Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Od pondělí 25. května otevírá Vodní svět vnitřní akvapark a saunu (mimo provoz budou vlnobití, par...
Číst dále...

Před 25 lety

Kara Starý Kolín, součást podniku Kara Trutnov, v první polovině devadesátých let denně ušila kole...
Číst dále...

 
Názor dne

Glosu k takzvané rouškové totalitě napsala na Facebook Eva Svobodová
"Taky jste si toho určitě všimli, neříkejte, že ne. V březnu...
Číst dále...

Zaujalo nás

Krajské volby: lídry Jermanová, Kupka, Snížek a Pecková
První soubornější článek o podzimních krajských volbách vyše...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

VýstavyMuzeum, Červinkovský dům (do 8.11.)František Karel Foltýn - retrospektivní výstava obrazů a kreseb býchorského malíře. Muzeum, Veigertovský dům (do 28.6.)Příběh vějíře - unikátní vějíře z Japonska, Číny, Indie i Evropy od baroka až po počátek 20. století Dvořákovo muzeum pravěku (do 31.3. 2021)Nejen nepřátelé: Staří Řekové a jejich sousedé (exponáty ze sbírek Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a Národního muzea)...a další

Tři otázky pro...

Kdy se po koronavirové pauze diváci poprvé podívají do Městského společenského domu?
Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu

Blíží se první veřejná akce v MSD po třech měsících "koronavirové" pauzy. Jak jste na ni připraveni?

Začínáme ve čtvrtek 21. května a zatím ještě venku. Na terasách MSD zahraje od 20 hodin Diva Baara, což je pseudonym zpěvačky a textařky Báry Vaculíkové, známé z účinkování v kapele Yellow Sisters. S doprovodnou kapelou předvede směs popu, jazzu, elektroswingu, to vše spojené s vizuální show. Uspořádání na terasách se bude lišit jen tím, že podobně jako v kině bude možné sedět maximálně po dvou, takže židle v řadách rozestavíme s mezerami. Povinné jsou roušky, což bude svým způsobem ladit s děním na pódiu, protože Diva Baara miluje kostýmy a burlesku (smích).

0

Do obvyklého konce jarní části sezóny v MSD v polovině června chybí ještě měsíc. Bude původně naplánovaný program na tyto týdny alespoň částečně obnoven?

Za stávajících podmínek to bylo neproveditelné. Karanténní opatření se sice rozvolňují, vláda ale dává najevo, že kdyby došlo k nárůstu infikovaných, opět je zpřísní. Stejná nejistota panuje kolem toho, kolik účastníků bude na jednotlivou kulturní akci povoleno a v takové situaci nelze na červen plánovat nic. V červnu tedy proběhne v MSD koncert první dámy tuzemského folku Pavlíny Jíšové se skupinou Petr Kalandra Memory Band, snad nám ho do 5. června, na kdy je naplánován, nezakážou. Pokud vláda povolí to, co naznačuje, tedy návštěvy na kulturních akcích v počtu pět set nebo dokonce tisíc lidí, možná ještě něco vymyslíme, i když obecně se v teplém počasí lidem do vnitřních prostor moc nechce. Po obvyklé dvouměsíční letní pauze během prázdnin pak začneme naplno fungovat od září, doufejme, že už bez omezení.

0

Jak to dopadlo s akcemi původně plánovanými a předprodávanými na dobu od března do května?

Těch opravdu zrušených je jen naprosté minimum. Téměř ve všech případech se nám s účinkujícími povedlo domluvit a najít náhradní termín na podzim. Program MSD od září do prosince podle toho vypadá - je nabitý jako nikdy předtím, takže jsem sám zvědavý, jak se nám ten nápor podaří zvládnout. Ti, kdo se těšili na konkrétní akce či interprety na jaře, ale díky tomu nemusí být smutní, protože se jich dočkají, jen s půlročním zpožděním. Celý program je na našich internetových stránkách a na všechny akce už se dají koupit vstupenky, ty z jara zůstávají samozřejmě v platnosti.

