Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Oblíbená kavárna ´Zahrádka pod věží´ v Kouřimské ulici zahájila letošní sezónu. Otevřeno má ve vše...
Číst dále...

Před 25 lety

První vůz modelu Felicia, škodovácké novinky po mnoha letech, se v Kolíně před čtvrtstoletím objev...
Číst dále...

 
Názor dne

Ředitel záchranné stanice pro handicapované živočichy na Huslíku Luboš Vaněk se pochlubil rekordním číslem
"Tento rok je pro nás výjimečný. Nejen všemi těmi událostmi,...
Číst dále...

Zaujalo nás

Vyšla kniha o skvostech lidové architektury ve Středočeském kraji
Kniha ´Lidové stavby Středočeského kraje´ zachycuje i řadu s...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9917.003Bobule (ČR) - komedie 17.30V síti za školou (ČR) - dokument 19.30V síti 15+ (ČR) - dokument 20.00Postřižiny (ČR) - restaurovaná verze komedie Jiřího Menzela

VýstavyMuzeum, Červinkovský dům (do 8.11.)František Karel Foltýn - retrospektivní výstava obrazů a kreseb býchorského malíře. Muzeum, Veigertovský dům (do 20.9.)Příběh vějíře - unikátní vějíře z Japonska, Číny, Indie i Evropy od baroka až po počátek 20. století Muzeum, nádvoří Veigertovského domu (do 30.8.)Má vlast cestami proměn - svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v české krajině...a další

Tři otázky pro...

Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková, respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka

Po dvou letech vyšla vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". O čem je?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vyšla v únoru. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta
Barbora Bušková, Dobrá psí škola Kolín

Na celodenním semináři nazvaném ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí trenér zvířat RNDr. František Šusta. V čem je seminář výjimečný?

Když jste před časem v PRESu o Františkovi Šustovi psali, použili jste příměr, že je mezi trenéry zvířat stejně výjimečný jako Jaromír Jágr mezi hokejisty. Je to trefný příměr. František Šusta měl kromě soukromé kynologické praxe možnost praktikovat své metody i v pražské zoologické zahradě, kde pracoval, předváděl ukázky a vedl nácviky k nápravě problémových chování. Je nositelem historicky největší sbírky cen udělovaných celosvětovou asociací profesionálních trenérů zvířat a jeho práci, ať už praktickou nebo teoretickou, uznávají odborníci po celém světě. Jeho semináře o výcviku založeném na pozitivním posilování se těší obrovskému zájmu amatérských i profesionálních cvičitelů. To, že se nám ho povedlo "přivézt" do Kolína, je opravdu mimořádné a jsem na to pyšná.

0

Pro koho je celodenní seminář v CEROPu určen? Je jen pro odborníky nebo si z něj něco odnesou i "obyčejní" pejskaři?

Seminář je úplně pro všechny. František Šusta prozradí leccos zajímavého majitelům psů, kteří chtějí poznat způsob práce, při kterém pes chce pracovat a současně není nutné používat žádný nátlak, ani donucovací prostředky. Seminář je určen chovatelům, veterinářům a ošetřovatelům všech zvířecích druhů stejně jako těm, kdo mají problém se strachem, stresem či agresivitou svého zvířete. Dojde samozřejmě i na praktické věci, které "pejskař" používá každý den - z jakých "slov" se skládá komunikace se psem, jak napravit nechtěné chování psa tréninkem pozitivního posilování i na pomůcky a triky pro co nejlepší každodenní soužití člověka se svým chlupatým kamarádem.

0

Kolik seminář stojí a jsou na něj ještě volná místa? A kde se na něj dá přihlásit?

Za účast na semináři, pořádaném Dobrou psí školou Kolín, zájemci zaplatí 790 korun. Seminář je celodenní, v ceně účastnického poplatku je i malé občerstvení (káva, voda, čaj). V poledne bude pauza na oběd, který si každý účastník zajistí sám, ať už z přinesených "zásob" nebo v některé z restaurací v centru města. Seminář je už téměř vyprodán, doporučuji tedy zájemcům neváhat. Podrobnosti o akci i přihláškou najdou zájemci na internetu, na facebookové stránce Dobré psí školy Kolín.

