Logo Kolínský PRES
 
Hot-Dog

Akce s názvem ´Plážové léto´, která loni touto dobou přivedla na hřiště na Karlově náměstí fotbali...
Číst dále...

Před 25 lety

Ceny bílých vín v kolínských samoobsluhách se v polovině devadesátých let pohybovaly kolem čtyřice...
Číst dále...

 
Názor dne

Kuriózní podobu pátečního koncertu písničkářů Lásky a Aleše Petržely na terasách za MSD popsal Zdeněk Hejduk
"Stejně jako se střídali oba protagonisté, střídavě z oblohy...
Číst dále...

Zaujalo nás

Vyhlídky kolínských atletů pro republikové šampionáty
Jiří Tuček se zamyslel nad šancemi kolínských atletů na leto...
Číst dále...

 

Co se dnes děje v Kolíně?

Kino 9917.00Lassie se vrací (N) - rodinný snímek 17.30Bourák (ČR) - komedie 19.303Bobule (ČR) - komedie 20.00Jít krást koně (N) - drama

VýstavyMuzeum, Červinkovský dům (do 8.11.)František Karel Foltýn - retrospektivní výstava obrazů a kreseb býchorského malíře. Muzeum, Veigertovský dům (do 20.9.)Příběh vějíře - unikátní vějíře z Japonska, Číny, Indie i Evropy od baroka až po počátek 20. století Muzeum, nádvoří Veigertovského domu (do 30.8.)Má vlast cestami proměn - svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v české krajině...a další

Tři otázky pro...

Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Jiří Tuček, předseda oddílu T.J. Sokol Kolín - atletika

Ve skončené halové sezóně získali kolínští atleti několik medailí na republikových mistrovstvích. Jak si letošní sezona stála ve srovnání s předchozími? Překvapil vás někdo?

Musím říci, že po odchodu dalších špičkových závodníků Štěpána Hampla a Stanislava Jíry do vrcholového sportu, ukončení kariéry Šárky Vachaty a zranění Matyáše Daleckého a Denisy Pešové jsem se trochu obával, že halová sezóna v prudce rostoucí konkurenci nemusí pro kolínskou atletiku dopadnout dobře. Naštěstí se ukázalo, že pořád dokážeme vychovávat nové kvalitní atlety, a tak zisk devíti medailí snese srovnání s nejúspěšnějšími sezónami. Nemůžu říci, že by mě někdo vyloženě překvapil, ale mám radost z nových medailových jmen mezi absolutní mládežnickou špičkou - z Marka Řeháka, Jiřího Synka či či Matyáše Čudlého.

0

Které výkony vám udělaly největší radost? A které jsou největším příslibem před "venkovní" sezónou?

Konečně zdravá byla po celou přípravu svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, a tak měla v halové sezóně skvělou formu a přetavila ji v zisk titulů jak ve skoku do výšky, tak v halovém pětiboji a určitě má dobře našlápnuto ke splnění limitu pro účast na dorosteneckém mistrovství Evropy, což bych jí za její přístup k atletice moc přál. Výborní byli i tyčkaři. Skvělou sezónu by před sebou mohli mít jak Zuzana Pražáková, která je posledním rokem v kategorii žen do 22 let, tak po zranění se ve velmi dobré formě vrátivší jednoznačný český juniorský šampión Jakub Vítek který bude usilovat o start na juniorském mistrovství světa v Nairobi.

0

Kdy začínají "venkovní" soutěže a které z nich z kolínského pohledu slibují největší zajímavost? A kdy v nejbližších měsících mohou Kolíňáci vidět závody na atletickém stadiónu v Borkách?

Venkovní soutěže začnou jako vždy na konci dubna, na 1. května připravujeme tradiční Polabské závody, na kterých budou moci nejen kolínští atleti ukázat, jak se přes zimu připravili. Nejzajímavějšími závody slibují být červnové kolo I. ligy mužů a žen, kde jsou Kolíňáci jedni z favoritů soutěže, na začátku května mládežnický mítink Youth Athletics a letošním vrcholem pak bude na podzim uspořádání finále mistrovství ČR družstev staršího žactva. Kolínští organizátoři ale připravují na 50 závodů, takže na stadiónu Mirka Tučka v Borkách bude určitě po celou sezónu živo.

