Logo Kolínský PRES
 

Rozhovor o zákulisí plesové sezóny v Kolíně se Zdeňkem Hejdukem

Rozhovor
Kultura
Publikováno: 3.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

S ředitelem Městského společenského domu Zdeňkem Hejdukem si PRES povídal nejen o akcích, které jedno z páteřních sídel kolínského kulturního dění nachystalo na jaro.

Městský společenský dům patří k nemnoha místům, které zná zevnitř snad každý Kolíňák. Škála akcí zde konaných totiž byla (a je), tak široká, od tanečních přes plesy, koncerty, výstavy, burzy až po zájmovou činnost, že se nepřehlédnutelnému domu vedle radnice v podstatě nelze vyhnout.
První tři měsíce každého roku jsou v Kolíně ve znamení plesové sezóny. Někdy až tisíc návštěvníků přichází nejen kvůli tanci a zábavě, ale i kvůli zajímavým hostům, kteří jsou často na plesech k vidění. Hlavním plesovým prostorem je v Kolíně už tradičně právě Městský společenský dům (MSD), do nějž se spolehlivě vměstnají stovky návštěvníků jediné akce. Na otázky týkající se zákulisí letošního plesového dění i programu MSD v prvním pololetí nám odpověděl jeho ředitel Zdeněk Hejduk.

Před třemi lety jsme se bavili o tom, že množství plesů v MSD je rok co rok podobné. Tehdy jich bylo 22, jak je tomu letos? Objeví se občas nějaký ples nový? A pokud ano, má MSD vůbec kapacitu, že by se do nabitého itineráře "vecpal"?

Letos jsem jich napočítal pětadvacet. Kromě několika maturitních plesů tříd ze škol, které tu ještě nebyly, přibyl snad jen ples organizovaný manželi Zubákovými, kteří u nás vedou taneční kurzy. Dělali jej už v minulosti, ale teď jej nazvali ´První republika´, měl by být v retro stylu a hrát na něm Melody Makers Ondřeje Havelky. Termíny jsou zadané na čtyři roky dopředu a už tam má termín policejní ples, který býval v minulosti. Poslední pamětník z řad zaměstnanců tvrdí, že plesů bývalo šestatřicet, což se mi úplně nezdá, protože by musely být ve všední dny anebo sezóna prodloužená do dubna. Až bude chvíle, vnořím se někam do archivu, abych to potvrdil, nebo vyvrátil (smích).

A teď se zeptám naopak. Skončil některý z plesů, který byl historicky zavedený? V souvislosti s tím mě napadá, zda dochází i k nějakým obměnám mezi pořadateli, třeba když některý z nich kvůli věku či z jiného důvodů skončí, zda po něm "štafetu" převezme někdo jiný?

Dobrá otázka. Už před lety skončil Fialkový ples, protože pan Paseka s rodinou, kteří se o něj starali, přestali. Úraz při půlnočním překvapení, který vypadal tragicky, ale nakonec se nic nestalo, zapříčinil konec Hasičského bálu. Štafetu přebírají mladší třeba při organizování Mysliveckého bálu, ale třeba ples čáslavských pilotů nebo kolínských podnikatelů visí více méně na jednom člověku. Těžko říci, jak budou pokračovat, když se tyhle osoby rozhodnou se svojí angažovaností skončit.

Vaším nikoliv snad konkurentem, ale prostě druhým místem, kde se koná v Kolíně větší množství plesů, jsou Staré lázně. Dochází k přesunům některých zavedených plesů mezi MSD a lázněmi, ať jedním či druhým směrem? Předpokládám, že výhoda MSD je především v mnohem větší kapacitě sálu?

Přesně tak. Nebo spíše naopak – třída, která nemá větší počet maturantů, sáhne po menších prostorách Starých lázní a také se tam konají plesy menších organizací, třeba judistů. Ale například Veselice 4. základní školy tak dlouho putovala po místních prostorách, až skončila u nás. Podobně třeba Základní umělecká škola Františka Kmocha zakotvila asi napořád v hotelu Theresia. Taky jsme asi o něco dražší, což je ale pochopitelné, za větší a více prostor více peněz.

Měnila se vlastně v posledních letech nějak plesová kapacita v MSD? Kolik lidí se do MSD na ples dnes vejde, je-li úplně nabito? A jak je to s návštěvností? Bývají všechny plesy zaplněné nebo jsou i takové, kdy je sál poloprázdný?

