Logo Kolínský PRES
 

Kolín je společně s částí Prahy jediným místem republiky, kde lze využít ultrarychlé mobilní internetové připojení 5G

Zpravodajství
Publikováno: 2.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: O2

Celostátní média se o Kolín nezajímají často a důvod, aby do Kolína zavítalo deset novinářů na tiskovou konferenci, už musí mít patřičnou váhu. Před rokem, na konci června, nabídl takový "špek" novinářům Operátor O2.

Důvod loňské slávy byl jednoduchý - společnost O2 novinářům ukázala budoucnost, totiž pokrok, který v návaznosti na další chytré technologie změní občanské i firemní prostředí způsobem, který můžeme zatím jen zhruba odhadovat. Předvedla novinářům dočasnou, ale reálnou ukázku sítě 5G, tedy nejrychlejšího mobilního internetu v republice.

Zatímco loni spuštěná kolínská 5G síť sloužila jenom pro potřeby testování, takže nebylo možné se do ní přihlásit, dnes už je vše jinak. Ve středu 1. července totiž O2 oficiálně spustil ve dvou místech republiky, v části Prahy a v části Kolína, první verzi komerční 5G sítě běžně dostupné zákazníkům.

Spuštěná 5G síť O2 pokrývá cca 15 procent populace Prahy, především v centru. V Kolíně, který pro O2 stále slouží jako testovací město, je dvěma vysílači pokryté centrum a část Zálabí (pokrytí v Kolíně ukazuje přiložená mapka). Hlavním lákadlem sítě 5G je vyšší přenosová rychlost dat, ve srovnání s dosavadní sítí 4G desetinásobná, což je vyšší hodnota, než jakou nabízí drtivá většina pevných internetových přípojek v tuzemských domácnostech.

Využívat nejrychlejší síť mohou všichni zákazníci neomezených tarifů NEO Zlatý a Platinový a také tarifů FREE+ Bronzový, Stříbrný a Zlatý. Operátor O2 jim nabízí přístup k 5G síti za symbolickou korunu. Využívat 5G ale zatím umí jen minimum telefonů, z nabídky operátora O2 to zvládají přístroje Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy S20+ 5G a Samsung Galaxy A51 5G.

Kolín a Praha zůstanou nejméně na rok jedinými městy v ČR, kde je síť 5G dostupná. Česko totiž stále ještě nevydražilo frekvence v pásmu 700 a 3500 MHz, které jsou určeny pro budoucí plošné pokrytí republiky plnohodnotnými 5G sítěmi a termíny aukcí ještě ani nebyly vypsány.

 

 

Publikováno: 2.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: O2

Komentáře k článku...