Logo Kolínský PRES
 

Fotky sugerují, že jsou parkány hotové, nejkrásnější místo k procházkám ve městě ale pro veřejnost otevře až 20. září

Zpravodajství
Publikováno: 25.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Fotografie z rekonstruovaných parkánů chrámu sv. Bartoloměje, které se pravidelně objevují na webu radnice i na sociálních sítích, avizují, že na dohled se přiblížilo jejich otevření pro veřejnost. Svým způsobem je to pravda, protože neděle 20. září je vzdálená už jen 2 měsíce.

Parkány procházejí od konce roku 2017 nákladnou obnovou na základě společné vize církve a města. I když jde o největší kolínskou dotační akci za poslední roky, není příliš nápadná. Staveniště o rozloze několika tisíc čtverečních metrů je totiž dobře skryto zrakům veřejnosti a jen občas lidé zahlédnou na koruně hradebních zdí siluety dělníků či restaurátorů. Cílem obnovy není areál národní kulturní památky přestavět, jen změnit jeho funkci - otevřít celý prostor trvale veřejnosti a učinit ho přitažlivým pro turisty.

Jak dokazuje i aktuální přiložený snímek, v současnosti je již většina venkovních prostor téměř ve stavu, v němž je po zpřístupnění uvidí návštěvníci. Výsadba keřů a dřevin i záhony budoucí bylinkové zahrádky proběhla už na podzim, letos s příchodem teplých dnů byla založena budoucí vinice. Intenzivně se pracuje uvnitř budov, které budou též součástí budoucího areálu - v kostnici, staré škole i ve zvonici.

Na samotných parkánech bylo hlavní událostí začátku léta umístění podzemní nádrže, do níž bude svedena dešťová voda z chrámových okapů. Nádrž je součástí nového systému zavlažování záhonů i vysazených keřů a stromů. Před dokončením je i kostnice. Podle původního, dva roky starého harmonogramu prací, měla být kvůli náročnosti její kompletní opravy otevřena až několik měsíců po parkánech, celková doba rekonstrukce areálu se ale prodloužila kvůli archeologům a tak bude kostnice přístupná současně s parkány.

Radnice v posledních dnech dolaďovala dohodu s kolínským muzeem, jehož pracovníci budou zabezpečovat prohlídky areálu i lektorské programy pro školy i veřejnost. Pokud nedojde k nějaké neočekávané katastrofě (či to nezmaří karanténní opatření), měly by být parkány slavnostně otevřeny v neděli 20. září, v rámci tradičních Dnů evropského dědictví. Ten den bude celý areál včetně všech budov poprvé kompletně přístupný, na slavnostním otevření bude hrát hudba, před chrámem budou stánky s občerstvením, natáčet zde bude Česká televize a celodenní program by měl zakončit koncert v chrámu sv. Bartoloměje.

 

 

Publikováno: 25.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...