Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Spartan Training Group Kolín pořádá v úterý 18. února v Borkách ´Úterý s Jirkou no. 7´ neboli klas...
Číst dále...

Před 25 lety

Poprvé po několika desetiletích dohnaly v roce 1995 ceny jablek, prodávaných na trhu na Karlově ná...
Číst dále...

Názor dne

Helena Smrkovská za spolek ´Klubko s nití pomáhá´ děkovala na Facebooku nezištným pomocníkům
"Milí moji. Chtěla bych poděkovat za včerejší ples, který se...
Číst dále...

Zaujalo nás

Kozlové bojují o první místo v tabulce
Kolín bojuje s Příbramí o vítězství v základní části 2. ligy...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9920.00Modelář (ČR) - thriller v hlavních rolích s Kryštofem Hádkem a Jiřím Mádlem

Divadlo19.00Vanua2 - koncert

Městský společenský dům19.00Quasi trio - koncert Kruhu přátel hudby

Venkovní prostory18.00Úterý s Jirkou no. 7 - klasický trénink určený pro kohokoliv pořádaný Spartan Training Group Kolín. Sraz je v 18 hodin "u medvědů"

Tři otázky pro...

Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99, odpověděl na 3 otázky PRESu 17. února 2020

Čím se systém Dolby Atmos, nedávno nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude týdně projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Zpočátku jedna či dvě. Zejména u hollywoodské produkce se ale Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková (*12.9. 1932), respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka, odpověděla na 3 otázky PRESu 11. února 2020

Po dvou letech vychází vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". Kdy se objeví v knihkupectvích a o čem bude?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vychází v pondělí 17. února. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska. K dostání bude ve všech knihkupectvích, už dnes na ni mnoho e-shopů přijímá předobjednávky.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas právě začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla před několika dny schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Co je nového v kolínském nákupním centru Futurum?
Denisa Cabicarová, marketingová manažerka obchodního centra, odpověděla na 3 otázky PRESu 7. února 2020

Ve Futuru se prý řidiči musí připravit na drobné komplikace při vjezdu do podzemního parkoviště. Je to pravda?

Ano. Komplikace ale nebudou velké a budou jen krátkodobé. V pondělí a úterý 10. a 11. února bude kvůli dlouhodobě plánované opravě uzavřen druhý, vzdálenější vjezd do garáží z ulice Rorejcova. Částečně bude uzavřen také chodník pro pěší. Od středy 12. února by už vše zase mělo fungovat bez omezení.

3

Prostory Futura občas fungují i jako atypický výstavní prostor. Co nabízí aktuální výstava a do kdy bude vyvěšena?

Výstava pojmenovaná ´Mezi snem a skutečností´ poodhaluje vnitřní svět dětí, vyrůstajících v neutěšeném prostředí ubytoven, ve kterém vedle zjevných problémů prožívají i své radosti, touhy a naděje. Je projektem sociální služby NZDM Klubu ve spolupráci s galerií GASK. Výstavu si můžete v našem centru prohlédnout do 28. února.

1

Obchody ve Futuru občas mění nájemce i sortiment. Jaké změny se chystají v prvním pololetí?

Jisté jsou zatím dvě. Jak si návštěvnici Futura určitě všimnou, zahájili jsme přípravu úplně nové kavárny, jejíž otevření plánujeme na červen. Zlepšujeme také naše služby a připravujeme pro zákazníky nové nehtové studio, které by mělo otevřít koncem dubna.

5
Jak se bydlelo v „socialistickém“ Československu, jakou podobu měly domácnosti?
Kristýna Svobodová, autorka hojně navštěvované výstavy "Socialistický sen. Vize a realita" ve Veigertovském domě na Karlově náměstí a v Červinkovském domě

Jsme zvyklí k vám chodit na výstavy o pravěku či středověku. Je pro muzeum obvyklé představovat i nedávnou minulost, na kterou si mnozí dobře pamatujeme? Jak vlastně výstava vznikla?

