Logo Kolínský PRES
 

Kmochákům zrušila pandemie část letošních plánů, na spontánně vymyšlený koncert na náměstí jsou ale natěšení

Rozhovor
Kultura
Publikováno: 25.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

Ve čtvrtek 25. června v 18 hodin se na Karlově náměstí letos poprvé veřejně předvede Kmochova hudba. Koncert nazvaný ´Pocta Františku Kmochovi´ je bez vstupného a zazní na něm i skladby ze světa muzikálu, populární hudby, klasiky a filmová hudba.

O čtvrtečním koncertu i plánech Kmochovy hudby na léto i zbytek roku jsme si povídali s organizační vedoucí Kmocháků Jitkou Křičkovou.

Koronavirová pandemie výrazně zasáhla do plánů všech velkých a malých hudebních těles. V čem změnila dosavadní letošní plány Kmochovy hudby?

Městská hudba Františka Kmocha musela zcela zásadně změnit program celého prvního pololetí letošního roku. Samozřejmě, že nejvíce bolelo zrušení Kmochova Kolína. S naším festivalem souvisel i "zvací koncert", který jsme tentokrát poprvé chtěli vyvézt za hranice svého města. Měli jsme koncertovat v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi společně s dívčím pěveckým sborem SPgŠ a G Čáslav. Tento koncert měl být v dubnu a byl na něj připraven opravdu krásný program, škoda. Zatím nejsme domluveni na náhradním datu, ale určitě koncert bude, záleží to na časových možnostech pěveckého sboru.
Také jsme zrušili dva zahraniční výjezdy, jeden v červnu do Slovinska a druhý na festival v Chorvatsku na začátku července. Bez hudby se musel obejít i pietní akt 8. května. Jediné, co se podařilo stihnout, byl koncert Malého dechového orchestru MhFK v únoru na výroční schůzi Klubu přátel Františka Kmocha. To je naše stálá akce a ke Klubu máme velmi blízké vazby.

Letos poprvé se v Kolíně předvedete na čtvrtečním podvečerním koncertě na Karlově náměstí nazvaném ´Pocta Františku Kmochovi´. Jak bude koncert dlouhý a co na něm posluchači uslyší?

Tento koncert jsme do svého programu zařadili zcela mimořádně po dohodě s vedením města Kolína. Všem se nám po hudbě stýskalo, museli jsme přerušit i zkoušky orchestru, a když jsme se na konci května poprvé po delší odmlce sešli na zkoušce v téměř kompletní sestavě, zcela spontánně se zrodil tento nápad a okamžitě našel pochopení a podporu u našeho zřizovatele.
Koncert je připraven asi na 80 minut a jeho program odráží trend současné dramaturgie Kmochova Kolína. Bude se tedy hrát nejen "dechovka", ale v programu zazní i skladby ze světa muzikálu, populární hudby, klasiky a dnes velmi oblíbená filmová hudba. Samozřejmě zde bude i několik skladeb Františka Kmocha a pravá česká dechovka. Pan dirigent Bulín se při sestavování programů drží zásady, aby oslovil širší spektrum posluchačů, jen tak se nám podaří Kmochovy myšlenky udržet i v současnosti, kdy posluchači vyžadují něco jiného, než tomu bývalo. Doba se hodně změnila.

Kdo kromě orchestru se na náměstí předvede? Koncert je zdarma, jak bude náměstí pro účinkující i posluchače upraveno?

S orchestrem budou spoluúčinkovat mažoretky paní Pavlíčkové – Kolíňáček, Srdíčko a přijedou i děvčata ze ZUŠ Přelouč. Protože akci připravilo město Kolín, bude moderovat sám starosta Michael Kašpar a místostarostka Iveta Mikšíková.
Na organizaci akce se významným způsobem podílí i odbor školství, kultury a sportu a oddělení marketingu a propagace, zázemí by tedy mělo být připraveno podobně jako na Kmochově Kolínu, chystají se židle pro diváky a stánek s občerstvením. Snad nám nebude pršet, ale kdyby náhodou, je domluvena náhradní varianta na Zámecké.

Má už Kmochova hudba jasný plán dalších vystoupení v létě a na podzim nebo je stále vše ještě provizorní? Kam se chystáte?

V létě se chystá naše malá dechovka hrát na Zahradních slavnostech seniorům v SeneCuře. Ozvali se nám už v dubnu a projevili zájem o náš koncert, rádi zahrajeme, senioři potřebují povzbuzení od nás všech. Rádi také zahrajeme někdy třeba v městských zařízeních pro seniory, ale zatím nebyl čas to domluvit.
Jinak pevně věříme, že koncert v Senátu PČR, který je plánován na 17. září od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě, proběhne dle plánu. Na podzim pak snad najdeme nový termín pro koncert v Čáslavi a jako vždy zakončíme sezónu vánočním koncertem v kolínském divadle 11. prosince. Mezitím proběhnou již tradiční akce, jako pietní akt k 28. říjnu a taneční odpoledne s Klubem přátel Františka Kmocha na Zámecké. Doufejme, že na podzim bude již vše ve starých kolejích.
Jedna mimořádnost nás ale čeká zcela mimo koncertní program. Město Kolín nám připravuje novou zkušebnu a na to se opravdu těšíme. Mít vlastní prostory, kde nebudeme omezeni časem ani místem, které nás už dnes dost tlačí, to by byla pro orchestr velká pomoc. Zatím je vše v rukou odborníků, prostory se musí hlavně akusticky upravit a pak nastane velké stěhování.

 

 

Publikováno: 25.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

Komentáře k článku...