Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

V pátek 14. srpna od 19 hodin proběhne na letním koupališti Vodního světa hiphopový koncert seskup...
Číst dále...

Před 25 lety

V půli devadesátých let vyšly první Zlaté stránky pro Středočeský kraj, obsahující jak všechna čís...
Číst dále...

 
Názor dne

Předsedkyně kolínského místního sdružení Pirátů Tereza Kvitová okomentovala na Facebooku článek PRESu o chystaném obchvatu Vinařic
To ten Pres ale zas nablil hovadinu....
Číst dále...

Zaujalo nás

Kolínská nemocnice nabízí koronavirový test pro cestující do Řecka
Od pátku 14. srpna nabízí Oblastní nemocnice Kolín možnost P...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9917.00Casting na lásku (ČR) - komedie 17.30Lassie se vrací (N) - rodinný snímek 19.303Bobule (ČR) - komedie 20.00Havel (ČR) - životopisný snímek 21.30Po čem muži touží (ČR) - komedie (letní kino)

Staré Lázně22.00Hawai Party - tropický večer plný bláznivých párty hraček

Venkovní prostory19.00Peneři Strýčka Homeboye - hiphopový koncert na letním koupališti Vodního světa

Ostatní18.30BC Kolín - Sokol Písek - přípravné basketbalové utkání v Geosan aréně

Tři otázky pro...

Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Katka Soukupová, zakladatelka specializované záchranné stanice pro veverčata PINKY, sídlící nedaleko od Kolína

Poznamenala práci vaší na veverčata specializované záchranné stanice nějak koronavirová pandemie a s tím spojená karanténní opatření?

Do veverčího života se lidské nemoci nijak nepromítají, a tak se naše jednotlivé "veverčí sezóny" (letošní je už třináctá) liší v podstatě jen podle počasí. Je-li mírná zima, jako byla ta letošní, páří se veverky o něco dříve, a tak se k nám hlavní nápor nalezených mláďat z jarních vrhů začal valit ne až v polovině dubna, jak bývá obvyklé, ale už na konci března. Ale jeden rozdíl tu vlastně je - na jaře byly výrazně prázdnější silnice, takže nám výjezdy pro veverčata trvaly kratší dobu. V dubnu jsme například jeli pro veverčátko do Uherského Hradiště, a dojeli jsme tam o téměř hodinu rychleji, než jsme v jiných letech byli zvyklí. Ale co do počtu přijatých veverčat se letošek od předchozích let v ničím neliší - teď, v polovině srpna, máme přijatých 74 veverčat, což je podobný počet jako v jiných letech touto dobou.

0

Jak se vlastně pozná, že veverče potřebuje lidskou pomoc?

Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. U starších veverčat, která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, se ztracené mládě pozná podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává ke člověku, protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil. Podrobně to vysvětlujeme na našem webu www.veveratka.cz, kde zájemci najdou dnes už stovky příběhů a fotografií nalezených veverčat.

0

Sídlíte nedaleko od našeho města. Jak často se k vám dostane nalezené veverče přímo z Kolína?

Kolín není typické veverčí město, takže obvykle tak jednou za tři roky. Nejbližší lokalitou u Kolína, kde se veverčata nacházejí často, je Černokostelecko a Jevansko a pak celé Posázaví. Asi vás překvapím, ale nejvíc veverčat se nachází ve velkoměstech, třeba v Praze každoročně nálezci zachrání kolem padesáti veverčat. Řešíme ale občas i opravdu kuriózní telefonáty, letos nám třeba volala česká studentka, která je dlouhodobě v Anglii a nevěděla si rady s veverčetem, které našla v Londýně. Ale zpátky k dotazu - přímo v Kolíně jsme letos pro mládě nebyli, ale přivezli jsme si krásného veverčího klučinu z Radovesnic I, ze zahrady přímo sousedící se Štítarským údolím. Takže toho by s přimhouřením obou očí šlo vlastně za Kolíňáka považovat (smích).

0
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jitka Křičková, organizační vedoucí Městské hudby Františka Kmocha

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla do plánů všech velkých a malých hudebních těles. V čem změnila dosavadní letošní plány Kmochovy hudby?

Městská hudba Františka Kmocha musela zcela zásadně změnit program celého prvního pololetí letošního roku. Samozřejmě, že nejvíce bolelo zrušení Kmochova Kolína. S naším festivalem souvisel i "zvací koncert", který jsme tentokrát poprvé chtěli vyvézt za hranice svého města. Měli jsme koncertovat v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi společně s dívčím pěveckým sborem SPgŠ a G Čáslav. Tento koncert měl být v dubnu a byl na něj připraven opravdu krásný program, škoda. Zatím nejsme domluveni na náhradním datu, ale určitě koncert bude, záleží to na časových možnostech pěveckého sboru. Také jsme zrušili dva zahraniční výjezdy, jeden v červnu do Slovinska a druhý na festival v Chorvatsku na začátku července. Bez hudby se musel obejít i pietní akt 8. května.

0

Má už Kmochova hudba jasný plán dalších vystoupení v létě a na podzim nebo je stále vše ještě provizorní? Kam se chystáte?

