Logo Kolínský PRES
 

Léta chátrající Kmochův dům se kvůli reálné šanci na vysokou dotaci stal škrtem pera brownfieldem

Zpravodajství
Publikováno: 26.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Takzvaný Kmochův dům, stojící v Kutnohorské ulici č.p. 50 (naproti bývalé záchytce), je místem, kde slavný kolínský kapelník žil, učil a zemřel. Připomíná to i pamětní deska vedle vstupních dveří.

Budova dlouhá léta chátrala a před deseti lety ji bezplatně získalo občanské sdružení Centrum pro seniory Kolín jako poslední administrativní objekt po zaniklém okresním úřadu. Organizace zde chtěla vybudovat denní centrum poskytující pobytové služby pro nemocné seniory, brzy se ale ukázalo, že budova by pro tento účel vyžadovala celkovou rekonstrukci s odhadem ve výši 20 až 30 miliónů korun a na tu sdružení nemělo prostředky. Dům byl tedy vrácen státu a od něj ho před šesti lety (po komplikovaných jednáních) koupila kolínská radnice za 2,8 milionu korun, hrazených v bezúročných splátkách po dobu devíti let.

Radnice už loni oznámila, že má nejen hotový projekt na stabilizaci domu a jeho vnější úpravy, tedy na rekonstrukci střechy, výměnu oken a na fasádu, ale že pracuje i na dispozičním návrhu na následující kompletní úpravy vnitřku domu. Podle stávající představy by v domě měla vzniknout stálá expozice věnovaná osobnosti Františka Kmocha a v prvním patře je plánována multifunkční  výstavní síň, v níž by bylo možné pořádat třeba i komornější koncerty. Svou kancelář by si sem ze stávajících provizorních prostor v Zámecké měl přestěhovat Klub přátel Františka Kmocha, část prostor by zřejmě byla komerčně pronajata.

Část finančních prostředků na komplexní obnovu domu se radnice snaží získat i z některého z existujících dotačních programů. Nejreálněji se jeví varianta, která zní na první poslech kuriózně - zařazení domu mezi tzv. brownfieldy. Tento termín je spojen s opuštěnými a chátrajícími pozemky zaniklých továren, obecně ale pod brownfieldy patří i nevyužívané budovy. Důležité ale je, že právě u brownfieldů lze žádat o dotaci ve výši až 30 miliónů korun, a to nejen na rekonstrukci stavebních částí, ale i na vnitřní vybavení. Odhad nákladů na přestavbu Kmochova domu je 13 miliónů korun, dotace by mohla pokrýt polovinu.

Rozhodnutí o přidělení dotace padne na podzim. Pokud se tak stane, práce na rekonstrukci domu by mohly začít v příštím roce a trvat cca dvanáct měsíců.

 

 

Publikováno: 26.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...