Logo Kolínský PRES
 

Desátý den s koronavirem: první nakažení na Kolínsku, uzavření vchodů do nemocnice a smrtelná bouračka na obchvatu města

Zpravodajství
Publikováno: 20.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petra Hukaufová

Desátý den platnosti krizových opatření kvůli koronavirové pandemii přinesl nemilou zprávu - první nakažení koronavirem jsou už i na Kolínsku.

Ve čtvrtek odpoledne krajská hygienická stanice oficiálně potvrdila první dva pacienty nakažené koronavirem na území okresu Kolín. Nařízením vlády hygienické stanice nesmějí uvádět, v které obci nakažení žijí, podle dostupných indicií ale ani jeden z nakažených není z Kolína. Pro pořádek připomeňme, že bývalý okres Kolín má 89 obcí, z toho 6 měst a 3 městyse, v nichž dohromady žije 100 tisíc obyvatel.

Další omezení přijala kolínská nemocnice, která uzavřela všechny vchody do areálu. Jediný přístup, a to pro pěší i auta, je až do odvolání hlavním vchodem z Žižkovy ulice. Každého, kdo do nemocničního areálu vstoupí, tu čeká kontrola, která "vytřídí" ty, jejichž příznaky odpovídají nákaze koronavirem a odkloní je k samostatnému vyšetření a odběrům. V nemocnici se na recepcích, odběrových místech a v lékárně též objevily ochranné skleněné zástěny k ochraně personálu.

Radnice vyzvala obyvatele města, aby navštěvovali lékaře na poliklinice ve Smetanově ulici pouze v neodkladných případech a zdržovali se v objektu polikliniky jen po nezbytně nutnou dobu.

Úspěšně pokračovalo šití a distribuce roušek, koordinované místostarostkou Ivetou Mikšíkovou. Dalších 180 roušek bylo rozděleno mezi zdravotníky a pacienty Dialyzačního střediska Fresenius, službu kriminální policie, pracovníky sociální služby společnosti Včelka senior care a městskou ubytovnu.

Česká pošta ke zkrácení otevírací doby do 16 hodin a uzavření poboček o víkendu přidala další omezující opatření - doručovatelé přestali roznášet doporučené dopisy a balíky, pro které si adresáti musí přijít na přepážky.

Mše a hromadná shromažďování v kostelech nařízení vlády zakázalo, kostel Nejsvětější Trojice je ale denně od 8 do 17 hodin přístupný pro zájemce o osobní modlitbu.

Odpolední uzavření obchvatu Kolína s koronavirem nesouviselo - důvodem byla srážka osobního auta s kamiónem, kterou řidič osobního auta nepřežil.
 

Publikováno: 20.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petra Hukaufová

Komentáře k článku...