0
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
PhDr. Eva Bešťáková, respektovaná spisovatelka, autorka několika desítek knih a kolínská rodačka

Po dvou letech vyšla vaše nová kniha, na obale žánrově označená jako "tragikomická detektivka ze staré Prahy". O čem je?

Má nejnovější kniha ´Bavorský případ´ vyšla v únoru. Je určena nejen příznivcům detektivního žánru, ale i humoru oživujícího jako obvykle v mých knížkách vážné téma, tj. dění v atmosféře prvorepublikové Prahy v předvečer vypuknutí druhé světové války. Příběh je smyšlený, zatímco veškeré reálie jsou pravdivé, fakticky ověřené a podložené, takže mohou zaujmout čtenáře i z historického hlediska.

0

Trochu zmatků mezi čtenáři mohlo vyvolat souběžné zahájení prodeje vaší předchozí knihy v tuzemské největší distribuční síti Kosmas. Ta ale přece vyšla už před dvěma lety?

Ano, je to tak. Knihkupecká síť Kosmas začala opožděně prodávat mou předchozí knihu ´Růžový altán´, kterou nedopatřením neobjednala po jejím vydání. Čtenáři PRESu o knize určitě vědí, PRES o ní psal už před dvěma lety, 14. listopadu 2018, v článku nazvaném ´Knížky kolínských autorů´ a byla u něj otištěna i její záměrně "limonádová" obálka. I tato kniha se zabývá historicky závažnou tematikou, navíc má patrné kolínské motivy a rovněž obyklou dávku humoru.

0

Prý vám letos vyjdou dokonce dvě knihy? Je to pravda?

Ano, je. Druhá knížka byla schválena k vydání na srpen letošního roku, ale víc o ní zatím prozradit nemohu, dokonce ani její název. Dokud její nakladatel nezveřejní na internetu alespoň základní udaje, platí bohužel i pro mě informační embargo.

0
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta
Barbora Bušková, Dobrá psí škola Kolín

Na celodenním semináři nazvaném ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí trenér zvířat RNDr. František Šusta. V čem je seminář výjimečný?

Když jste před časem v PRESu o Františkovi Šustovi psali, použili jste příměr, že je mezi trenéry zvířat stejně výjimečný jako Jaromír Jágr mezi hokejisty. Je to trefný příměr. František Šusta měl kromě soukromé kynologické praxe možnost praktikovat své metody i v pražské zoologické zahradě, kde pracoval, předváděl ukázky a vedl nácviky k nápravě problémových chování. Je nositelem historicky největší sbírky cen udělovaných celosvětovou asociací profesionálních trenérů zvířat a jeho práci, ať už praktickou nebo teoretickou, uznávají odborníci po celém světě. Jeho semináře o výcviku založeném na pozitivním posilování se těší obrovskému zájmu amatérských i profesionálních cvičitelů. To, že se nám ho povedlo "přivézt" do Kolína, je opravdu mimořádné a jsem na to pyšná.

0

Pro koho je celodenní seminář v CEROPu určen? Je jen pro odborníky nebo si z něj něco odnesou i "obyčejní" pejskaři?

Seminář je úplně pro všechny. František Šusta prozradí leccos zajímavého majitelům psů, kteří chtějí poznat způsob práce, při kterém pes chce pracovat a současně není nutné používat žádný nátlak, ani donucovací prostředky. Seminář je určen chovatelům, veterinářům a ošetřovatelům všech zvířecích druhů stejně jako těm, kdo mají problém se strachem, stresem či agresivitou svého zvířete. Dojde samozřejmě i na praktické věci, které "pejskař" používá každý den - z jakých "slov" se skládá komunikace se psem, jak napravit nechtěné chování psa tréninkem pozitivního posilování i na pomůcky a triky pro co nejlepší každodenní soužití člověka se svým chlupatým kamarádem.

0

Kolik seminář stojí a jsou na něj ještě volná místa? A kde se na něj dá přihlásit?

Za účast na semináři, pořádaném Dobrou psí školou Kolín, zájemci zaplatí 790 korun. Seminář je celodenní, v ceně účastnického poplatku je i malé občerstvení (káva, voda, čaj). V poledne bude pauza na oběd, který si každý účastník zajistí sám, ať už z přinesených "zásob" nebo v některé z restaurací v centru města. Seminář je už téměř vyprodán, doporučuji tedy zájemcům neváhat. Podrobnosti o akci i přihláškou najdou zájemci na internetu, na facebookové stránce Dobré psí školy Kolín.

