Logo Kolínský PRES
 

Fiktivní Zálabí vypadá na vizích socialistických architektů ze šedesátých let jako New York zkřížený s Bruselem

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 28.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: SOkA Kolín

Výstava ´Socialistický sen´, která nedávno skončila v kolínském muzeu, představila i megalomanské architektonické vize města ze šedesátých a sedmdesátých let.

Ty nejradikálnější megalomanské vize přestavby města se týkaly Zálabí. Téměř kompletní asanací měla projít Zálabská skála, kde by zůstala jen Práchovna a kompletně zastavěné mělo být celé labské nábřeží. Plánovaný kulturní dům a obytné budovy na dochované vizualizaci vypadají jako bychom se ocitli v centru některého západoevropského města na začátku sedmdesátých let minulého století...

Kromě této části se studie věnovala i úpravě Jiráskova náměstí, které mělo nejprve projít úplnou asanací a poté zde, kromě panelových domů, mělo vzniknout velké nákupní centrum ve formách, jaké známe například z obchodního domu Kotva v Praze.

Z celého rozsáhlého projektu přestavby byly realizovány, navíc oproti původním plánům jen v hodně okleštěné podobě, pouze panelové domy v ulicích Antonína Kaliny a Podskalské. Zajímavé je ponechání obou dominant této části Zálabí, tedy budovy Radimského mlýna a věže zvané Práchovna.

Na reprodukci z roku 1971 je model komplexní přestavby Zálabské skály a labských břehů. V pravé části je vidět Masarykův most, uprostřed věž Práchovna.

 

Publikováno: 28.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: SOkA Kolín

Komentáře k článku...