Logo Kolínský PRES
 

Karel Kryl se v Kolíně předvedl jako vynikající hráč kulečníku a přespal za mřížemi v budově městské policie

Kultura
Zpravodajství
Publikováno: 29.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Jaroslav Dvořák (repro Kolínské noviny)

V letech, kdy neřádí koronavirová pandemie či mor, není výjimkou, že se v Kolíně koná i několik koncertů týdně. Těch opravdu pamětihodných, na něž jejich účastníci vzpomínají i po mnoha desetiletích, ale bylo jen pár. Jedním z nich byl i koncert Karla Kryla.

Tehdejšími slovy Kolínských novin "trochu králův šašek, básník, zpěvák a věčný opozičník a rebel", devětačtyřicetiletý Karel Kryl, poprvé - a naposledy - koncertoval v beznadějně vyprodaném kolínském divadle poslední listopadový den roku 1993.

Na pódium prošedivělý muž s knírkem přišel v černé košili, kožené vestě a tmavých riflích a k patě mikrofonu si položil jedno ze dvou nealkoholických lahvových piv pokojové teploty, které byly jedním ze dvou jeho požadavků, uvedených ve smlouvě s pořadatelem (druhým byla polévka, s upřesněním, že nesmí být luštěninová ani dršťková).

Kryl vestoje a s kytarou zazpíval své nejznámější písně Anděl, Srdce a kříž, Pieta, Morituri te salutant, Rakovina či Lásko, závěrečnou lidovou písničku Dobrú noc má milá s ním odzpíval celý sál, v němž seděli i přednosta okresního úřadu Jan Soukup a radniční tajemník Pavel Pobříslo. Neplánovaným bodem programu bylo i improvizované vystoupení profesora kolínské průmyslovky Vlka, který z balkónu Krylovi poděkoval za to, že byl "v dobách temna světýlkem naší naděje".

V předsálí po koncertě prodal knihkupec Petr Král více než stovku knihy rozhovorů s Krylem nazvané Půlkacíř. Následující autogramiáda trvala více než půl hodiny a zpěvák při ní trpělivě maloval desítkám zájemců svůj kaligrafický podpis na gramodesky, knížky i vstupenky.

Poté se Kryl předvedl jako vynikající hráč kulečníku v klubu Ratata pod divadlem a přespal za mřížemi v budově městské policie, v jednom z pokojů bývalé herecké ubytovny.

Druhý den ráno zpěvák posnídal dvě vejce do skla, kávu s mlékem, rohlík s máslem a vyrazil na prohlídku města. V Kolíně se zdržel až do oběda, segedínský guláš s knedlíkem si poručil v tehdejší restauraci Spilka v přízemí Městského společenského domu a snědl ho za přítomnosti majitele podniku Pavla Kubače.

"Šanci vidět a slyšet Karla Kryla budou mít brzy děti z býchorského pasťáku, kde předběžně přislíbil vystoupení," zakončily svůj článek nazvaný ´Mříže pro Kryla´ Kolínské noviny. V sále divadla jistě nikoho nenapadlo, že o tři měsíce a tři dny později, měsíc před svými padesátinami, už nebude Karel Kryl mezi živými.

 

 

Publikováno: 29.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Jaroslav Dvořák (repro Kolínské noviny)

Komentáře k článku...