V létě se chystá naše malá dechovka hrát na Zahradních slavnostech seniorům v SeneCuře. Ozvali se nám už v dubnu a projevili zájem o náš koncert, rádi zahrajeme, senioři potřebují povzbuzení od nás všech. Rádi také zahrajeme někdy třeba v městských zařízeních pro seniory, ale zatím nebyl čas to domluvit. Jinak pevně věříme, že koncert v Senátu PČR, který je plánován na 17. září od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě, proběhne dle plánu. Na podzim pak snad najdeme nový termín pro koncert v Čáslavi a jako vždy zakončíme sezónu vánočním koncertem v kolínském divadle 11. prosince. Mezitím proběhnou již tradiční akce, jako pietní akt k 28. říjnu a taneční odpoledne s Klubem přátel Františka Kmocha na Zámecké. Doufejme, že na podzim bude již vše ve starých kolejích.

0

Čeká vás prý ale i jedna příjemná "nekoncertní" novinka?

Ano, jedna mimořádnost nás čeká zcela mimo koncertní program. Město Kolín nám připravuje novou zkušebnu a na to se opravdu těšíme. Mít vlastní prostory, kde nebudeme omezeni časem ani místem, které nás už dnes dost tlačí, to by byla pro orchestr velká pomoc. Zatím je vše v rukou odborníků, prostory se musí hlavně akusticky upravit a pak nastane velké stěhování.

0
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jiří Tuček, předseda oddílu T.J. Sokol Kolín - atletika

Ve skončené halové sezóně získali kolínští atleti několik medailí na republikových mistrovstvích. Jak si letošní sezona stála ve srovnání s předchozími? Překvapil vás někdo?

Musím říci, že po odchodu dalších špičkových závodníků Štěpána Hampla a Stanislava Jíry do vrcholového sportu, ukončení kariéry Šárky Vachaty a zranění Matyáše Daleckého a Denisy Pešové jsem se trochu obával, že halová sezóna v prudce rostoucí konkurenci nemusí pro kolínskou atletiku dopadnout dobře. Naštěstí se ukázalo, že pořád dokážeme vychovávat nové kvalitní atlety, a tak zisk devíti medailí snese srovnání s nejúspěšnějšími sezónami. Nemůžu říci, že by mě někdo vyloženě překvapil, ale mám radost z nových medailových jmen mezi absolutní mládežnickou špičkou - z Marka Řeháka, Jiřího Synka či či Matyáše Čudlého.

0

Které výkony vám udělaly největší radost? A které jsou největším příslibem před "venkovní" sezónou?

Konečně zdravá byla po celou přípravu svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, a tak měla v halové sezóně skvělou formu a přetavila ji v zisk titulů jak ve skoku do výšky, tak v halovém pětiboji a určitě má dobře našlápnuto ke splnění limitu pro účast na dorosteneckém mistrovství Evropy, což bych jí za její přístup k atletice moc přál. Výborní byli i tyčkaři. Skvělou sezónu by před sebou mohli mít jak Zuzana Pražáková, která je posledním rokem v kategorii žen do 22 let, tak po zranění se ve velmi dobré formě vrátivší jednoznačný český juniorský šampión Jakub Vítek který bude usilovat o start na juniorském mistrovství světa v Nairobi.

0

Kdy začínají "venkovní" soutěže a které z nich z kolínského pohledu slibují největší zajímavost? A kdy v nejbližších měsících mohou Kolíňáci vidět závody na atletickém stadiónu v Borkách?

Venkovní soutěže začnou jako vždy na konci dubna, na 1. května připravujeme tradiční Polabské závody, na kterých budou moci nejen kolínští atleti ukázat, jak se přes zimu připravili. Nejzajímavějšími závody slibují být červnové kolo I. ligy mužů a žen, kde jsou Kolíňáci jedni z favoritů soutěže, na začátku května mládežnický mítink Youth Athletics a letošním vrcholem pak bude na podzim uspořádání finále mistrovství ČR družstev staršího žactva. Kolínští organizátoři ale připravují na 50 závodů, takže na stadiónu Mirka Tučka v Borkách bude určitě po celou sezónu živo.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková, respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka

Po dvou letech vyšla vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". O čem je?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vyšla v únoru. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Jak se daří veverčí záchranné stanici v sezóně poznamenané koronavirem? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Co všechno Kmochákům zhatil koronavirus a co orchestr chystá v následujících měsících?
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
8.8.2020
0
O kolínském ledu se tradovalo, že je nejhorší v republice, letos se pod ním objevilo logo nové soutěže i nových sponzorů
Na začátku srpna panují obvykle v Kolíně nejvyšší teploty z celého léta. Na zimním stadiónu je to rok co rok přesně naopak - 1. sr...
Zpravodajství
6.8.2020
0
Týden kolínských strážníků: imbecil v Superbu, bezdomovec v kočárku, krádež za 7 litrů a pomočené ženy v parku
Tušíte, co vše se může přihodit hlídkujícím strážníkům v ulicích Kolína? Níže najdete popis jejich typických i kurióznějších zásah...

Nenechte si ujít...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Robin Nožina, 17.7.2020 13:49
“Pane Soukupe...Dotyčný řezník, soused a kamarád rodiny Kudláčků, pan J. B. ty nože tehdy v tom domě rozhodně NEZAPOMNĚL! On ty nože matce Ivance zapůjčil na její žádost po zabijačce, která u nich na dvorku probíhala 21.4.1990 a J. B. jim s touto zabi”
Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”