Logo Kolínský PRES
 

Před 100 lety zemřel známý kolínský malíř Rudolf Mazuch

Kultura
Kultura
Publikováno: 2.6.2020 Autor článku: Redakce PRESu Foto: Archiv KP

Před sto lety zemřel jeden z nejznámějších kolínských malířů Rudolf Mazuch.

Byť se narodil v Pardubicích, považoval Kolín za své rodné město, protože zde prožil většinu svého krátkého života (nedožil se ani třiceti let). V roce 1897 začal navštěvovat kolínskou školu a v páté třídě dostal trojku z kreslení.

V roce 1905 nastoupil jako učeň ke známému kolínskému fotografovi Františkovi Krátkému. Ve své fotografické činnosti se brzy natolik vypracoval, že byl pověřován stále více zakázkami. V roce 1909 získal výuční list a odešel do Prahy, kde začal pracovat jako retušér. V roce 1919, rok po vzniku Československa, v Kolíně získal domovské právo.

V roce 1911 začíná navštěvovat přípravný roční na AVU u profesora Loukoty. V roce 1913 byl jako žák II. ročníku všeobecné školy c. k. akademie umění odměněn stipendijní cestou do Paříže. V létě 1915 narukoval jako jeden z prvních studentů AVU do armády, v roce 1917 byl zraněn a postupně procházel špitály.

I během války si nacházel čas na malování; v létě 1918 maloval portréty v Německém Brodě, v Kolíně vytvořil scénu pro dobročinné představení Akademického kolínského klubu mladých. Na sklonku roku 1918 dokončil grafickou speciálku u prof. Maxe Švabinského.

V roce 1919 získal licenci k provozování kabaretu Mazuch-Jílovský. Téhož roku byl zvolen předsedou Akademického kolínského klubu mladých a také uspořádal první samostatnou výstavu obrazů v Kolíně. Mezi jeho kolínské přátele patřili fotograf Jaromír Funke (který promluvil i na jeho pohřbu) a malíř Zdeněk Rykr (1900–1940).

V roce 1920 byl pohřben na kolínském centrálním hřbitově.

Publikováno: 2.6.2020 Autor článku: Redakce PRESu Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...