Logo Kolínský PRES
 

Co by měl vědět každý obyvatel Kolína během nouzového stavu: telefonní čísla, odkazy, informační rozcestníky, povinnosti...

Zpravodajství
Publikováno: 18.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Připravili jsme (pravidelně aktualizovaný) seznam těch nejdůležitějších informací, které by během karanténních opatření měl znát každý obyvatel města.

►   Radnice zřídila Linku pomoci, která denně (tedy včetně víkendu) od 8 do 17 hodin pomáhá seniorům, osobám zdravotně postiženým, samoživitelům v nouzi a dalším potřebným občanům města s nákupem základních potravin, hygienických potřeb a drogistického zboží, s vyzvednutím a donáškou léků a zajištěním pomoci a péče o seniory a osoby se zdravotním postižením. Radnice žádá, aby tato služba nebyla zneužívána a doporučuje, aby nákup nepřesáhl částku 500 korun. Linka funguje na telefonním čísle 721 952 438.

►   Telefonní linka 155 je určena pro používání výhradně v případě ohrožení života! Pro všechny další případy je zřízena nová bezplatná celostátní informační linka 1212, která slouží jako základní informační linka a rozcestník pro občany.

►   Kolínská nemocnice omezila provoz na všech odděleních. Soupis toho, co vše v nemocnici funguje i nefunguje, najdete tady. Nemocnice též uzavřela všechny vchody do areálu. Jediný přístup, a to pro pěší i auta, je až do odvolání hlavním vchodem z Žižkovy ulice. Každého, kdo do nemocničního areálu vstoupí, tu čeká kontrola, která "vytřídí" ty, jejichž příznaky odpovídají nákaze koronavirem a odkloní je k samostatnému vyšetření a odběrům.

►   Aby byli od nákazy uchráněni řidiči městských autobusů, bylo jejich "pracoviště" odděleno páskou a k nástupu i výstupu přestaly být používány přední dveře. Protože řidič je tím, u koho se platí, je jízda v městských autobusech do odvolání pro všechny zdarma. Radnice též vyzvala všechny cestující, aby v autobusech používali přes ústa jakýkoliv ochranný prostředek: roušku, šátek či šálu.

►   Uzavřeny jsou všechny sběrné dvory ve městě. Tam, kde to bylo technicky možné, jsou před vstupem do sběrných míst provizorně umístěny velkoobjemové kontejnery (Jateční, Na Svobodném a Mnichovická).

►   Zrušeno je veškeré blokové čištění kolínských ulic.

►   V Kolíně se po dobu karanténních opatření neplatí parkovné.

►   Restaurace jsou rozhodnutím vlády uzavřeny, rozvoz jídel je ale povolen. Radnice na svém webu nachystala seznam restaurací (i s kontakty), které tuto službu v Kolíně nabízejí. Najdete ho tady.

►   Zápisy do prvních tříd všech kolínských základních škol, které měly proběhnout 2. a 3. dubna, jsou zrušeny. O náhradním termínu budou rodiče budoucích prvňáčků později informováni na webových stránkách jednotlivých škol.

►   Automobilka TPCA zastavila ve středu 18. března po odpolední směně výrobu až do 20. dubna.

►   Letos určitě neproběhnou dvě z tradičně nejnavštěvovanějších akcí ve městě, výstava o životním prostředí v MSD a Den záchranářů. Na rozhodnutí o osudu letošního ročníku Kmochova Kolína je zatím brzy.

 

Publikováno: 18.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...