Logo Kolínský PRES
 

Food not Bombs s jídlem u nádraží

Zpravodajství
Publikováno: 6.11.2019 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Kolínští aktivisté z hnutí ´Food not Bombs´ (Jídlo místo zbraní) rozdávají od října každou neděli před kolínským nádražím jídlo zdarma.

Dělali to již loni a nyní v tom chtějí pokračovat přes zimu. Mají na to již své know-how: skládací stolek, velký hrnec a jednorázové misky a lžíce. Jídlo nabízejí každému, kdo jde kolem. Příjemce nemusí být bezdomovec ani sociální případ. Podle filosofie ´Food not Bombs´ je lépe ušetřit na zbrojení a nasytit hladové, je moudré nevyhazovat všechny prošlé potraviny, je soucitné být vegetarián a nezbytné být společensky aktivní. Na podrobnosti jsme se ptali Jany Pánkové, která odpovídala za celý tým.

* Kolik má hnutí ´Food not Bombs´ v Kolíně členů? Soustředíte se jen na rozdávání jídla nebo jste aktivní i jinak?

Je nás zhruba deset členů, každý týden nás vaří zhruba pět. Za ´Food not Bombs´ se soustředíme pouze na vaření a výdej jídla.

* Daří se vám získávat vyřazené suroviny pro vaše vaření zdarma v supermarketech nebo každý týden dáváte na jídlo i něco ze svých portmonek?

Jídlo zdarma ze supermarketů bohužel nezískáváme, v Kolíně není možnost takzvaného dumpsterdivingu. Provoz financujeme z vlastních kapes, benefičních akcí a příspěvků lidí. Veřejnost nás může také podpořit zakoupením plátěné tašky s naším logem.

* U koho doma vaříte a jak velké hrnce máte k dispozici? Kolik porcí jídla obvykle rozdáte a jaké jídlo je na vašem jídelníčku nejčastěji?

Vaříme u nás (bydlím ve spolubydlení s dalším členem). Hrnce máme fakt velké, i prázdný mám problém unést. Vaříme zhruba 20 až 30 porcí. Asi nemohu říci, že bychom něco vařili nejčastěji, vždycky vaříme dle toho, co máme za suroviny (co bylo v akci nebo jsme získali z jiného zdroje) a podle toho se rozhodujeme.

* Jak na vás kolemjdoucí reagují? Dostane každý zájemce o jídlo i ochutnávku vaší filozofie?

Jídlo i odpovědi na naši aktivitu dostane každý, kdo požádá. Jídlo je pro všechny - bez rozdílu. S lidmi si hodně povídáme, a to jak s kolemjdoucími, tak s lidmi bez domova. Lidi reagují různě, nicméně s přímou negací jsme se nesetkali. Bohužel v jiných městech mají kolektivy FNB občas komplikace. Naštěstí to není náš případ.

* Budete stát před nádražím i v době mrazů?

Ano, za každého počasí až do jara.

* Jak se k vám lidé mohou přidat? Najdou vás zájemci na každém koncertu v Baru Pod Hodinama?

Jakýkoliv zájemce nás může kontaktovat na Facebooku či Instagramu, osobně v neděli od čtyř na nádraží při výdejích nebo jak zmiňujete v Baru Pod Hodinama, kde se scházíme za kulturou.

Publikováno: 6.11.2019 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...