Logo Kolínský PRES
 

Kolínská Draslovka se po nejúspěšnějším roce ve své historii chystá za pět a půl miliardy postavit fabriky v Africe a Americe

Zpravodajství
Publikováno: 15.3.2021 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Draslovka patří k tradičním kolínským podnikům, vznikla totiž před 115 lety, v roce 1906. Tehdy stála fabrika na zelené louce za městem, to se k ní ale postupně přibližovalo a nakonec ji i obklopilo.

Kolíňáci mají Draslovku neodmyslitelně spojenou s výrobou kyanidů, produkuje ale i hnojiva, pryskyřice a řadu dalších chemikálií. Jen kyanidů vyrobí 30 tisíc tun ročně, roční obrat firmy činí kolem 1,8 miliardy korun. Většina produkce jde na export, vozí se do Evropy, Asie i Ameriky, kde produkty Draslovky využívají farmaceutické, gumárenské i zemědělské společnosti.

Před několika týdny se jeden ze spolumajitelů Draslovky, Petr Pudil, pochlubil její skvělou aktuální kondicí: "Draslovka produkuje řadu industriální a speciální chemie. Ta industriální je hodně orientovaná na těžbu vzácných kovů. Čili v době, ve které žijeme, rostou ceny vzácných kovů a poptávka po nich je vysoká. Tudíž i naše chemie je velmi poptávaná. V oblasti speciální chemie se nám také velmi daří. Draslovka už před mnoha lety vyvinula několik velmi revolučních chemických látek, které mění oblast agrochemie. Zejména ošetřování dřeva a ošetřování půdy před výsadbou. A v tomto se nám velmi daří. Registrujeme tyto látky úspěšně po celém světě a v roce 2020 už jsme viděli poměrně slušné příjmy z regionů, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Malajsie, ale i Česko. U Draslovky se budeme za rok 2020 pohybovat někde na úrovni 480 milionů korun zisku před započtením úroků, daní a odpisů, což je asi nejlepší rok, který Draslovka měla."

Není tedy divu, že se Draslovka rozhodla pro radikální expanzi. Pavel Brůžek, předseda představenstva Draslovky, potvrdil v iDNES, že během příštích tří let postaví novou továrnu na výrobu kyanovodíku v Africe, k níž se následně přidá výroba produktů na bázi kyanidů. Podobný projekt Draslovka připravuje i v Americe, není vyloučeno že přímo v USA.

Půjde o investici zcela mimořádných rozměrů, dosahující výše 5,5 miliard korun (250 miliónů dolarů). Jen pro představu, o jak velkou sumu se jedná: rozpočet celého Kolína je na úrovni zhruba jedné miliardy korun, plánované zahraniční investice Draslovky by tedy pokryly rozpočet celého města na pět a půl roku.

 

 

Publikováno: 15.3.2021 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít