Logo Kolínský PRES
 

Lokální obdobu pandemie zažil Kolín už před 28 lety - tehdy zasáhla salmonela 91 obyvatel města a nepřežili ji dva lidé

Zpravodajství
Publikováno: 21.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Následující text není zlehčováním současné koronavirové epidemie, jen připomenutím události, která před 28 lety vyděsila Kolín.

Ve druhém lednovém týdnu roku 1992 začaly v Kolíně přibývat případy salmonely. Na dramatičnosti nabralo dění ve chvíli, kdy byly na infekční oddělení přijaty dvě děti ve vážném stavu a počet pacientů rostl po desítkách. Někteří měli "čtyřicítkové" teploty a krvavé průjmy, mnozí byli hospitalizováni v nemocnici.

Okresní hygienická stanice (OHS) "výslechem" prvních nemocných zjistila, že všichni konzumovali zákusky z cukrárny Domino. Ta tenkrát sídlila na sídlišti v Benešově ulici, v proskleném nebytovém prostoru pod bytovým domem (na fotografii). Hygienici 16. ledna cukrárnu zkontrolovali, nalezli v ní řadu hrubých nedostatků, otestovali zaměstnance a po zpracování vzorků zjistili, že jedna z cukrářek má salmonelu. Cukrárna byla uzavřena a neprodané zákusky zlikvidovány.

Salmonelová epidemie nakonec dosáhla rekordních čísel. Dohromady onemocnělo 91 lidí, z nichž si 84 pochutnalo na zákusích z Domina a dalších 7 se nakazilo při jejich ošetřování. Dva lidé zemřeli, přičemž hygienici ohledně přímé souvislosti úmrtí se salmonelou volili opatrné formulace. "V časové souvislosti zjistila OHS dvě úmrtí. Jedno je neprokazatelné, protože pacient měl těžké onemocnění a příčinu těžkých průjmů před smrtí nelze zpětně určit, i když konzumace dortů z cukrárny byla potvrzena. Druhá pacientka, také s těžkým základním onemocněním, po požití zákusků dostala průjem a teploty a lékař konstatoval, že salmonelóza urychlila průběh základního onemocnění," lze se dočíst v dobovém stanovisku OHS.
 

Publikováno: 21.3.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...