Logo Kolínský PRES
 

Jednou za čtyři roky, 29. února, bývá Kolín zmíněn ve většině českých periodik

Zpravodajství
Publikováno: 29.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Vždy jednou za čtyři roky se Kolín spolehlivě dostane do článků většiny tuzemských periodik. Může za to přestupný rok - a hlavně Josef Svatopluk Machar.

Oním výjimečným dnem, kdy se tak stane, je 29. únor. Toto datum se v kalendáři objeví vždy jen jednou za čtyři roky, v přestupném roce. Ten se do kalendáře dostal na konci 16. století, po uzákonění takzvaného gregoriánského kalendáře, aby byla vyrovnána nerovnost mezi délkou kalendářního roku (365 dní) a slunečního roku (365,2419 dne).

Výjimečné datum, které se v kalendáři objeví jen jednou za 4 roky, samozřejmě fascinuje média, a tak o něm v onen den vždy vyjde bezpočet článků. Ty se obvykle zabývají tím, jak smutný je úděl dětí, které se narodily 29. února, protože narozeniny mohou "správně" slavit jen jednou za 4 roky, kdy je datum jejich narození uvedeno v kalendáři.

Pro ilustraci pak média s oblibou uvádějí jména proslulých osobností, narozených 29. února, a takových mnoho není. Z opravdu známých světových jmen se 29. února totiž narodil jen italský hudební skladatel Gioacchino Rossini (v roce 1868), autor Lazebníka sevillského. A z českých? Jediná celonárodně známá persona, slavící narozeniny 29. února, byl Josef Svatopluk Machar, narozený v roce 1864. A protože se český básník, prozaik, satirik, publicista a politik narodil v Kolíně, má díky němu naše město jednou za 4 roky přístup do médií zaručený.

Dodejme, že pamětní desku má Machar nedaleko náměstí Republiky, na rohu Kmochovy a Tyršovy ulice, na zdi zahrady nejstarší kolínské mateřské školy, postavené na místě, kde kdysi stával dávno zbořený básníkův rodný dům.

 

Publikováno: 29.2.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...