Logo Kolínský PRES
 

Poslední zbytek nákladu unikátní velkoformátové fotografické publikace ´Pohledy na Kolín´ je stále v prodeji

Kultura
Zpravodajství
Publikováno: 1.8.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Pro "kolinensie", tedy knihy tematicky spojené s Kolínem, obvykle platí, že se na pultech dlouho neohřejí a protože po vyprodání nikdy nenásleduje dotisk, jsou poté už nesehnatelné.

Zajímat by to mělo ty, kdo si ještě nepořídili před rokem vydanou velkoformátovou barevnou fotografickou publikaci Pohledy na Kolín, obsahující reprodukce 320 pohlednic z let 1890 až 1940 ze sbírek Miloslava Švece a Petra Adamce. Na rozdíl od předchozího knižního počinu spolku Můj Kolín, knihy Proměny města Kolína Vladimíra Serbuse, je totiž poslední zbytek knihy Pohledy na Kolín ještě v prodeji (výhradně na e-shopu spolku Můj Kolín tady).

Připomeňme, že název knihy trochu klame tělem, pod termínem "pohlednice" si totiž leckdo představí žertovné obrázky či přání k narozeninám. Značná část historických pohlednic, které kniha shromáždila, je ale ryze fotografických, a tak se kniha podobá spíše albu historických fotografií kolínských ulic, památek, malebných zákoutí, staveb i významných událostí.

Většina pohlednic je zhruba sto let starých, a tak před čtenářem figurují známé, ale i vzácné snímky z náměstí, centra města, z okolí chrámu sv. Bartoloměje i klášterní zahrady, labská nábřeží i předměstí, dnes již změněná k nepoznání.

Unikátnost knize dává barevný tisk. Drtivá většina v minulosti vydaných knih s historickými snímky Kolína byla totiž černobílá, takže z řady kolorovaných i barevných pohledů vyvstává Kolín, jaký čtenář dosud neměl možnost vidět - s modrou řekou a nebem, zelenými stromy, červenými střechami a pískovými průčelími domů.

 

 

Publikováno: 1.8.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...