Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Nejlevnější benzín v okolí Kolína nabízí tradičně benzínka Tank ONO v Církvici, kde za litr zaplat...
Číst dále...

Před 25 lety

Jídelna bývalé Jitřenky na Karlově náměstí se před čtvrtstoletím proměnila v prodejnu oděvů a text...
Číst dále...

 
Názor dne

Milan Pospíšil na Facebooku okomentoval důsledek dlouhodobé uzavírky části Havlíčkovy ulice kvůli opravě mostku
"Už to začalo. Dnes odpoledne byl totálně ucpaný kruháč na p...
Číst dále...

Zaujalo nás

Už pátý soupeř kolínských hokejistů je v karanténě
Do karantény zamířil už pátý prvoligový hokejový celek. Tent...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9917.00Trollové: Světové turné (USA) - animák 17.30Tajemní impresionisté (I) - dokument 19.30V síti 18+ (ČR) - dokument o pedofilech 20.00Sladký konec dne (P) - drama

VýstavyMuzeum, Červinkovský dům (do 8.11.)František Karel Foltýn - retrospektivní výstava obrazů a kreseb býchorského malíře. Muzeum, Veigertovský dům (do 20.9.)Příběh vějíře - unikátní vějíře z Japonska, Číny, Indie i Evropy od baroka až po počátek 20. století Muzeum, nádvoří Veigertovského domu (do 30.8.)Má vlast cestami proměn - svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v české krajině...a další

Tři otázky pro...

Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jitka Křičková, organizační vedoucí Městské hudby Františka Kmocha

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla do plánů všech velkých a malých hudebních těles. V čem změnila dosavadní letošní plány Kmochovy hudby?

Městská hudba Františka Kmocha musela zcela zásadně změnit program celého prvního pololetí letošního roku. Samozřejmě, že nejvíce bolelo zrušení Kmochova Kolína. S naším festivalem souvisel i "zvací koncert", který jsme tentokrát poprvé chtěli vyvézt za hranice svého města. Měli jsme koncertovat v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi společně s dívčím pěveckým sborem SPgŠ a G Čáslav. Tento koncert měl být v dubnu a byl na něj připraven opravdu krásný program, škoda. Zatím nejsme domluveni na náhradním datu, ale určitě koncert bude, záleží to na časových možnostech pěveckého sboru. Také jsme zrušili dva zahraniční výjezdy, jeden v červnu do Slovinska a druhý na festival v Chorvatsku na začátku července. Bez hudby se musel obejít i pietní akt 8. května.

0

Má už Kmochova hudba jasný plán dalších vystoupení v létě a na podzim nebo je stále vše ještě provizorní? Kam se chystáte?

V létě se chystá naše malá dechovka hrát na Zahradních slavnostech seniorům v SeneCuře. Ozvali se nám už v dubnu a projevili zájem o náš koncert, rádi zahrajeme, senioři potřebují povzbuzení od nás všech. Rádi také zahrajeme někdy třeba v městských zařízeních pro seniory, ale zatím nebyl čas to domluvit. Jinak pevně věříme, že koncert v Senátu PČR, který je plánován na 17. září od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě, proběhne dle plánu. Na podzim pak snad najdeme nový termín pro koncert v Čáslavi a jako vždy zakončíme sezónu vánočním koncertem v kolínském divadle 11. prosince. Mezitím proběhnou již tradiční akce, jako pietní akt k 28. říjnu a taneční odpoledne s Klubem přátel Františka Kmocha na Zámecké. Doufejme, že na podzim bude již vše ve starých kolejích.

0

Čeká vás prý ale i jedna příjemná "nekoncertní" novinka?

Ano, jedna mimořádnost nás čeká zcela mimo koncertní program. Město Kolín nám připravuje novou zkušebnu a na to se opravdu těšíme. Mít vlastní prostory, kde nebudeme omezeni časem ani místem, které nás už dnes dost tlačí, to by byla pro orchestr velká pomoc. Zatím je vše v rukou odborníků, prostory se musí hlavně akusticky upravit a pak nastane velké stěhování.

0
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jiří Tuček, předseda oddílu T.J. Sokol Kolín - atletika

Ve skončené halové sezóně získali kolínští atleti několik medailí na republikových mistrovstvích. Jak si letošní sezona stála ve srovnání s předchozími? Překvapil vás někdo?

Musím říci, že po odchodu dalších špičkových závodníků Štěpána Hampla a Stanislava Jíry do vrcholového sportu, ukončení kariéry Šárky Vachaty a zranění Matyáše Daleckého a Denisy Pešové jsem se trochu obával, že halová sezóna v prudce rostoucí konkurenci nemusí pro kolínskou atletiku dopadnout dobře. Naštěstí se ukázalo, že pořád dokážeme vychovávat nové kvalitní atlety, a tak zisk devíti medailí snese srovnání s nejúspěšnějšími sezónami. Nemůžu říci, že by mě někdo vyloženě překvapil, ale mám radost z nových medailových jmen mezi absolutní mládežnickou špičkou - z Marka Řeháka, Jiřího Synka či či Matyáše Čudlého.

0

Které výkony vám udělaly největší radost? A které jsou největším příslibem před "venkovní" sezónou?