Neměnila. Odvíjí se od pronajatých prostor – základem je velký sál s balkónem, což je zhruba šest stovek lidí, všechna místa k sezení. Většina maturantů si bere ještě Komorní sál, ty největší, jako třeba Gymnázium či Obchodní akademie, ještě salónky v prvním patře. Ty jsou standardem na plesech Města Kolína, Letecké základny Čáslav a Jarního bálu drobných podnikatelů a živnostníků, kdy tam hrají kapely a tancuje se, v případě pilotů tam má své místo raut pro vedení základny. Samozřejmě, že někdy je sál prázdnější a kapacita využitá není. Ale třeba Jarní bál má zabranou ještě restauraci, to je pak tisíc bavících se lidí v celém kulturáku.

Má i v dnešních časech, kdy se zvedají řadu let po sobě platy a společnost bohatne, na návštěvnost vliv i cena vstupenky? A kolik obvykle stojí?

Neřekl bych. My u plesu Města Kolína držíme cenu vstupenky na třech stovkách už mnoho let, úplně vyprodáno ale nemáme. Jak jsem tak viděl plakáty v kolínských středních školách, když jsem po nich rozvážel plakáty, tak se ceny studentských plesů mírně zvedly, mnohde jsou už nad dvěma stokorunami.

V MSD se už v minulých letech objevovaly maturitní plesy tříd z jiných měst. Děje se tak stále? Co zájemce z jiných měst přiměje uspořádat ples u vás v Kolíně?

Stálicí je Gymnázium Český Brod, které má pravidelně svůj ples v atypický den, ve čtvrtek. Z mimokolínských jsou letos v seznamu maturanti ze škol v Lysé nad Labem nebo Poděbrad. Co je vede k tomu, uspořádat ples u nás, netuším. V Poděbradech se mluvilo o rekonstrukci i finanční náročnosti, ale asi tam není jen jediná maturující třída, tak nevím...

Před lety bylo běžným zpestřením plesu pouze předtančení. Dnes je naopak obvyklý bohatý program, vystupují tu mažoretky, taneční skupiny, hvězdní zpěváci... Co všechno už jste na plese viděl? A ví se už, co výjimečného nabídnou plesy letošní?

Tak nejvíc profesionálních umělců na svém plese mají čáslavští piloti, to je bezkonkurenční, vloni měli Monkey Business, před tím třeba No Name, Ewu Farnou, Petra Kotvalda, myslím, že i Michala Davida nebo Miro Žbirku. Jejich ples je ale v podstatě firemním večírkem a vstupenky se v Kolíně na něj koupit nedají. Ale stranou nezůstávají ani studenti, loni ples gymnázia moderoval Robert Záruba a zdravice z plátna pronášeli Jaromír Jágr či Dominik Hašek, jiné bály moderovali třeba Jiří Mádl nebo Jakub Kohák. Na plese Města Kolína hráli a zpívali Lešek Semelka, Ivan Hlas, Josef Alois Náhlovský, revivaly předních kapel... Letos můžu mluvit jen o tom plese, který organizujeme my, maturanti to většinou do posledních chvil tají, ale třeba hostem plesu gymnázia byl Pavel Callta.

Lákadlem pro některé návštěvníky bývá tombola. Kolik obvykle stojí lístek do tomboly? A změnil se v průběhu let její typický obsah?

Většinou dvacet korun. Obsah se nijak nezměnil – na bále myslivců to jsou lákadla v podobě zvěře, maturanti mají to, co dají rodiče a někteří sponzoři. Díky mnoha hodinám práce po celý leden a vstřícnosti šéfů firem i příspěvkových organizací města si troufám tvrdit, že nejlepší tombolu má opravdu ples Města Kolína. Hlavní cena letos byla elektrokolo od automobilky TPCA, léta dávali dokonce skútr.

Před lety byl módní plesovou kapelou orchestr Universal. Jak je to momentálně? Koho ti, kdo chodí na plesy vícekrát za sezónu, pravděpodobně uslyší opakovaně? A rozhodují se někteří účastníci zda na ples jít či nejít podle vystupující kapely?

Na pár let žezlo Universalu převzal taneční orchestr Peklo, byly časy, kdy si v šatně nechávali muzikanti nástroje i obleky jako dělníci montérky. Hodně plesů odehrál také Paragraf 202 se zpěvačkou Janou Bechyňovou, zvláště u těch, které dodával maturantům na klíč Martin Braniš, ale jak to bude letos, netuším. Řekl bych, že spektrum vystupujících kapel bude širší.

Existuje dnes vlastně na plesech nějaký "dress code"? Před lety byl v podstatě povinný společenský oděv, tedy u mužů oblek. Platí to v nějaké míře i dnes? A je nějaká hranice v oblečení, kvůli které by příchozí na ples nebyl vpuštěn?