Takto blízkou minulost komplexněji prezentujeme poprvé. Je to i tím, že předměty z období socialismu nejsou ve sbírkách příliš zastoupeny. Řekla bych, že všeobecně panuje trend retrovlny. Bydlení, design i každodennost interpretovala v různých podobách řada muzejních institucí v celé republice. Na internetových stránkách najdete řadu portálů věnujících se renovaci a prodeji staršího kusu nábytku z dob socialismu, který se dnes prodává za velké částky jako designový artikl. Lidé si dnes dokáží za "retro" předměty říci i značné sumy. Nedávno jsem narazila v jedné aukci na dražbu známé žvýkačky Pedro a její vyvolávací cena byla 200 korun. A jak vlastně kolínská výstava vznikla? Asi nás tato vlna zasáhla.

2

Exponáty na výstavu jste získali z řady muzeí, ale i z již zmíněné vypsané veřejné sbírky. Kolik Kolíňáků vám nabídlo kdysi běžně užívané věci ze svých domácností? Bylo by možné výstavu uspořádat i bez této "veřejné podpory"?

Musím říci, že jsme nečekali tak velký zájem. Téma Kolíňáky nadchlo. Zřejmě je to i tím, že se týká jich samých, jejich minulosti. Odhadla bych, že do sbírky přispěly řádově desítky osob a rodin. Někdo předměty muzeu daroval, jiní zapůjčili, neboť k nim mají citový a osobní vztah. Bez veřejné sbírky by výstava rozhodně neměla takový náboj. Lidé tyto věci měli doma a skutečně je používali. Není divu, že vzbuzují takovou nostalgii.

0

Kolik stovek exponátů můžeme na výstavě vidět a na které jste nejvíce pyšná?

Přesný počet vám neřeknu, těch předmětů jsou na obou výstavách stovky. Nejvíce jsme asi pyšní na sklo a porcelán, které byly prezentovány na světové výstavě EXPO v Bruselu v roce 1958, kde Československo získalo zlatou medaili, a na EXPO v Montrealu v roce 1967. Návštěvníky orčitě zaujme i skútr ČZ 501, přezdívaný "prase". Jedná se o první model tohoto typu a dokázal vyvinout rychlost až 85 km/h. Vedle toho je k vidění i legendární kufříkový magnetofon Sonet Duo, hračky přední československé designérky Libuše Niklové či oblíbený tzv. "Vídeňský košík", který musela mít na spartakiádě v roce 1960 každá žena. Předmětů je celá řada. Těší nás, že se podařilo zapůjčit tolik designových kousků, které dnes patří mezi ikony. Myslím, že výstavu ocení jak laici, tak milovníci designu.

1
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
Co je nového v kolínském nákupním centru Futurum?
Jak se bydlelo v „socialistickém“ Československu, jakou podobu měly domácnosti?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
11.2.2020
0
Co bude s byty pro automobilku, až za pár let skončí platnost smlouvy mezi Kolínem a vládou?
Obecní byty jsou v Kolíně už mnoho let ožehavým tématem. Město jich totiž kvůli automobilce před lety postavilo více než 800 a chy...
Zpravodajství
10.2.2020
0
Zálabí se zřejmě dočká ne jednoho vytouženého supermarketu, ale rovnou dvou
Vznik supermarketu na pravém břehu řeky byl letitým požadavkem obyvatel Zálabí. Ti to "za nákupy" dnes mají autem nejblíž přes mos...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Martin Slavík, 24.1.2020 09:56
“Že by nové obchodní centrum přímo v srdci Kolína? :-)”
Ivana Bartáková, 22.1.2020 12:05
“Snad už v tomhle věku Plešinger neobtěžuje studentky. Ač běhá, minulosti neuteče.”
Ivana Bartáková, 22.1.2020 12:00
“Už se těším!”