Logo Kolínský PRES
 

Nejnovější výstava známého kolínského fotografa Františka Stráníka má výrazný duchovní rozměr

Rozhovor
Kultura
Publikováno: 11.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

František Stráník, jehož nezaměnitelné snímky jsou neoddělitelně spojeny s posledními ročníky tištěného PRESu, je nejvystavovanějším kolínským fotografem posledních měsíců. Jeho aktuální výstava nazvaná ´Lidé a víra´ je až do konce dubna vyvěšena v Komunitním centru u sv. Bartoloměje.

Málo známý výstavní prostor je situován v objektu staré fary proti chrámu sv. Bartoloměje a přístupný veřejnosti je jen ve vyhrazeném čase. Františka Stráníka jsme se proto ptali nejen na vystavené fotografie, ale i na to, kdy je nejsnazší si je přijít prohlédnout.

Kde všude jste v loňském roce vystavoval?

Loni jsem uspořádal dvě výstavy. Ta první se konala během května a června v kolínské knihovně a byla věnována 20. výročí dnes již historického hudebního festivalu Natruc. Ta druhá proběhla v září a říjnu v Kině 99 a chtěla lidem ukázat zákulisí oblíbené akce Miss Kolínska. Lidé totiž vždy znají dívky pouze z finálových večerů z jeviště kolínského divadla... Několik oceněných fotografií jsem také vystavoval na skupinové výstavě, která souvisí se soutěží Premiéra v Hradci Králové.

Vaše letošní první výstava probíhá v kolínském Komunitním centru sv. Bartoloměje. Kolik fotografií jste pro ni připravil a co zachycují?

Fotografie vycházejí z mé závěrečné práce na Hradecké fotografické konzervatoři, kterou vedl doc. Mgr. Josef Ptáček, který vyučoval na FAMU. Hlavní myšlenkou výstavy je ukázat lidem, že víru v sobě nosí každý z nás, aniž si to uvědomujeme.  Víra bezpodmínečně souvisí s našim životem, s našim všedním dnem. Slovo "víra" je většinou spojováno s náboženstvím, ale v obecném slova smyslu může být vnímáno i v jiných pohledech – jako víra nenáboženská, víra obyčejná, víra lidská. O tom všem by měly hovořit vystavované dokumentární fotografie, které jsou rozděleny do čtyř částí: víra katolická, víra pravoslavná, víra židovská, ale i víra obyčejná lidská. Snahou bylo ukázat lidi trochu v jiné podobě, v jiných situacích než jak je známe z každodenního shonu, který nám současný překotný život přináší. Fotografie zároveň mají ukázat i prostředí, do kterého se lidé uchylují, aby se alespoň na chvíli pozastavili v dnešní uspěchané době. Vystaveno je 28 snímků a vzhledem k omezené kapacitě výstavního prostoru bylo velice obtížné udělat výběr fotografií takový, aby myšlenka výstavy dostatečně vyzněla.

Výstavní prostor má specifickou otevírací dobu. Do kdy bude výstava otevřená a kdy ji mohou zájemci vidět?

Výstava ´Lidé a víra´ potrvá v Komunitním centru až do konce dubna. Vzhledem k tomu, že v tomto centru probíhá během týdne celá řada akcí, je výstavní prostor časově omezen. Pravidelně je ale centrum otevřeno každou neděli po mši ve sv. Bartoloměji mezi 9. až 10. hodinou dopolední, kdy tam lidé společně chodí. S farou je též možné domluvit si individuální skupinovou prohlídku.

Chystáte na letošek i nějaké další výstavy?

V hlavě nosím nápad na jednu výstavu z prostředí Kolína, ale o té ještě nechci mluvit nahlas, protože je náročnější na vlastní realizaci. Domluvená je ale již humorná výstava ve Zruči nad Sázavou pod názvem ´Koukejte se kolem sebe´, kterou veřejnost mohla vidět před dvěma roky v Kolíně.

Publikováno: 11.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

Komentáře k článku...