Logo Kolínský PRES
 

Bývalé herny, v nichž kolínští gambleři utratili statisíce korun, už dnes nepoznáte

Zpravodajství
Publikováno: 13.2.2020 Autor článku: Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

Vyhláška zakazující herní průmysl na území města Kolína vstoupila v platnost od 1. ledna 2017. Pro město, a především pro provozovatele heren, to byla radikální změna.

Provozovatelé heren věděli o zákazu rok předem a mohli se tedy na situaci připravit. Některé z mnoha desítek kolínských heren tak byly již v okamžiku zahájení platnosti zákazu zavřené či nabízené do pronájmu, byť měly často na dveřích nápis "nově otevřeno". Týkalo se to například Lucky baru ve Václavské ulici, Jitřenky na Karlově náměstí, podniku Krijcos v Kutnohorské či heren v Kmochově i Školské ulici. U řady dalších heren byla budoucnost neznámá, obsluha neměla informace a majitelé řídili podnik odněkud zdaleka.

Nejstarší kolínská herna Palma v Kmochově ulici se na změnu připravila důkladně, takže pamětníci jejích nejlepších časů by ji už tehdy nepoznali. Stala se z ní restaurace s terasou, šipkami, fotbálkem či boxovací hruškou měřící sílu úderů a místo kulečníku a bowlingu se v ní objevily malé oddělené prodejny secondhandového typu. Podobně na tom tehdy byl i velký non-stop Sport bar Cadillac na sídlišti v obchodním centru Jezevčík, nabízející místo výherních automatů bowling či billiard.

Doupata hazardu v některých případech nebyla jen temnými slujemi bez oken

Vzhled a vybavení některých heren tehdy redaktory PRESu překvapilo. Do dveří s nápisem "mládeži do 18 let vstup zakázán" totiž vstupovali obvykle jen hráči a skrz výlohy polepené neprůhlednými poutači nebylo dovnitř vidět. Doupata hazardu ale v některých případech nebyla jen temnými slujemi bez oken s blikajícími hracími skříněmi - například Monte Carlo se chlubilo nádherným barem a pohodlnými červenými sofa a designově byl zařízen i Cafe bar Hollywood v Havelcově ulici s kulatými kavárenskými stolky a kobercem se zlatými liliemi.

Neznalého návštěvníka heren překvapil i počet automatů. Obvyklých bylo kolem dvaceti hracích skříní a často navíc i velká ruleta. V kolínských hernách tehdy mohlo hrát současně odhadem nejméně 400 gamblerů. V těch menších hernách ale večer bývalo jen minimum zákazníků a i obsluha byla obvykle jednočlenná.

Podle dříve publikovaných informací naházeli gambleři do kolínských automatů skoro 40 miliónů korun ročně, odhad na jednoho hráče mluvil o 90 tisících korunách za kalendářní rok. Vedení radnice počítalo s tím, že zrušení hazardu povede ke snižování kriminality a v dlouhodobém horizontu se sníží počet závislých gamblerů a změní se atmosféra v nočním Kolíně.

V loňském městském rozpočtu stále figuroval třímiliónový příjem z herního průmyslu

Z Kolína následně zmizely desítky heren. Některé byly uzavřeny předčasně, jiné ke zmíněnému datu a několik posledních automatů, schválených ministerstvem financí jako video-loterijní terminály, končí svůj provoz postupně. Nemůžeme se proto divit, že v loňském městském rozpočtu stále ještě figuroval třímiliónový příjem z herního průmyslu.

Stejně tak je zajímavé, jak se během relativně krátké doby stačila bývalá gamblerská doupata přestrojit pro nové využití. Nejsnadnější přerod měly podniky, kde hrací automaty hrály jen pobočnou roli v sousedství restauračního provozu. Podniky možná trochu zchudly, ale jedou dál. Příkladem může být legendární Palma v Kmochově, Harleys bar v Kutnohorské ulici či Restaurace U Jána - Boubín, která přesedlala z automatů na šipkové turnaje.

Z herny je dnes cukrárna i kadeřnický salon

Některé z proměn původních heren byly tak překvapivé a zásadní, že po předešlé atmosféře nezůstala nejmenší stopa. Stalo se to například v Benešově ulici, kde na místě herny vybudovala Farní charita Kolín své Rodinné centrum sv. Zdislavy i v Ovčárecké ulici, kde na místě herny Depo vznikla Cukrárna Pro radost. Podobně se Cafe bar Hollywood v Havelcově ulici stal kadeřnickým salonem K2 a Eso bar v Legerově se proměnil v pojišťovnu Slavia.

Všude to ovšem nešlo tak rychle a některé provozovny zůstaly uzavřené až do letoška. Každý další podnik, který se vrátí do života, však potěší. Naposledy to bylo květinářství Květinka, které provonělo někdejší hernu Krijcos v Kutnohorské ulici, chvíli předtím přišel na řadu Lucky bar ve Školské, který dnes nabízí motocykly a čtyřkolky či Herna Na Rohu na Jiráskově náměstí, která se stala zastavárnou.

Gamblerská kolínská perestrojka však stále ještě není definitivní. Herna Las Vegas v zadním traktu bývalého kina OKO zůstává prázdná, stejně jako Lucky bar U Lva na Jiráskově náměstí. Dalším příkladem může být zpustlý herní Sport bar Brusel v ulici Pod Hroby, který by se po rekonstrukci sousedního nádraží mohl opět stát dobrou adresou.

Publikováno: 13.2.2020 Autor článku: Vladimír Sládek Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...