Logo Kolínský PRES
 

Nová kniha nejslavnějšího kolínského spisovatele Jana Nováka budí rozruch už před svým vydáním

Kultura
Zpravodajství
Publikováno: 23.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jan Novák je bezesporu nejslavnější kolínský spisovatel současnosti. Přídomek "kolínský" je ale samozřejmě poněkud diskutabilní - v Kolíně se v roce 1953 narodil a prožil dětství, během studií na gymnasiu ale v roce 1969 s rodinou emigroval. Jeho literární sláva tak byla dlouhá léta spojená s Chicagem a Amerikou, kde žil.

Do kolínských reálií Novák zasadil některé pasáže své první úspěšné knihy ´Miliónový jeep´, další letmé kolínské motivy jsou součástí i jeho knih ´Samet a pára´, ´Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci´ a ´Děda´.

Celosvětový úspěch měly Novákem sepsané memoáry Miloše Formana ´Co já vím?´, naopak v tuzemsku měla největší ohlas kniha ´Zatím dobrý´ o bratrech Mašínových a jejich legendárním útěku na Západ z komunistického Československa, která mu vynesla i prestižní cenu ´Magnesia Litera´ za ´Knihu roku 2005´.

Do tuzemského literárního dění vstupuje Novák letos znovu, a už dopředu je jasné, že jeho nová kniha bude nejdiskutovanějším edičním počinem roku. Devítisetstránková kniha ´Kundera: Český život a doba´je totiž první ucelenou biografií mezinárodně neznámějšího českého spisovatele a Novák se v několika rozhovorech i otištěných ukázkách netají tím, že ke Kunderově tvorbě i životě nepřistupoval nijak pietně, stejně jako k již dříve medializované kauze spisovatelova udání člověka, který skončil na 14 let ve vězení.

Novákovu kunderovskou biografii vydávají 24. června nakladatelství Argo a Paseka.

Publikováno: 23.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...