Logo Kolínský PRES
 

Kolín se v posledních dnech proměnil v město dlouhých front samotářů s rouškami

Zpravodajství
Publikováno: 25.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Až jednou bude koronavirová pandemie jen zapomenutou epizodou v učebnicích historie, budou fotografie z ní na první pohled rozpoznatelné podle tří poznávacích znamení.

Tím prvním je nezvykle prázdné město. V ulicích Kolína je minimum aut, v centru města je neobsazená většina parkovacích míst a není výjimkou, že i v dopoledních hodinách není na ploše Karlova náměstí jediný chodec. Druhým poznávacím znakem "koronavirových časů" jsou všudypřítomné roušky nejrůznějších barev i tvarů. Třetím znamením doby pak jsou fronty v ulicích, navíc tak zvláštně seskládané, že takové nepamatují ani nejstarší pamětníci.

Fronty totiž mají atypickou podobu - protože si lidé v nich nechávají mezi sebou několikametrový odstup, stačí jen pár stojících, aby se fronta natáhla téměř do nedohledna... Fronty se navíc tvoří na místech, kde by je nikdo nečekal. Typickým příkladem jsou obchody s látkami, kam si stovky Kolíňáků přicházely v uplynulých dnech koupit materiál na šití nedostatkových roušek.

Trvalé fronty jsou pak především před poštami. Česká pošta na svých pobočkách jednak zkrátila otevírací dobu a navíc přestala část doporučených zásilek rozvážet do domácností, takže narostl počet těch, kdo si byli nuceni dojít na přepážku. Nemile překvapeni byli především ti, kdo si zapomněli vzít propisku - převzetí zásilky je totiž nutné stvrdit podpisem, a dosud obvyklé pravidlo, že "erární" propisovačka je k dispozici u okénka, bylo kvůli riziku přenosu nákazy zrušeno. Mnozí nenadálou situaci řeší tím, že si u okénka propisovačku koupí.

Naopak fronta před Finančním úřadem svou délkou nijak neděsila, zdání ale klamalo. Její vystání například v pondělí trvalo málem jeden a půl hodiny, protože procedura uvnitř úřadu na podatelně nebyla nijak jednoduchá. Úřednice si přes sklo své kukaně důkladně kontrolovala daňové přiznání, které ji poplatník po jednotlivých stránkách přikládal ke sklu, což zabralo nemalý čas. Po schválení pak formulář (v eurodeskách nebo secvaknutý) skončil vhozený v urně, která vypadala nachlup stejně jako urna volební...

Stání ve frontách si Kolíňáci často "krátí" četbou na displejích mobilů, kde se mohou dočíst leccos podivuhodného. Tak například včera se hlavní hvězdou kolínských sociálních sítí stal kohout, který se coby "bezdomovec" zabydlel v Riegerově ulici. Jak vyplynulo z několika desítek diskuzních příspěvků, opeřenec zde žije už několik měsíců, nenosí roušku a za pravidelný příkrm v podobě zrní se místním starousedlíkům odvděčuje profesionálně provedeným kokrháním...
 

Publikováno: 25.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Martin Slavík

Komentáře k článku...