Tak tohle se hodně zlepšilo, i v tomhle zasáhla u mladých móda, takže oblek už mají všichni pánové. Samozřejmě třeba ušitý z netradičních materiálů, teď jsem na prvním plese zaznamenal vyhrnuté nohavice a extravagantní ponožky, maturantky mají plesové róby z půjčoven. Tancující ve svetrech prakticky, i díky ochrance, vymizeli.

Ději se na plesech nějaké excesy, kdy je například nutné přivolat policii? Nebo vše zvládne pořadatelská služba?

Loni, tuším, zasahovala policie za celou sezónu jednou a zavolal ji sám jeden opilec, který měl pocit nějaké nespravedlnosti. Ale jinak ochranka má tak od jedenácté večerní práce dost, přemíra sebevědomí společně s malou zkušeností s alkoholem dělá své. Prokopnuté dveře na toaletách bývají, bohužel, běžným standardem.

Od plesů se vraťme do každodenního života. Naposledy jsme si o MSD povídali před půl rokem, došlo za tu dobu v zázemí budovy či v jejím chodu k nějakým změnám?

Jen drobným. Teď jsme do foyeru naistalovali velkoplošnou televizi, na kterou bude kamera přenášet dění ze sálu, takže ani ti, co budou stát u baru, o nic nepřijdou. A zároveň bude obrazovka upozorňovat na chystané akce. Samozřejmé nejen na plesech, ale i na koncertech. Pořídili jsme také další pódiové desky, takže můžeme pódium stavět ještě variabilněji.

Věčně opakujícím se tématem rozhovorů o MSD je v posledních dnech odkládaná instalace klimatizace. Podaří se to letos?

Doufám, zatím je ve stádiu projektové dokumentace.

A jak je to s využitím budovy jako takové? Ještě v podstatě nedávno, kdy zde trénoval stočlenný soubor CrossDance, měl MSD naplněn prostory den co den doslova k prasknutí. Jak je to dnes, kdy se CrossDance odstěhoval do nového? Případní zájemci o pravidelný pronájem prostor by "okénko" našli nebo je stále plno?

Záleželo by na konkrétním dnu a hodině. CrossDance byl opravdu "masakr", na což nedávno vzpomínala i Naďa Eretová v rozhovoru, který jsem s ní četl u vás v PRESu. Ještě před CrossDance přišli Dance Club Inferno a jsou u nás dodnes, zkouší u nás i hip hopové tanečnice Freaks Crew. Tančí a cvičí seniorky, a to v různou dobu, jiné se scházejí ve svém klubu, teď se rozjely kurzy českého jazyka pro cizince, které jsou tu denně, střídají se tu školení, jimž otevíráme i v sobotu a v neděli. Každé pondělí zkouší Kolínská filharmonie, a to si myslím, že jsem ještě na něco zapomněl. Problémem je, že nemůžeme zaručit pravidelnost, protože třikrát je v onom prostoru volno a po čtvrté je tam dlouho naplánovaná akce. Ale zatím se to daří vybalancovávat, je kam přesunovat...

Jaká vlastně byla podzimní sezóna v MSD? Před rokem jste mi říkal, že se návštěvnost akcí mírně zvedá. Potvrdil to podzim? Nebo je Kolín návštěvnicky stále "zakletý" a zcela nevyzpytatelný?

Spíš to druhé, já říkám divný. Třeba na Zdeňka Izera je vyprodáno, na Lukáše Pavláska přišlo daleko míň lidí. Vyprodaná byla Partička, hodně lidí přišlo na kapely Doga nebo Root a Törr, tradičně úspěšné jsou místní kapely, na podzim jsme Telegraf, Roxor, Argos a Punc nabídli pod souhrnným názvem Zábavka fest a v tom bychom chtěli pokračovat každý podzim. Finančně se pokryl i Totální punkový večírek s kapelami Totální nasazení, Vision Days, Deratizéři a Prasákův gauč. Pro skalní fanynky byla zklamáním účast místních na koncertu Petra Kotvalda, já osobně bych taky třeba na koncertě Mňágy & Žďorp uvítal více lidí. Většinou muzikanti říkají nebo na sociálních sítích píší, jak mají všude jinde plno.

Program MSD na první pololetí je kompletně na internetu a předprodej běží. Co v něm budou jasné trháky?

Ty už jsou teď jasné – představení Jaroslava Duška s Mnislavem Zeleným Atapou se plní a jsem přesvědčený, že bude vyprodané, to je ale pronájem. Hodně vstupenek je už nyní prodaných na koncert Jakuba Smolíka, stejně tak je téměř zaplněné dnes už legendární představení Caveman, uvidíme, jak si bude stát jeho ženská odnož Cavewoman, ale vzhledem k tomu, že si dvě stovky vstupenek koupila jedna kolínská firma, tak si myslím, že bude také plno. No a čekají nás tři velké koncerty – Arakain, Trautenberk a Walda Gang s Alkeholem, ty mívaly vždy velký úspěch. Velký návrat zažívá travesti show, asi sto lístků se prodalo hned po podzimním představení, další stovka už přibyla.

