Logo Kolínský PRES
 

Výstava fotografií Františka Stráníka zachycuje zákulisí soutěže Miss Kolínska

Kultura
Publikováno: 30.9.2019 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Kmenový fotograf PRESu František Stráník připravil atraktivní výstavu, nabízející pohled do zákulisí soutěže Miss Kolínska.

Výstava v předsálí Kina 99 trvá do 31. října a je částečně i reklamou na letošní ročník soutěže. Pokud by snímky některou z návštěvnic výstavy inspirovaly, může se do letošního ročníku Miss přihlásit v pokladně Kina 99 či na webu misskolinska.cz. Na detaily k výstavě jsme se zeptali Františka Stráníka.

* Jak jste se vlastně k fotografování Miss Kolínska dostal?

Překvapím vás - díky PRESu. Tehdejší šéfredaktor Michal Černý se mě v roce 2012 zeptal, zda nechci nafotit přípravy missek před závěrečným finálovým večerem. Podobné fotografování proběhlo i o rok později a od roku 2014 až do loňska jsem vedle příprav už vždy fotil i finálový večer v divadle.

* Co bylo motivem k přípravě výstavy?

Při fotografování finálových večerů jsem si při pohledu na diváky v hledišti uvědomil, že znají dívky jenom z pódia a že si vlastně nikdo neumí představit tu obrovskou práci, kterou paní Šubotníková s dívkami odvedou. Všechny ty školení, semináře, přípravy... Proto jsem si řekl, že by bylo dobré alespoň něco z toho lidem ukázat.

* Co všechno během každého ročníku Miss dokumentujete?

Fotografování je zajímavé nejen při finálovém večeru, ale i během příprav. Finále v divadle jeho návštěvníci znají, publikum tam vidí dívky během soutěžních disciplin, které vtipně komentuje skvělý moderátor Vlasta Korec. Kromě standardního focení na jevišti se snažím dívky zachytit v zákulisí v šatnách, před jejich prvním vstupem na jeviště.

* Kolik jste za ta léta pořídil na Miss fotografií?

Hodně. Nejhorší ale je, udělat výběr. Jsou to dívky a znáte ženské pokolení, jak je "háklivé" na své fotografie... Fotografování Missek v zákulisí je proto velice ošemetná věc, i když se snažím, abych nikoho nekompromitoval. Ale všem se asi zavděčit nikdy nemůžete.

* Jak jste snímky pro výstavu vybíral?

Výstava v Kině 99 je omezená počtem fotografií. Dlouho jsem váhal nad koncepcí a nakonec jsem výstavu rozdělil na dvě části. Menší, tak trochu oficiální, kde jsou vidět vítězky jednotlivých ročníků vždy spolu se zákulisní fotografií, zatímco druhá část ukazuje zákulisí a někdy i portrétní fotografie z období příprav.

* V poslední rozhovoru pro PRES, před dvěma lety, jste zmiňoval vaše dokumentární fotoknihy o významných akcích v Kolíně. Kolik jich od té doby vzniklo a jaké další máte v plánu?

Při fotografování si vždy uvědomuji, kolik významných akcí již v Kolíně existuje, od historického Kmochova Kolína až třeba právě po Miss Kolínska. Přemýšlel jsem, kam se všechny ty fotografie z těchto akcí za pár let "podějí". Proto jsem začal sestavovat fotoknihy, které jsou uloženy na radnici, v muzeu pro archivaci apod. Vytvořil jsem například fotoknihu k 70. výročí deportace kolínských židů, z oslav 100. výročí narození Anastáze Opaska, ze slavnostního shromáždění k uctění památky mistra Jana Husa, z otevření chrámu sv. Bartoloměje po rekonstrukci, z návštěvy prezidenta Zemana v rodném Kolíně, z oslav 700. výročí narození císaře Karla IV, z 30. výročí založení Malé galerie Na Hradbách i dalších významných akcí. Jednou snad budou fotoknihy cenné pro příští generace, protože názorně ukáží, co se na počátku jedenadvacátého století v Kolíně všechno dělo. Uvažuji, že možná tímto způsobem zdokumentuji i Miss Kolínska, aby naši potomci viděli, jaké krásné "kočky" tu v našich časech žily.

Publikováno: 30.9.2019 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...