1
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Čím se systém Dolby Atmos, nedávno nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude týdně projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Před koronavirovým přerušením provozu kina byly v programu jedna či dvě týdně. Zejména u hollywoodské produkce se Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Kdy se po koronavirové pauze diváci poprvé podívají do Městského společenského domu?
Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu

Blíží se první veřejná akce v MSD po třech měsících "koronavirové" pauzy. Jak jste na ni připraveni?

Začínáme ve čtvrtek 21. května a zatím ještě venku. Na terasách MSD zahraje od 20 hodin Diva Baara, což je pseudonym zpěvačky a textařky Báry Vaculíkové, známé z účinkování v kapele Yellow Sisters. S doprovodnou kapelou předvede směs popu, jazzu, elektroswingu, to vše spojené s vizuální show. Uspořádání na terasách se bude lišit jen tím, že podobně jako v kině bude možné sedět maximálně po dvou, takže židle v řadách rozestavíme s mezerami. Povinné jsou roušky, což bude svým způsobem ladit s děním na pódiu, protože Diva Baara miluje kostýmy a burlesku (smích).

0

Do obvyklého konce jarní části sezóny v MSD v polovině června chybí ještě měsíc. Bude původně naplánovaný program na tyto týdny alespoň částečně obnoven?

Za stávajících podmínek to bylo neproveditelné. Karanténní opatření se sice rozvolňují, vláda ale dává najevo, že kdyby došlo k nárůstu infikovaných, opět je zpřísní. Stejná nejistota panuje kolem toho, kolik účastníků bude na jednotlivou kulturní akci povoleno a v takové situaci nelze na červen plánovat nic. V červnu tedy proběhne v MSD koncert první dámy tuzemského folku Pavlíny Jíšové se skupinou Petr Kalandra Memory Band, snad nám ho do 5. června, na kdy je naplánován, nezakážou. Pokud vláda povolí to, co naznačuje, tedy návštěvy na kulturních akcích v počtu pět set nebo dokonce tisíc lidí, možná ještě něco vymyslíme, i když obecně se v teplém počasí lidem do vnitřních prostor moc nechce. Po obvyklé dvouměsíční letní pauze během prázdnin pak začneme naplno fungovat od září, doufejme, že už bez omezení.

0

Jak to dopadlo s akcemi původně plánovanými a předprodávanými na dobu od března do května?

Těch opravdu zrušených je jen naprosté minimum. Téměř ve všech případech se nám s účinkujícími povedlo domluvit a najít náhradní termín na podzim. Program MSD od září do prosince podle toho vypadá - je nabitý jako nikdy předtím, takže jsem sám zvědavý, jak se nám ten nápor podaří zvládnout. Ti, kdo se těšili na konkrétní akce či interprety na jaře, ale díky tomu nemusí být smutní, protože se jich dočkají, jen s půlročním zpožděním. Celý program je na našich internetových stránkách a na všechny akce už se dají koupit vstupenky, ty z jara zůstávají samozřejmě v platnosti.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Kdy se po koronavirové pauze diváci poprvé podívají do Městského společenského domu?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
27.6.2020
0
Jednu z hlavních kolínských dopravních tepen na čtvrt roku rozpůlí oprava mostku, objížďka povede po obchvatu
Dlouhodobé opravy celých ulic či jejich částí jsou noční můrou řidičů, obzvlášť když zkomplikují jízdu po frekventovaných městskýc...
Zpravodajství
26.6.2020
0
Při opravě střechy kolínského zámku došlo k něčemu neuvěřitelnému: bude o 650 tisíc korun levnější
Nejzachovalejší část kolínského gotického hradu, později po mnoha přestavbách renesančního zámku, tzv. Žerotínský palác, prochází ...

Nenechte si ujít...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”
Jaroslav Kronus, 8.4.2020 08:35
“Prasákova gauče lze vidět i v nehudebním smyslu dost i v době koronavirové pauzi, Kmochův Kolín je spíše už tradice než invence, desinfekce se určitě hodí a on-line objednávání pouze odpovídá možnostem digitální společnosti !!! Kozelfest pouze dá op”