Logo Kolínský PRES
 

Vyšla nová kniha o jednom z nejslavnějších kolínských rodáků

Kultura
Zpravodajství
Publikováno: 28.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jméno slavného rybníkáře a ekonoma Jakuba Krčína z Jelčan (1535-1604) si každý s Kolínem nespojí. Zasvěcení však vědí, že se ve městě na Labi narodil a jeho dědeček vlastnil na kolínském náměstí dům, v němž dnes sídlí muzeum.

Jméno muže, který výrazně proměnil jihočeskou krajinu, je obvykle vzpomínáno jen při kulatých výročích jeho narození či úmrtí, v posledních měsících se ale objevil důvod ho připomenout hned dvakrát.

Poprvé se tak stalo loni, když Česká televize oznámila záměr natočit o Krčínovi desetidílný televizní seriál. Jeho natáčení začalo v úterý 25. června 2019 na věži Jakobínka u hradu Rožmberk a pod vedením režiséra Josefa Pecla by mělo trvat až do konce roku letošního. Autorem scénáře je spisovatel, novinář a muzikant Jan Matěj Krnínský a je bohužel velmi pravděpodobné, že o Kolínu v seriálu nebude ani drobná zmínka.

Důvodem ke druhé, dnešní kčínovské zmínce, je aktuální vydání knihy s názvem Jakub Krčín z Jelčan: Architekt jihočeských rybníků. Český historik Jaroslav Čechura v ní na téměř třech stovkách stran zachycuje Krčínův rodinný původ, kořeny, osobní život i stavbu jeho největších a nejslavnějších rybníků Svět a Rožmberk. Knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad a v Kolíně ji má skladem například knihkupectví Kosmas v Pražské ulici.
 

Publikováno: 28.4.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...