Logo Kolínský PRES
 

Kolínští atleti bilancovali sezónu 2019

Zpravodajství
Publikováno: 1.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Mistrovstvím České republiky v přespolním běhu skončila letošní atletická sezóna, a tak i kolínští atleti mohli rekapitulovat sportovní rok 2019, který patřil k pěti nejúspěšnějším v už 119 let dlouhé historii tohoto sportu v Kolíně.

Hned devět Kolíňáků obléklo v uplynulém roce reprezentační dres, z toho šest se jich představilo na vrcholu sezóny, kterým bylo mistrovství Evropy. Bohužel ani jeden z kolínských atletů nedokázal zopakovat v nejdůležitějším závodě výkon, kterým se na šampionát nominoval, a tak se nikomu z nich tentokrát nepodařilo probojovat z kvalifikačních kol. Nejvýše se umístili na mistrovství Evropy juniorů v Boras tyčkař Jakub Vítek a výškařka Denisa Pešová, kteří obsadili shodně 17. místo, tyčkařka Zuzana Pražáková vybojovala na šampionátu mužů a žen do 23 let v Gävle 20. příčku a Štěpán Hampl zde skončil na 23. místě v běhu na 100 metrů, na stejné vzdálenosti doběhl v Boras junior Stanislav Jíra osmadvacátý a na ME v běhu do vrchu v Zermattu proběhl junior Roman Pazdera cílem na 26. příčce. Smůlu měl juniorský sprinter Matyáš Koška, neboť česká štafeta na 4x100 metrů, jejímž byl členem, do cíle nedoběhla. Velkou událostí byl pro Štěpána Hampla první reprezentační start v mužské štafetě na 4x100 metrů na mítinku v Bernu, kde reprezentační výběr zaběhl jeden z nejrychlejších časů české historie 39,03 s, jen 41 setin za českým rekordem. Čtveřici Jakub Vítek, Denisa Pešová, Stanislav Jíra a Matyáš Koška doplnili na reprezentačním utkání juniorů Maďarsko – Slovensko – Slovinsko – Česká republika v Györu ještě kladiváři Dominik Král a Karel Hanuš.

Neuvěřitelnou výkonnost si i v padesáti letech udržel kolínský vrhač Pavel Peňáz, který je nejenom neustále platným členem prvoligového týmu, ale na veteránském halovém mistrovství Evropy v Toruni a mistrovství Evropy na dráze v Benátkách vybojoval dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Na mistrovstvích České republiky všech kategorií vystoupili kolínští atleti celkem šestadvacetkrát na stupně vítězů. Mistry České republiky se stali Štěpán Hampl v běhu na 100 metrů mužů do 22 let, Jakub Vítek ve skoku o tyči juniorů v hale i pod otevřeným nebem, Dominik Král v hodu kladivem juniorů i mužů do 22 let a štafeta na 4x100 metrů ve složení Matyáš Koška, Dominik Holub, Stanislav Jíra a Štěpán Hampl mezi muži. O deset stříbrných medailí se zasloužili mezi dospělými výškař Matyáš Dalecký a trojskokanka Šárka Vachata, v juniorské kategorii dvěma cennými kovy výškařka Denisa Pešová a běžec Roman Pazdera a po jednom sprinteři Stanislav Jíra a Matyáš Koška, kladivář Karel Hanuš a také halová štafeta dorostenek na 4x200 metrů Kristýna Šlehubrová, Lenka Novotná, Kateřina Tvrdá a Jana Šafránková. Rovněž deset bronzových medailí pak přidali dvakrát Roman Pazdera a dále Karel Hanuš, Denisa Pešová, Zuzana Pražáková, Šárka Vachata, dorostenecká překážkářka Lenka Novotná, dorostenka Eliška Drábková v hodu kladivem, žákyně Anna Radikovská v hodu oštěpem a štafeta dorostenek na 4x100 metrů Kristýna Šlehubrová, Lenka Novotná, Rozárie Znamínková a Jana Šafránková.

Úspěšná byla sezóna 2019 i pro kolínské týmy. Obě družstva dospělých si výborně vedla v prvoligové soutěži, když muži ze suverénního prvního místa a ženy z druhé příčky postoupili do baráže o extraligu. V ní muži obsadili 4. místo (celkově 10. příčku v ČR) a ženy skončily sedmé. 

Z mládežnických družstev dosáhl historického úspěchu tým dorostenek, který se poprvé v historii klubu stal po suverénním výkonu s obrovským náskokem mistrem České republiky! Do poslední disciplíny bojovali o medaili ve finále mistrovství ČR i junioři, kteří nakonec skončili čtvrtí. Do finále republikového šampionátu se probojovala i družstva starších žáků a žákyň, která obsadila šestou a devátou příčku. Pouť týmu dorostenců skončila po 10. příčce v mistrovství Čech. Týmy mladšího žactva mají jako nejvyšší soutěž přebor kraje, v němž kolínské dívky vybojovaly zlaté medaile a chlapci byli bronzoví.

Po organizační stránce se kolínští pořadatelé blýskli brilantně zvládnutým třídenním mistrovstvím České republiky žactva i uspořádáním více než padesátky dalších závodů. I proto bylo Kolínu pro rok 2020 přiděleno pořadatelství nejen prvoligového kola, ale také finále mistrovství ČR družstev žactva.

Po výsledcích roku 2019 tak mohou kolínští atleti vstoupit do jubilejní 120. sezóny s pozitivními očekáváními, i když nejlepší sprinteři Štěpán Hampl, Stanislav Jíra a Matyáš Koška opouštějí kolínský klub a míří do vrcholového sportu v pražských střediscích, kde již působí nejlepší kolínské odchovankyně posledních let Kateřina Šafránková, Helena Jiranová, Petra Andrejsková či Renata Vocásková. Už nyní zvou kolínští atleti všechny své příznivce na oslavy 120 let od založení klubu, které vyvrcholí 7. listopadu v Městském společenském domě.

Jiří Tuček

Publikováno: 1.1.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Redakce KP

Komentáře k článku...