Logo Kolínský PRES
 

Muzeum získalo do svých sbírek vzácnou středověkou madonu z kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 30.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: RMK

Sbírky kolínského Regionálního muzea obsahují řadu cenných předmětů, na konci loňského roku se ale rozrostly o opravdu mimořádný přírůstek.

Gotická plastika Panny Marie s Ježíškem byla do sbírek muzea zakoupena ze soukromého majetku díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky a zřizovatele muzea, Středočeského kraje.

Dřevěná plastika je vysoká 74 centimetrů a její povrch pokrývají zbytky původní barevnosti. Svým výtvarným pojetím vychází ze známého typu Madony plzeňské, který byl na přelomu 14. a 15. století oblíben v širší oblasti západních, jižních a středních Čech. Na základě tohoto srovnání je možné dílo datovat do období na začátku 15. století, přičemž přesnější dataci se momentálně snaží určit odborníci.

Plastika byla pravděpodobně původně součástí mobiliáře kostela Všech svatých na Kutnohorském předměstí v Kolíně (u nádraží), odkud se po radikálním poškození této stavby při náletu na konci druhé světové války dostala do soukromého majetku. Na území východní části středních Čech a především Kolínska jde o vzácně zachovalou středověkou uměleckou památku, jejíž historický význam nesnižuje ani neúplný stav zachování.

Plastika bude pravděpodobně nejprve dočasně představena Kolíňákům a vystavena v Červinkovském domě a v budoucnosti by se měla stát součástí stálé expozice o dějinách Kolína ve Veigertovském domě na Karlově náměstí.
 

Publikováno: 30.3.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: RMK

Komentáře k článku...