Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Nové nákupní centrum v průmyslové zóně u Ovčár, v němž bude i supermarket Lidl, plánuje slavnostní...
Číst dále...

Před 25 lety

"Věděl jsem, že rodiče mých rodičů mívali velkoobchod, věděl jsem, že slovo ´provod´ znamená ve st...
Číst dále...

 
Názor dne

Spolek Kočičí oči se na Facebooku podělil o informaci o dobrém skutku
"Zítra máme velkou akci. Jde o plošnou dezinfekci profesioná...
Číst dále...

Zaujalo nás

Český rozhlas odvysílal pořád o kolínském rodákovi Petrovi Denovi
K nedávnému výročí 50 let od smrti kolínského spisovatele a ...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9919.30After: Přiznání (USA) - romantický snímek 20.00Ženská pomsta (ČR) - komedie

Ostatní15.00Veřejné zasedání Zastupitelstva města Kolína v sále CEROPu

VýstavyMěstský společenský dům (do 25.9.)Martin Mag: Co vše může, mohlo nebo bude jinak? - obrazy Farní komunitní centrum (do 9.10.)Miroslav Fechtner: Kolín mýma očima - fotografie Městská knihovna (do 16.10.)Ex libris Stanislava Pokorného...a další

Tři otázky pro...

Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Čím se systém Dolby Atmos, loni nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude v programu projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Před koronavirovým přerušením provozu kina byly v programu jedna či dvě týdně. Zejména u hollywoodské produkce se Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Katka Soukupová, zakladatelka specializované záchranné stanice pro veverčata PINKY, sídlící nedaleko od Kolína

Poznamenala práci vaší na veverčata specializované záchranné stanice nějak koronavirová pandemie a s tím spojená karanténní opatření?

Do veverčího života se lidské nemoci nijak nepromítají, a tak se naše jednotlivé "veverčí sezóny" (letošní je už třináctá) liší v podstatě jen podle počasí. Je-li mírná zima, jako byla ta letošní, páří se veverky o něco dříve, a tak se k nám hlavní nápor nalezených mláďat z jarních vrhů začal valit ne až v polovině dubna, jak bývá obvyklé, ale už na konci března. Ale jeden rozdíl tu vlastně je - na jaře byly výrazně prázdnější silnice, takže nám výjezdy pro veverčata trvaly kratší dobu. V dubnu jsme například jeli pro veverčátko do Uherského Hradiště, a dojeli jsme tam o téměř hodinu rychleji, než jsme v jiných letech byli zvyklí. Ale co do počtu přijatých veverčat se letošek od předchozích let v ničím neliší - teď, v polovině srpna, máme přijatých 74 veverčat, což je podobný počet jako v jiných letech touto dobou.

0

Jak se vlastně pozná, že veverče potřebuje lidskou pomoc?

Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. U starších veverčat, která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, se ztracené mládě pozná podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává ke člověku, protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil. Podrobně to vysvětlujeme na našem webu www.veveratka.cz, kde zájemci najdou dnes už stovky příběhů a fotografií nalezených veverčat.

0

Sídlíte nedaleko od našeho města. Jak často se k vám dostane nalezené veverče přímo z Kolína?

Kolín není typické veverčí město, takže obvykle tak jednou za tři roky. Nejbližší lokalitou u Kolína, kde se veverčata nacházejí často, je Černokostelecko a Jevansko a pak celé Posázaví. Asi vás překvapím, ale nejvíc veverčat se nachází ve velkoměstech, třeba v Praze každoročně nálezci zachrání kolem padesáti veverčat. Řešíme ale občas i opravdu kuriózní telefonáty, letos nám třeba volala česká studentka, která je dlouhodobě v Anglii a nevěděla si rady s veverčetem, které našla v Londýně. Ale zpátky k dotazu - přímo v Kolíně jsme letos pro mládě nebyli, ale přivezli jsme si krásného veverčího klučinu z Radovesnic I, ze zahrady přímo sousedící se Štítarským údolím. Takže toho by s přimhouřením obou očí šlo vlastně za Kolíňáka považovat (smích).

0
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jitka Křičková, organizační vedoucí Městské hudby Františka Kmocha

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla do plánů všech velkých a malých hudebních těles. V čem změnila dosavadní letošní plány Kmochovy hudby?

Městská hudba Františka Kmocha musela zcela zásadně změnit program celého prvního pololetí letošního roku. Samozřejmě, že nejvíce bolelo zrušení Kmochova Kolína. S naším festivalem souvisel i "zvací koncert", který jsme tentokrát poprvé chtěli vyvézt za hranice svého města. Měli jsme koncertovat v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi společně s dívčím pěveckým sborem SPgŠ a G Čáslav. Tento koncert měl být v dubnu a byl na něj připraven opravdu krásný program, škoda. Zatím nejsme domluveni na náhradním datu, ale určitě koncert bude, záleží to na časových možnostech pěveckého sboru. Také jsme zrušili dva zahraniční výjezdy, jeden v červnu do Slovinska a druhý na festival v Chorvatsku na začátku července. Bez hudby se musel obejít i pietní akt 8. května.

0

Má už Kmochova hudba jasný plán dalších vystoupení v létě a na podzim nebo je stále vše ještě provizorní? Kam se chystáte?