1
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?
Petr Hejcman, ředitel Kina 99

Čím se systém Dolby Atmos, nedávno nainstalovaný do velkého sálu kina, liší od stávajících systémů 5.1 a 7.1?

Všechny dosavadní zvukové systémy fungovaly tak, že reproduktory byly rozmístěny sice kolem diváka, ale v jedné rovině, tedy po stranách sálu, vepředu a vzadu. Dolby Atmos má několik desítek reproduktorů, každý z nich s vlastním zesilovačem, z nichž část je umístěných nahoře na stropě sálu, nad hlavami diváků. Každý z těch reproduktorů je napojen na svůj vlastní kanál a může tak vydávat úplně jiné zvuky, než ostatní. Výsledkem je zejména u akčních filmů poprvé skutečný prostorový zvuk, obklopující diváka ze všech stran a odpovídající dění na plátně. Je také důležité říct, že se Dolby Atmos navrhuje a instaluje pro každé kino unikátní, podle velikosti a výšky sálu, tak aby byl v každém sále stoprocentně účinný.

0

Kolik bude týdně projekcí se zvukem Dolby Atmos?

Před koronavirovým přerušením provozu kina byly v programu jedna či dvě týdně. Zejména u hollywoodské produkce se Dolby Atmos stává standardem, takže projekcí s touto specifikací bude v programu postupně přibývat. A pozor - samozřejmě i zvuk filmů, které Dolby Atmos nemají, je ve velkém sále reprodukován přes nově instalované reproduktory, což zvuk filmů nepřeslechnutelně vylepšuje. Pořízení nového zvukového systému do velkého sálu Kina 99 bylo po dvaceti letech již nutností a díky němu dostal kolínský divák při projekci to nejlepší, co dnešní trh nabízí.

0

Je pro návštěvníky kina snadné "odhalit", které projekce zvuk Dolby Atmos nabídnou?

Určitě ano. V měsíčním programu kina, který zveřejňujeme ve ´Zpravodaji města Kolína´, jsou tyto projekce označeny výrazným logem, podobně jako třeba 3D-projekce. Uvedeno to samozřejmě je i na webu Kina 99. A jednoduchou orientační "pomůckou" je i cena vstupenky, projekce s Dolby Atmos totiž stojí o desetikorunu víc.

0
Jak se kolínským atletům vydařila halová sezóna?
Co nového letos chystá kolínská spisovatelka Eva Bešťáková?
Na semináři ´Pozitivka v Kolíně´ se v sobotu 20. června v CEROPu představí slavný trenér zvířat RNDr. František Šusta
Co přinesla divákům instalace systému Dolby Atmos v Kině 99?

Pozitivně hodnotíte...

Nejčtenější články...

Zpravodajství
5.7.2020
0
Uplynulý týden v Kolíně: přestalo pršet, otevřela restaurace Bartolomějka a když vám vybuchne hlava, může za to 5G
Je tu opět neděle a s ní obligátní heslovité shrnutí podstatného (i nepodstatného), co PRES v právě končícím týdnu stručně či podr...
Zpravodajství
2.7.2020
0
Týden kolínských strážníků: striptérka u nádraží, striptér v Sendražicích a spratek házející po lidech bonbóny
Tušíte, co vše se může přihodit hlídkujícím strážníkům v ulicích Kolína? Níže najdete popis jejich typických i kurióznějších zásah...

Nenechte si ujít...

Kolínsko v obrazech...

Nejnovější komentáře...

Michal Irša, 17.5.2020 08:23
“Pro upřesnění.Jáma na náměstí byla vyhloubena během dvou dní,ale několik týdnů před tím tam pracovali archeologové.”
Michal Irša, 16.4.2020 18:10
“O aktuálně rozkopané části rynku ale ví jen málokdo, protože kvůli koronavirové karanténě momentálně chodí do centra jen minimum lidí. ================================== Minimum lidí?Byl jsem tam v pondělí,protože pracuji jako řidič u firmy,která sta”
Jaroslav Kronus, 8.4.2020 08:35
“Prasákova gauče lze vidět i v nehudebním smyslu dost i v době koronavirové pauzi, Kmochův Kolín je spíše už tradice než invence, desinfekce se určitě hodí a on-line objednávání pouze odpovídá možnostem digitální společnosti !!! Kozelfest pouze dá op”