0
Kdy začne promítat po vládním uvolnění karanténních opatření kolínské kino?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Kdy začne Kino 99 promítat a v jakém počtu představení?

Fungovat začneme od pátku 15. května a až do konce měsíce bude kino v provozu vždy jen v pátek, v sobotu a v neděli. Důvod je jednoduchý - potřebujeme zjistit, jaký bude o projekce zájem, protože dnes nikdo nedokáže odhadnout, jak rychle se lidé do kin začnou vracet. Všechny tři dny budeme promítat vždy v obou sálech a v obvyklém počtu čtyř představení, tedy v 17, 17.30, 19.30 a ve 20 hodin. A děti se můžou těšit vždy na jednu sobotní odpolední projekci.

0

Jak budou sály uzpůsobeny oproti dřívějšímu stavu?

Do malého sálu budeme prodávat maximálně 20 vstupenek, do velkého 80. Sedět se bude tak, jak určuje vládní nařízení - tedy jen v sudých řadách (počínaje druhou) a v každé řadě smí sedět nanejvýš 2 lidé vedle sebe, to znamená, že každý jednotlivec nebo dvojice bude od ostatních sedících z obou stran oddělen volným sedadlem. Povinná pro diváky též bude nasazená rouška během celé doby projekce.

0

A jak to bude s občerstvením?

I tady budeme limitováni vládním nařízením, které zakazuje prodej popcornu i nápojů, takže během všech projekcí bude bufet v kině zavřený. A nejde jen o potraviny či nápoje z bufetu, zákaz konzumovat cokoliv v sále platí univerzálně, to znamená že ho nepůjde "ošálit" tím, že by si diváci třeba přinesli sladkosti či nápoje sebou.

0
Jak se daří veverčí záchranné stanici v koronavirové sezóně? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Katka Soukupová, zakladatelka specializované záchranné stanice pro veverčata PINKY, sídlící nedaleko od Kolína

Poznamenala práci vaší na veverčata specializované záchranné stanice nějak koronavirová pandemie a s tím spojená karanténní opatření?

Do veverčího života se lidské nemoci nijak nepromítají, a tak se naše jednotlivé "veverčí sezóny" (letošní je už třináctá) liší v podstatě jen podle počasí. Je-li mírná zima, jako byla ta letošní, páří se veverky o něco dříve, a tak se k nám hlavní nápor nalezených mláďat z jarních vrhů začal valit ne až v polovině dubna, jak bývá obvyklé, ale už na konci března. Ale jeden rozdíl tu vlastně je - jsou výrazně prázdnější silnice, takže nám výjezdy pro veverčata trvají kratší dobu. Před pár dny jsme třeba jeli pro veverčátko do Uherského Hradiště, a dojeli jsme tam o téměř hodinu rychleji, než jsme v jiných letech byli zvyklí.

0

Jak se vlastně pozná, že veverče potřebuje lidskou pomoc?

Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. U starších veverčat, která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, se ztracené mládě pozná podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává ke člověku, protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil. Podrobně to vysvětlujeme na našem webu www.veveratka.cz, kde zájemci najdou dnes už stovky příběhů a fotografií nalezených veverčat.

0

Sídlíte nedaleko od našeho města. Jak často se k vám dostane nalezené veverče přímo z Kolína?

Kolín není typické veverčí město, takže obvykle tak jednou za tři roky. Nejbližší lokalitou u Kolína, kde se veverčata nacházejí často, je Černokostelecko a Jevansko a pak celé Posázaví. Asi vás překvapím, ale nejvíc veverčat se nachází ve velkoměstech, třeba v Praze každoročně nálezci zachrání kolem padesáti veverčat. Řešíme ale občas i opravdu kuriózní telefonáty, letos nám třeba volala česká studentka, která je dlouhodobě v Anglii a nevěděla si rady s veverčetem, které našla v Londýně. Ale zpátky k dotazu - přímo v Kolíně jsme letos pro mládě nebyli, ale přivezli jsme si krásného veverčího klučinu z Radovesnic I, ze zahrady přímo sousedící se Štítarským údolím. Takže toho by s přimhouřením obou očí šlo vlastně za Kolíňáka považovat (smích).

