Logo Kolínský PRES
 

Bez fanfár i vernisáže včera otevřela nejočekávanější kolínská výstava roku, retrospektiva malíře F.K. Foltýna

Kultura
Zpravodajství
Publikováno: 13.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Dílo Františka K. Foltýna (1937–2000), významného malíře a osobnosti kolínské kultury konce dvacátého století, si Kolín naposledy připomenul před pěti lety u příležitosti patnáctého výročí jeho skonu. Tehdejší výstavy v Galerii města Kolína a v muzeu potvrdily obrovskou oblibu Foltýnova díla.

F.K. Foltýn, jehož si mnozí pamatují jako stříbrovlasého pána s plnovousem, získal díky své povaze značné množství přátel. Ti nejbližší mu říkali Fanek a byl pro ně nejen disciplinovaným malířem, ale i básníkem a rozjímavým člověkem se silným poutem k přírodě.

To se ostatně projevilo i v jeho typické tvorbě 80. a 90. let, kde se v obrazech potkávají tvář Matky Země, trpícího Krista, motýli, ptáčci a idylické krajiny v kontrastu s přísným designem technologií moderního světa. Kritici považují tuto část jeho tvorby někdy za kazatelskou či moralistní a oceňují spíše jeho avantgardní snahy ze 60. let. Právě pozdní Foltýnova tvorba ale byla pravdivým a nejvlastnějším vyjádřením jeho životního pocitu...

Výstavní událostí letošního roku v Kolíně proto je velká výstava s názvem František Karel Foltýn v Červinkovském domě muzea. Představuje Foltýnovu tvorba v celé její stylové šíři a rozmanitosti včetně drobných kresebných prácí zahrnujících jak ilustrace pro dětské knihy a časopisy, tak karikatury a humor beze slov.

Výstava měla být původně zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. března, jako mnoho dalších kulturních i jiných akcí ji ale odsunuly restrikce spojené s koronavirem. Bez fanfár a vernisáže tak otevřela - stejně jako ostatní muzejní expozice i výstavy - včera, v úterý 12. května.
 

Publikováno: 13.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...