V létě se chystá naše malá dechovka hrát na Zahradních slavnostech seniorům v SeneCuře. Ozvali se nám už v dubnu a projevili zájem o náš koncert, rádi zahrajeme, senioři potřebují povzbuzení od nás všech. Rádi také zahrajeme někdy třeba v městských zařízeních pro seniory, ale zatím nebyl čas to domluvit. Jinak pevně věříme, že koncert v Senátu PČR, který je plánován na 17. září od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě, proběhne dle plánu. Na podzim pak snad najdeme nový termín pro koncert v Čáslavi a jako vždy zakončíme sezónu vánočním koncertem v kolínském divadle 11. prosince. Mezitím proběhnou již tradiční akce, jako pietní akt k 28. říjnu a taneční odpoledne s Klubem přátel Františka Kmocha na Zámecké. Doufejme, že na podzim bude již vše ve starých kolejích.

0

Čeká vás prý ale i jedna příjemná "nekoncertní" novinka?

Ano, jedna mimořádnost nás čeká zcela mimo koncertní program. Město Kolín nám připravuje novou zkušebnu a na to se opravdu těšíme. Mít vlastní prostory, kde nebudeme omezeni časem ani místem, které nás už dnes dost tlačí, to by byla pro orchestr velká pomoc. Zatím je vše v rukou odborníků, prostory se musí hlavně akusticky upravit a pak nastane velké stěhování.

0
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jiří Tuček, předseda oddílu T.J. Sokol Kolín - atletika

Ve skončené halové sezóně získali kolínští atleti několik medailí na republikových mistrovstvích. Jak si letošní sezona stála ve srovnání s předchozími? Překvapil vás někdo?

Musím říci, že po odchodu dalších špičkových závodníků Štěpána Hampla a Stanislava Jíry do vrcholového sportu, ukončení kariéry Šárky Vachaty a zranění Matyáše Daleckého a Denisy Pešové jsem se trochu obával, že halová sezóna v prudce rostoucí konkurenci nemusí pro kolínskou atletiku dopadnout dobře. Naštěstí se ukázalo, že pořád dokážeme vychovávat nové kvalitní atlety, a tak zisk devíti medailí snese srovnání s nejúspěšnějšími sezónami. Nemůžu říci, že by mě někdo vyloženě překvapil, ale mám radost z nových medailových jmen mezi absolutní mládežnickou špičkou - z Marka Řeháka, Jiřího Synka či či Matyáše Čudlého.

0

Které výkony vám udělaly největší radost? A které jsou největším příslibem před "venkovní" sezónou?

Konečně zdravá byla po celou přípravu svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, a tak měla v halové sezóně skvělou formu a přetavila ji v zisk titulů jak ve skoku do výšky, tak v halovém pětiboji a určitě má dobře našlápnuto ke splnění limitu pro účast na dorosteneckém mistrovství Evropy, což bych jí za její přístup k atletice moc přál. Výborní byli i tyčkaři. Skvělou sezónu by před sebou mohli mít jak Zuzana Pražáková, která je posledním rokem v kategorii žen do 22 let, tak po zranění se ve velmi dobré formě vrátivší jednoznačný český juniorský šampión Jakub Vítek který bude usilovat o start na juniorském mistrovství světa v Nairobi.

0

Kdy začínají "venkovní" soutěže a které z nich z kolínského pohledu slibují největší zajímavost? A kdy v nejbližších měsících mohou Kolíňáci vidět závody na atletickém stadiónu v Borkách?

Venkovní soutěže začnou jako vždy na konci dubna, na 1. května připravujeme tradiční Polabské závody, na kterých budou moci nejen kolínští atleti ukázat, jak se přes zimu připravili. Nejzajímavějšími závody slibují být červnové kolo I. ligy mužů a žen, kde jsou Kolíňáci jedni z favoritů soutěže, na začátku května mládežnický mítink Youth Athletics a letošním vrcholem pak bude na podzim uspořádání finále mistrovství ČR družstev staršího žactva. Kolínští organizátoři ale připravují na 50 závodů, takže na stadiónu Mirka Tučka v Borkách bude určitě po celou sezónu živo.

0
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
17.9.2020
0
Čtyři měsíce od podání přihlášky nasázeli Kozlové v ligovém zápase po 37 letech favorizovanému Vsetínu tři banány
Ve středu 16. září v podvečer vyvrcholila před 1.254 diváky na zimním stadiónu pětiměsíční "cesta", vedoucí k historické sportovní...
Zpravodajství
15.9.2020
0
V neděli 13. září zemřel Jiří Červín st., poslední žijící příslušník slavné generace kolínských literátů a výtvarníků
Legendární generace kolínských literátů a výtvarníků, která ovlivnila kulturní i společenské dění ve městě především v šedesátých ...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Robin Nožina, 17.7.2020 13:49
“Pane Soukupe...Dotyčný řezník, soused a kamarád rodiny Kudláčků, pan J. B. ty nože tehdy v tom domě rozhodně NEZAPOMNĚL! On ty nože matce Ivance zapůjčil na její žádost po zabijačce, která u nich na dvorku probíhala 21.4.1990 a J. B. jim s touto zabi”
Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”