programu projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Před koronavirovým přerušením provozu kina byly v programu jedna či dvě týdně. Zejména u hollywoodské produkce se Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Katka Soukupová, zakladatelka specializované záchranné stanice pro veverčata PINKY, sídlící nedaleko od Kolína

Poznamenala práci vaší na veverčata specializované záchranné stanice nějak koronavirová pandemie a s tím spojená karanténní opatření?

Do veverčího života se lidské nemoci nijak nepromítají, a tak se naše jednotlivé "veverčí sezóny" (letošní je už třináctá) liší v podstatě jen podle počasí. Je-li mírná zima, jako byla ta letošní, páří se veverky o něco dříve, a tak se k nám hlavní nápor nalezených mláďat z jarních vrhů začal valit ne až v polovině dubna, jak bývá obvyklé, ale už na konci března. Ale jeden rozdíl tu vlastně je - na jaře byly výrazně prázdnější silnice, takže nám výjezdy pro veverčata trvaly kratší dobu. V dubnu jsme například jeli pro veverčátko do Uherského Hradiště, a dojeli jsme tam o téměř hodinu rychleji, než jsme v jiných letech byli zvyklí. Ale co do počtu přijatých veverčat se letošek od předchozích let v ničím neliší - teď, v polovině srpna, máme přijatých 74 veverčat, což je podobný počet jako v jiných letech touto dobou.

0

Jak se vlastně pozná, že veverče potřebuje lidskou pomoc?

Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. U starších veverčat, která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, se ztracené mládě pozná podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává ke člověku, protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil. Podrobně to vysvětlujeme na našem webu www.veveratka.cz, kde zájemci najdou dnes už stovky příběhů a fotografií nalezených veverčat.

0

Sídlíte nedaleko od našeho města. Jak často se k vám dostane nalezené veverče přímo z Kolína?

Kolín není typické veverčí město, takže obvykle tak jednou za tři roky. Nejbližší lokalitou u Kolína, kde se veverčata nacházejí často, je Černokostelecko a Jevansko a pak celé Posázaví. Asi vás překvapím, ale nejvíc veverčat se nachází ve velkoměstech, třeba v Praze každoročně nálezci zachrání kolem padesáti veverčat. Řešíme ale občas i opravdu kuriózní telefonáty, letos nám třeba volala česká studentka, která je dlouhodobě v Anglii a nevěděla si rady s veverčetem, které našla v Londýně. Ale zpátky k dotazu - přímo v Kolíně jsme letos pro mládě nebyli, ale přivezli jsme si krásného veverčího klučinu z Radovesnic I, ze zahrady přímo sousedící se Štítarským údolím. Takže toho by s přimhouřením obou očí šlo vlastně za Kolíňáka považovat (smích).

0
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jitka Křičková, organizační vedoucí Městské hudby Františka Kmocha

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla do plánů všech velkých a malých hudebních těles. V čem změnila dosavadní letošní plány Kmochovy hudby?

Městská hudba Františka Kmocha musela zcela zásadně změnit program celého prvního pololetí letošního roku. Samozřejmě, že nejvíce bolelo zrušení Kmochova Kolína. S naším festivalem souvisel i "zvací koncert", který jsme tentokrát poprvé chtěli vyvézt za hranice svého města. Měli jsme koncertovat v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi společně s dívčím pěveckým sborem SPgŠ a G Čáslav. Tento koncert měl být v dubnu a byl na něj připraven opravdu krásný program, škoda. Zatím nejsme domluveni na náhradním datu, ale určitě koncert bude, záleží to na časových možnostech pěveckého sboru. Také jsme zrušili dva zahraniční výjezdy, jeden v červnu do Slovinska a druhý na festival v Chorvatsku na začátku července. Bez hudby se musel obejít i pietní akt 8. května.

0

Má už Kmochova hudba jasný plán dalších vystoupení v létě a na podzim nebo je stále vše ještě provizorní? Kam se chystáte?

V létě se chystá naše malá dechovka hrát na Zahradních slavnostech seniorům v SeneCuře. Ozvali se nám už v dubnu a projevili zájem o náš koncert, rádi zahrajeme, senioři potřebují povzbuzení od nás všech. Rádi také zahrajeme někdy třeba v městských zařízeních pro seniory, ale zatím nebyl čas to domluvit. Jinak pevně věříme, že koncert v Senátu PČR, který je plánován na 17. září od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě, proběhne dle plánu. Na podzim pak snad najdeme nový termín pro koncert v Čáslavi a jako vždy zakončíme sezónu vánočním koncertem v kolínském divadle 11. prosince. Mezitím proběhnou již tradiční akce, jako pietní akt k 28. říjnu a taneční odpoledne s Klubem přátel Františka Kmocha na Zámecké. Doufejme, že na podzim bude již vše ve starých kolejích.

0

Čeká vás prý ale i jedna příjemná "nekoncertní" novinka?

Ano, jedna mimořádnost nás čeká zcela mimo koncertní program. Město Kolín nám připravuje novou zkušebnu a na to se opravdu těšíme. Mít vlastní prostory, kde nebudeme omezeni časem ani místem, které nás už dnes dost tlačí, to by byla pro orchestr velká pomoc. Zatím je vše v rukou odborníků, prostory se musí hlavně akusticky upravit a pak nastane velké stěhování.

0
Polední menu vybraných restaurací
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
27.11.2020
0
Středočeská rarita, kdy už od časů Davida Ratha senioři, žáci a studenti jezdili v kraji zadarmo, od ledna zřejmě skončí
Žákovské jízdné zdarma bylo jedním ze slibů, které Davidovi Rathovi (a sociálním demokratům) před dvanácti lety, v roce 2008, vyhr...
Zpravodajství
25.11.2020
0
Před třiceti lety byl zvolen první polistopadový starosta Kolína, čekaly ho čtyři perné roky v čele zchátralého města
Přesně před třiceti lety, 23. a 24. listopadu 1990, se v Kolíně konaly první svobodné komunální volby po více než čtyřech desetile...

Nenechte si ujít...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Tonda Pribyl, 16.11.2020 09:42
“Chtěl bych Vám velice poděkovat za prezentaci tohoto projektu a čtenáře bych touto formou rád vyzval k hlasování o Největšího Zálabáka. Děkuji Tonda Přibyl - Naše Zálabí”
Jiri George Masin, 2.11.2020 11:53
“Vzpominam si ze jsem taky na zacatku devadesatych let hral jako komparz v Koline v zahranicnim filmu. Pekne me ostrihali a natacelo se to na namesti a hlavne u kostela. Ale asi to bylo v cca 1993 a bylo to ze starsi doby, neco na zpusob Oliwer Twist.”
Martin Slavík, 8.10.2020 07:51
“Kamery jsou stále na svém místě (8.10.20). Jestli fungují a měří nevím. Vyzkouším a dám vědět ????????”