Konečně zdravá byla po celou přípravu svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, a tak měla v halové sezóně skvělou formu a přetavila ji v zisk titulů jak ve skoku do výšky, tak v halovém pětiboji a určitě má dobře našlápnuto ke splnění limitu pro účast na dorosteneckém mistrovství Evropy, což bych jí za její přístup k atletice moc přál. Výborní byli i tyčkaři. Skvělou sezónu by před sebou mohli mít jak Zuzana Pražáková, která je posledním rokem v kategorii žen do 22 let, tak po zranění se ve velmi dobré formě vrátivší jednoznačný český juniorský šampión Jakub Vítek který bude usilovat o start na juniorském mistrovství světa v Nairobi.

0

Kdy začínají "venkovní" soutěže a které z nich z kolínského pohledu slibují největší zajímavost? A kdy v nejbližších měsících mohou Kolíňáci vidět závody na atletickém stadiónu v Borkách?

Venkovní soutěže začnou jako vždy na konci dubna, na 1. května připravujeme tradiční Polabské závody, na kterých budou moci nejen kolínští atleti ukázat, jak se přes zimu připravili. Nejzajímavějšími závody slibují být červnové kolo I. ligy mužů a žen, kde jsou Kolíňáci jedni z favoritů soutěže, na začátku května mládežnický mítink Youth Athletics a letošním vrcholem pak bude na podzim uspořádání finále mistrovství ČR družstev staršího žactva. Kolínští organizátoři ale připravují na 50 závodů, takže na stadiónu Mirka Tučka v Borkách bude určitě po celou sezónu živo.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková, respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka

Po dvou letech vyšla vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". O čem je?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vyšla v únoru. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta
Barbora Bušková, Dobrá psí škola Kolín

Na celodenním semináři nazvaném ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí trenér zvířat RNDr. František Šusta. V čem je seminář výjimečný?

Když jste před časem v PRESu o Františkovi Šustovi psali, použili jste příměr, že je mezi trenéry zvířat stejně výjimečný jako Jaromír Jágr mezi hokejisty. Je to trefný příměr. František Šusta měl kromě soukromé kynologické praxe možnost praktikovat své metody i v pražské zoologické zahradě, kde pracoval, předváděl ukázky a vedl nácviky k nápravě problémových chování. Je nositelem historicky největší sbírky cen udělovaných celosvětovou asociací profesionálních trenérů zvířat a jeho práci, ať už praktickou nebo teoretickou, uznávají odborníci po celém světě. Jeho semináře o výcviku založeném na pozitivním posilování se těší obrovskému zájmu amatérských i profesionálních cvičitelů. To, že se nám ho povedlo "přivézt" do Kolína, je opravdu mimořádné a jsem na to pyšná.

0

Pro koho je celodenní seminář v CEROPu určen? Je jen pro odborníky nebo si z něj něco odnesou i "obyčejní" pejskaři?

Seminář je úplně pro všechny. František Šusta prozradí leccos zajímavého majitelům psů, kteří chtějí poznat způsob práce, při kterém pes chce pracovat a současně není nutné používat žádný nátlak, ani donucovací prostředky. Seminář je určen chovatelům, veterinářům a ošetřovatelům všech zvířecích druhů stejně jako těm, kdo mají problém se strachem, stresem či agresivitou svého zvířete. Dojde samozřejmě i na praktické věci, které "pejskař" používá každý den - z jakých "slov" se skládá komunikace se psem, jak napravit nechtěné chování psa tréninkem pozitivního posilování i na pomůcky a triky pro co nejlepší každodenní soužití člověka se svým chlupatým kamarádem.

0

Kolik seminář stojí a jsou na něj ještě volná místa? A kde se na něj dá přihlásit?

Za účast na semináři, pořádaném Dobrou psí školou Kolín, zájemci zaplatí 790 korun. Seminář je celodenní, v ceně účastnického poplatku je i malé občerstvení (káva, voda, čaj). V poledne bude pauza na oběd, který si každý účastník zajistí sám, ať už z přinesených "zásob" nebo v některé z restaurací v centru města. Seminář je už téměř vyprodán, doporučuji tedy zájemcům neváhat. Podrobnosti o akci i přihláškou najdou zájemci na internetu, na facebookové stránce Dobré psí školy Kolín.

1
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
30.7.2020
0
Týden kolínských strážníků: zloději kradou v obchodech, opilci obtěžují kolemjdoucí a narkomani zahazují stříkačky
Kolínští strážníci se denodenně věnují nejen sběru použitých stříkaček narkomanů. Dokazuje to i přehled jejich zásahů z minulého t...
Zpravodajství
28.7.2020
0
Příští týden nepotěší řidiče - dvě frekventovaná místa v Kolíně budou neprůjezdná, jedno z nich déle než čtvrt roku
Každý, kdo se v červenci vydal autem mimo Kolín, zjistil, že míra "rozkopanosti" silnic je letos o prázdninách skutečně mimořádná....

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Robin Nožina, 17.7.2020 13:49
“Pane Soukupe...Dotyčný řezník, soused a kamarád rodiny Kudláčků, pan J. B. ty nože tehdy v tom domě rozhodně NEZAPOMNĚL! On ty nože matce Ivance zapůjčil na její žádost po zabijačce, která u nich na dvorku probíhala 21.4.1990 a J. B. jim s touto zabi”
Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”