0
Jak funguje projekt Vaše kino, k němuž se připojilo i Kino 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Kino 99 se připojilo k projektu ´Vaše kino´, umožňujícímu pouštět si filmy přes internet. Čím se ´Vaše kino´ liší od internetových půjčoven či jiných on-line projekcí?

Zásadní rozdíl je v tom, že v projektu ´Vaše kino´ uvidíte jen premiérové, tedy úplně nové filmy. Tedy filmy, které ještě neuvádí televize, on-line půjčovny a ani nevyšly na DVD. Jde o nové snímky, které by za normálních okolností momentálně promítala kina, ale ta jsou kvůli karanténním opatřením zavřená. Takže teď si tyto filmové premiéry můžou zájemci pustit doma, za symbolickou cenu jedné vstupenky. To je případ třeba nových českých komedií ´Případ mrtvého nebožtíka´ či ´Šťastný nový rok´.

0

Do jaké míry je na divákově libovůli, co a kdy si z nabízených filmů pustí?

Celý projekt "simuluje" kino, jen s tím rozdílem, že za filmem nejdete do kina, ale k monitoru počítače. Večerní projekce probíhají 6 dní v týdnu, vždy od 20 hodin a každý den je celorepublikově uváděn jediný stejný snímek. Film si spustíte v reálném čase, tedy stejně jako v kině ho nelze přerušit "pauzou", ale je odvysílán vcelku. Od pátku do neděle projekt nabízí i odpolední projekce od 15 hodin s programem určeným pro děti.

0

Jak celý systém funguje a je tak jednoduchý, že ho zvládne každý? Nebo je k němu nutné stahovat nějaký speciální software?

Celé to funguje úplně jednoduše. Na webu Kina 99 je uveden program projekcí na celý týden. On-line si za 70 korun koupíte vstupenku, zaplatíte platební kartou a do dvaceti minut vám přijde e-mail s kódem. Na webu www.vasekino.cz se pak zadáním kódu přihlásíte a ve 20 hodin se vám na monitoru spustí film. Můžete si zvolit i jeho rozlišení, tak aby se vám přehrával plynule, podle kvality vašeho připojení a počítače. Lístek vám stačí jeden, ale bude-li vás film sledovat doma víc a budete-li chtít podpořit naše kino, můžete si lístků samozřejmě objednat víc.

0
Kdy se po koronavirové pauze diváci poprvé podívají do Městského společenského domu?
Kdy začne promítat po vládním uvolnění karanténních opatření kolínské kino?
Jak se daří veverčí záchranné stanici v koronavirové sezóně? A kolik veverčat přijímá přímo z Kolína?
Jak funguje projekt Vaše kino, k němuž se připojilo i Kino 99?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
22.5.2020
0
Řidiče jedoucí z průmyslové zóny u Ovčár do Kolína čeká kvůli stavbě cyklostezky dvoutýdenní objížďka
Od pondělí 25. května zkomplikuje na dva týdny dopravu mezi Kolínem a průmyslovou zónou u Ovčár dvoutýdenní silniční uzavírka.
Zpravodajství
21.5.2020
0
Začíná stavba nového kruhového objezdu u budoucího nákupního parku v průmyslové zóně u Ovčár
Jsou to už téměř tři roky, kdy radnice prodala za víc jak 17 miliónů korun developerovi pozemek o velikosti 35 tisíc čtverečních m...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”
Jaroslav Kronus, 8.4.2020 08:35
“Prasákova gauče lze vidět i v nehudebním smyslu dost i v době koronavirové pauzi, Kmochův Kolín je spíše už tradice než invence, desinfekce se určitě hodí a on-line objednávání pouze odpovídá možnostem digitální společnosti !!! Kozelfest pouze dá op”