Logo Kolínský PRES
 

Kam po zániku tištěného PRESu zmizel nejpopulárnější kolínský novinář posledních třech desetiletí?

Zpravodajství
Publikováno: 24.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

O Kolínu se říká, že se v něm všichni navzájem znají, a tak není divu, že toto pravidlo platí i pro novináře. Těch opravdu výrazných se ve městě za posledních třicet let objevilo několik, jen jeden si ale získal nejen mimořádnou proslulost, ale i sympatie většiny těch, pro něž (i o nichž) psal.

Vladimír Sládek, po celém městě známý pod přezdívkou Ladin (na snímku je vlevo), je nejdéle píšícím kolínským novinářem. Do tehdy jediného místního tištěného týdeníku nastoupil nedlouho po "listopadových událostech" roku 1989, krátce zažil jeho dnes už zapomenutý název ´Kupředu´ a od roku 1991 v něm dalších několik let působil už pod hlavičkou ´Kolínských novin´. Před čtvrtstoletím se pak s celou tehdejší redakcí přesunul do ´Kolínského PRESu´, pro nějž psal až do zániku jeho tištěné verze letos v lednu.

Když jsem před půl rokem, jako poslední šéfredaktor tištěného PRESu, psal text, v němž jsem se s tištěnými novinami symbolicky loučil, popsal jsem i svou mnohaletou pracovní i lidskou zkušenost s ním: "Vladimír Sládek byl jediným novinářem, který profesně zažil kompletně celou éru Kolínských novin i PRESu, od začátku až do konce. Poslední dva roky, kdy jsme PRES připravovali s Vladimírem sami ve dvou, byly nejbáječnějším pracovním obdobím v celém mém životě. Neznám nikoho tak lidsky příjemného, hodného, obětavého a současně jiného tak výtečného novináře. Každý text, který mi odevzdal, byl skvělý a při čtení každého z nich jsem se na konci přistihl, že je mi líto, že už končí. Vladimír Sládek je pro mě zosobněný PRES."

Od té doby byl nejčastější dotaz, kteří mi kladli mí přátelé a známí v souvislosti s PRESem, jednoduchý: "A co teď bude dělat Ladin?" Odpověď nepřekvapí ty, kdo ho dobře znají. O Ladinovi totiž jen právě oni věděli, že kromě schopnosti virtuózně "skládat věty" je i šikovným "kutilem", který si doslova profesionálně poradí s jakoukoli manuální činností a nářadím, od přířezové pily až třeba po opravu elektroinstalace.

To vše se mu bude chodit v jeho nové práci, kterou mu nabídla radnice - bude se starat o areál opravených chrámových parkánů, který bude pro veřejnost po dvouleté rekonstrukci otevřen v září. A protože od novinářské minulosti se nelze po tolika letech úplně odříznout, objeví se občas jeho texty i v městském Zpravodaji...

 

 

Publikováno: 24.6.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: František Stráník

Komentáře k článku...