Logo Kolínský PRES
 

Jak chtěl v Hradišťku lev sežrat romskou rodinu aneb Kapitoly z "divokých devadesátých let" v Kolíně

Zpravodajství
Publikováno: 24.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Jaroslav Dvořák, Kolínské noviny

Devadesátá léta minulého století mají ve vzpomínkách těch, kdo je zažili, nádech zlatých časů. Příval svobody po čtyřiceti letech panování komunistů byl nezastavitelný a jen máloco bylo tehdy nemožné. Věříme, že to čtenářům dokáže i náš nepravidelný seriál "Divoká devadesátá léta", který nelze zahájit jinak než "lví" historkou z nedalekého Hradišťka.

O prázdninách roku 1993 se Hradišťko I, oblíbené koupací místo Kolíňáků, dostalo až do televizního zpravodajství. O pár týdnů dříve se Petr Douša ´Kolínským novinám´ pochlubil plánem vybudovat do pěti let z tamního prasečáku a kravína malou zoologickou zahradu s dvaceti zaměstnanci. První zvířata budoucí ZOO už měl nějaký čas doma v objektu rodinného statku - s jedním ze dvou ročních lvů se z uctivé vzdálenosti vyfotil i reportér Jiří Karban. Řev obou lvů děsil i "naháče" u nedalekého písáku, který tehdy sloužil jako nejoblíbenější venkovní koupaliště obyvatel nedalekého Kolína.

V létě se pak stalo to, co bylo zřejmě nevyhnutelné. Ze čtyři metry dlouhého lvího "chlívku", který stál na dvorku, sevřeném domem Douši a obydlím jeho podnájemníků, romské rodiny Pilových, totiž jeden ze dvou lvů utekl. Další vylíčení tehdejších událostí přenechme dobovému článku z Kolínských novin.

"Toho dne si jeden ze lvů protahoval kosti ve drátěné voliéře, jejíž dveře nechal Petr Douša jen provizorně zamotané kusem drátu. Když se zvědavý devadesátikilový lví samec opřel do dvířek, povolily. Lev s radostí využil možnosti trochu se proskákat. Dokonce se zvědavě šplhal na půdu se senem za jedním z romských děvčat, ale Petrovi se ho povedlo zahnat bičem.

Lev skákal vysoko po zdech domku Pilových a oni zatím zabedňovali okno a stavěli k němu skříně, aby lva nenapadlo vskočit dovnitř. Jediný, kdo se neutekl schovat, byl Petr Douša, kterému došlo, že pokud lev odběhne do vesnice, bude malér. A tak se snažil kočku zahnat zpátky. Když po chvíli vyděšení romové vyhlédli ze dveří, uviděli Petra ležícího na zemi a lva na něm. Při té příležitosti ho lev podrápal na noze a způsobil jizvy, které bude možná jednou ukazovat dětem.

Pilovci ale Doušu v choulostivé situaci nenechali a ztropili děsný randál. Bouchali tyčí do futer a řvali víc, než si král zvířat dokázal i ve fantazii představit. Lev se polekal a vyběhl ze dvorku na zahradu. Zde se ho Petrovi podařilo zahnat do kadibubudky. Prkna na její zabednění mu podávali oknem od Pilů.

Vyhráno ale nebylo. Zatímco Petr lva v kadibudce hlídal, běžel jeden z romů zavolat policii. Policisté přijeli ve dvou autech. Po poradě s Petrem Doušou, ze které vyplynulo, že vyjančené zvíře se po dobrém ani zlém do klece nevrátí, vyplynulo jediné možné řešení. Na utracení lva pak stačila jedna krátká dávka ze samopalu, vypálená skrz dvířka kadibudky. Po ní se lev se šestnácti ranami v kožichu propadl do žumpy.

Petra, který se jako majitel zvířete musel postarat o mrtvé tělo, čekalo ještě jeho vyzdvižení ze žumpy. Pomocníci se mu nehrnuli. Nakonec však za pomoci Pilových, kteří by jinak přišli o toaletu, bylo páchnoucí tělo vytaženo, odvezeno k vodě a vydrbáno. Když si pro lva přijel vůz z kafilérky, byl prý již stažený z kůže," popsal v Kolínských novinách dramatické odpoledne Vladimír Sládek.

Publikováno: 24.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Jaroslav Dvořák, Kolínské noviny

Komentáře k článku...