Logo Kolínský PRES
 

Čtvrtý den s koronavirem v Kolíně: ulice prořídly, z náměsti zmizeli trhovci, starosta požádal o ohleduplnost

Zpravodajství
Publikováno: 14.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

"Situaci považuji za vážnou a složitou. Nečekají nás jednoduché týdny. Děkuji vám za to, že nebudete myslet jen sami na sebe, ale taky na svoje okolí. Umíme táhnout za jeden provaz. Nemoc je nebezpečná, ale dá se omezit její šíření," vzkázal Kolíňákům v pátek 13. března starosta Michael Kašpar.

Starosta současně požádal, aby obyvatelé města omezili kontakty mimo rodinu na nezbytné minimum, na úřady chodili jen pokud není jiná možnost a komunikovali elektronicky, pobyt venku mezi lidmi omezili na nutné zásobování rodiny a nakupování zkrátili na minimální dobu.

Kolín byl v pátek k nepoznání už na první pohled. Z Karlova náměstí zmizeli trhovci, v ulicích a na parkovištích u nádraží ubylo aut, v obchodech (kromě potravinových) bylo méně zákazníků, výrazně prázdnější byly i příměstské vlaky. Od rána přicházely zprávy o dalších rušených akcích a uzavřených objektech, ke všem zavřeným z předchozích dnů se přidala informační centra, synagoga, většina výstavních prostor ve městě i třeba rozhledna Vodárna. Nákupní centrum Futurum zavřelo všechny restaurace a stravovací služby. Rušení ligových soutěží dopadlo i na kolínské kluby, například na zimním stadiónu začali rozpouštět led.

Hygienici hlásili 15 potvrzených případů koronaviru ve Středočeském kraji, mezi nimi i prvního nemocného na Kutnohorsku, takže Kolínsko zůstává jednou z posledních oáz republiky bez identifikovaného pacienta. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje též spustila infolinku pro dotazy ohledně koronaviru, která denně (včetně víkendů) funguje na čísle 771 137 070.

Nový provozovatel městských autobusů, OAD Kolín, oznámil, že pořídil několik speciálních přístrojů pro tzv. ozonové čištění a používá ho u všech svých autobusů. Podle jeho oznámení jde o nejspolehlivější způsob, jak předcházet možnému šíření virů a bakterií.

Na návrat lidí z rizikových oblastí v zahraničí z jarních prázdnin se připravila i kolínská nemocnice. Pro vyšetření případných nemocných s horečkami či dýchacími potížemi vyčlenila izolační prostor – buňku s příslušenstvím, umístěnou za budovou interního oddělení, vpravo od centrální recepce. Od všech vstupů do areálu k ní vedou výrazné červené šipky.

A pozor - chystáte-li se o víkendu cestovat autobusem, mohli byste být nemile překvapeni výpadkem některých spojů. Od soboty 14. března totiž přecházejí příměstské autobusové linky PID na prázdninové jízdní řády. A mimochodem, pojedete-li někam autem, pak levněji než dříve - na některých benzínkách na Kolínsku totiž spadla cena benzínu už pod 27 korun za litr.

 

Publikováno: 14.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...