Logo Kolínský PRES
 

Druhý den s koronavirem v Kolíně: přehledný seznam všech dosavadních omezení i toho, co zůstalo beze změny

Zpravodajství
Publikováno: 12.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Ani druhý den po oznámení vládních koronavirových omezení se v Kolíně neobešel bez několika oznámení, která se dotknou mnoha obyvatel města. Abyste je nemuseli dohledávat, shromáždili jsme je všechny přehledně do jednoho článku.

V úterý 10. března vláda zavřela základní střední a vysoké školy a zakázala konání všech kulturních, sportovních a společenských akcí s účastí nad 100 lidí. Zatímco první opatření Kolíňáky naplno zatím "nezabolelo", protože ve městě jsou celý týden jarní školní prázdniny, to druhé se dotklo velmi rychle Kina 99. Jak jsme psali včera, kino nejprve zvažovalo zachování provozu malého sálu a omezení kapacity v sále velkém, nakonec ale rozhodlo o kompletním zrušení všech projekcí.

Většinu akcí v dohledné době začalo rušit divadlo a Městský společenský dům, diváci to ale naplno poznají až v následujících dnech. Původně nejbližší akce v divadle, koncert Katapultu v pondělí 16. března, byla přeložena na 20. května, stejně tak koncert Kamila Střihavky z 26. března na 11. května. V divadelním klubu Scapino byl bez náhrady zrušen koncert Roberta J. Huntera 17. března (divadlo vrací peníze), zatímco o osudu koncertu kapely Elisha Blue Band 24. března se teprve rozhodne (kapacita Scapina je 60 míst). Divadlo neodehraje ani zbývající divadelní představení v březnu (´Zub za zub´ a ´Pohádky ovčí babičky´).

V Městském společenském domě jsou zrušeny nejbližší plesy, tedy maturantů z Poděbrad (pátek 13. března) a rybářů (sobota 14. března), naopak sobotní setkání sběratelů, což je akce pro pár lidí, proběhne. Pokud jde o akce v dalších týdnech, o jejich osudu bude teprve rozhodnuto, je ale jasné, že zrušeny (či přeloženy) budou přinejmenším všechny plesy a velké koncerty (Trautenberk).

Zavřené jesle, školky a ZUŠ

Včera, ve středu 11. března, padla další zásadní rozhodnutí. Radnice počínaje čtvrtkem 12. března uzavřela městské jesle a od pondělí 16. března zavřou ve městě i mateřské školy (pozdější termín byl zvolen proto, aby měli rodiče čas se na tuto situaci připravit). Až do odvolání bude uzavřena i ZUŠ, a to nejen výuka, ale i všechny akce školy (koncerty, vystoupení ples ZUŠ).

Ke změně dojde i v krajské dopravě - kvůli zavřeným školám přejdou regionální autobusy od soboty 14. března na prázdninový provoz (aby nedošlo k omylu - tato úprava se netýká kolínských městských autobusů). Vlaky zatím jezdí beze změny.

Do odvolání je zrušena další velká a tradiční akce, nedělní chovatelské trhy ve Štítarech. Bez diváků se odehrají všechny hokejové zápasy na zimním stadiónu a stejně tak zápasy basketbalistů v Geosan aréně. V nemocnici i domově pro seniory je zákaz návštěv.

Vodní svět funguje, jen omezil kapacitu

Otevřeno má Vodní svět, který jen omezil kapacitu na 95 lidí uvnitř areálu. Funguje knihovna, žádné omezení nepřijalo ani muzeum. Nevíme ani o žádných restrikcích u deseti momentálně v Kolíně probíhajících výstav.

Krajská hygienická stanice včera odpoledne vyvracela fámy, že na Kolínsku je již evidovaný pacient s koronavirem. Nejblíž ke Kolínu se nemoc objevila na Nymbursku, kde je v karanténě učitelka základní školy a čtyři její příbuzní.
 

Publikováno: 12.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...