Logo Kolínský PRES
 

Rozhovor s talentovaným kolínským fotbalistou Davidem Koděrou: O přechodu do dospělého fotbalu, snech i nové pozici

Rozhovor
Zpravodajství
Publikováno: 3.7.2020 Autor článku: Jonathan Mensatoris Foto: Jan Jack Kobzáň

S fotbalem začínal v nedaleké Velmi, kde brzy zaujal kolínské funkcionáře. V Kolíně působí od roku 2016. Zahrál si zde žákovskou ligu, je také vicemistrem dorostenecké divize.

Brzy devatenáctiletý obránce David Koděra je i přes svůj nízký věk stabilním členem základní sestavy. O nové pozici i fotbalových snech vypráví v on-line rozhovoru.

V dorostu jste hrál v útoku a střílel jste mraky gólů, teď po přesunu do dospělého fotbalu nastupujete na levém kraji obranné linie, bylo pro vás těžké zvyknout si na tento post? Nedostáváte od trenéra ofenzivní úkoly, s ohledem na vaši ofenzivní minulost?

Tak těžké to samozřejmě bylo, byl nezvyk přejit z utočení a dávání gólů na osobní bránění a popravdě si na to ještě furt zvykám. Ofenzivní úkoly dostávám, pří utočení se mám vysouvat a podporovat útok, takže úplně bez utočení nejsem, ale víc mám těch defenzivních úkolů.

Dokázal byste porovnat dorosteneckou divizi s mužskou divizí?

U chlapů je fotbal určitě mnohem víc tvrdší a rychlejší, na tohle mi dělalo největší problém si zvyknout. Jinak je víc techničtější než v dorostu.

Patříte k hráčům s výjimečnou kopací technikou a přehledem ve hře, nemáte tendenci stahovat se s míčem do středu a tvořit hru?

Chuť se stahovat do středu mě neopustila, ale moc si to nedovolím. Mám spíš defenzivní povinnosti, takže si spíš plním to svoje. Konkurence na středu zálohy je velká, takže si počkám na svoji příležitost.

Mnoho kolínských odchovanců se v konkurenci "A" mužstva prosadit nedokáže a odchází hostovat do partnerských klubů, vy jste se jako jeden z mála v podstatě hned usadil v základní sestavě. Čím si to vysvětlujete?

Těžko říct, každý dorostenec dostane v přípravě šanci. Já jí taky dostal a měl jsem trochu štěstí. Na jeden zápas nám chyběl právě levý bek, tak jsem dostal šanci a asi jsem se trenérovi líbil, protože tam hraji doteď.

V jednom z nedávných rozhovorů jste uvedl, že sníte o lize a poté zahraničí, potažmo reprezentaci. Máte nějaké oblíbené týmy, ať už v Čechách, nebo v zahraničí?

Kdybych si musel v Čechách vybrat, tak si asi vyberu Spartu, které jsem jako kluk fandil, ale teď moc Českou ligu nesleduji. V zahraničí jsem vždy fandil Arsenalu, to je můj vysněný klub, kde bych chtěl hrát, ale je mi jasný, že to se mi asi nikdy nepovede.

Máte za sebou téměř tři desítky startů v divizi, vypíchl byste jednoho hráče, který vás zaujal?

Tak to bude určitě Jiří Štajner. Když hrál proti nám, tak byl jasně nejlepší a jsem rád, že jsem si proti němu mohl zahrát.

Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům?

Snad jen, ať nám chodíte fandit v co největším počtu a my se vám to pokusíme vrátit dobrými výsledky. Taky děkuji a hezký zbytek dne.

 

Publikováno: 3.7.2020 Autor článku: Jonathan Mensatoris Foto: Jan Jack Kobzáň

Komentáře k článku...