V programu je stejně tak vždy několik na první pohled nenápadných akcí, které ale často nabídkou silnější divácký zážitek než hitová "tutovka". Co byste v tomhle ohledu divákům doporučil?

Všechno (smích). Ne vážně, jestli můžu tak alespoň několik: 4. března máme koncert britského zpěváka a kytaristy Jamese Harriese, který v rádiích přeskočil všechny tuzemské i zahraniční hvězdy od Chinaski přes Pink nebo Lucii Bílou až po Kryštofa nebo Marka Ztraceného. Na Apríla se uskuteční asi vůbec největší lahůdka, kdy první dáma folku Pavlína Jíšová spojila své síly s kapelou Petr Kalandra Memory Band, natočila s ní desku a v tomhle koncertu zazní jak nové písničky z téhle desky, tak největší hity Pavlíny, samozřejmě nestárnoucí evergreeny Petra Kalandry, ale i největší pecky Zuzany Michnové, které zpívá Jíšová. Na konci dubna pak zahraje kapela, která si říká Inspektor Kluzó a jejím frontmanem je herec a moderátor Tomáš Matonoha. No a musím upozornit na už dvakrát přeložený koncert muzikantky a novinářky Emmy Smetany, který se tentokrát už určitě uskuteční 18. března a přijede s ní i její snoubenec, zpěvák a herec Jordan Haj.

Už patnáct let se v MSD schází sběratelé. Budou setkání pokračovat?

V počátcích se scházeli kromě prázdnin každou sobotu, loni jsme to trošku omezili a letos zase rozšířili na celkem osm setkání. Internet v tom sehrál svoji roli, takže jde vlastně o setkání pár kamarádů a přátel s pravidelnými návštěvníky. Já se skřípěním zubů vstávám v sobotu dříve než normálně ve všední den do práce, ale pak jsem tam s nimi docela rád. Snažil jsem se na ono setkání přetáhnout třeba lidi nabízející své věci v Bazaru na vzduchu, ale marně. To by bylo hezké spojení – známky, mince, pohledy a vedle toho staré desky, DVD, skleničky a další bazarové zboží.

Jak vlastně daleko dopředu je nutné program plánovat? Je mi jasné, že mi nemůžete říct jména, ale máte už třeba domluvené nějaké akce na další půlrok?

Ono to jde všechno strašně rychle dopředu, takže i ta jména se dají prozradit. A třeba i to, co rozhoduje o tom, jestli ten který koncert tady bude. Na podzim máme každý pátek taneční kurzy a vzhledem k tomu, že Věneček těch letošních bude už 11. prosince, můžeme o týden později udělat dvojkoncert kapel Törr a Debustrol, takhle společně nejely sedm let a i teď půjde jen o dva koncerty, jeden v Olomouci a druhý v Kolíně, navíc je mi sympatický i název AntiChristmas tour. Domluvený je také koncert německé rockové legendy S.D.I., který děláme s muzikantem Petrem Priessnitzem a jeho kapela Skylla v rámci toho večera pokřtí svoji novou desku. A na festival Zábavka Fest jsou domluvené legendy Odyssea a Klaxon, o třetí ještě přemýšlím...

A skončeme osobněji. Na podzim jste měl v MSD svou výstavu svých "selfie" se známými osobnostmi. I v PRESu jsme psali, že měla velkou návštěvnost a velký ohlas. Byl jste s ní spokojen?

Jasně. Měl jsem trošku obavy z toho, co bude lidi zajímat na několika stovkách mého vyobrazeného ksichtu, ale vůbec jsem si neuvědomil, že na těch fotkách "hrají" i ty celebrity a podle zápisů v návštěvní knize i osobních vyznání byli návštěvníci fakt nadšení. Dokonce mě někteří přemlouvali k vydání knihy...

A s kým zajímavým jste se v posledních měsících do své sbírky vyfotil?

Hned pár dní po vernisáži v čáslavském divadle s hercem Hynkem Čermákem a Terezou z Davle, kteří tam vystavovali své foto akty, i s Čermákovou manželkou Veronikou Čermák Mackovou, ale je jich mnohem víc, v podstatě všichni, co byli na podzim u nás plus třeba Eva Burešová zpívající s Kolínským Big Bandem.

Publikováno: 3.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...