Logo Kolínský PRES
 

Na 13 hodin se v sobotu 16. září Masarykův most promění v pěší zónu vylepšenou stoly, židlemi, vstupní branou a koncertním pódiem

Zpravodajství
Publikováno: 15.9.2023 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Na počátku devadesátých let minulého století, před otevřením Nového mostu, žili obyvatelé Kolína několik měsíců v představě, že starý most přes Labe se trvale změní v pěší zónu, protože pro dopravu přes řeku bude stačit most nový.

Tato představa tehdy nevznikla nějakou šeptandou, ale na základě neurčitých odpovědí tehdejších radničních funkcionářů, kteří trvalé uzavření starého mostu pro dopravu nejen nevyvraceli, ale mluvili o tom jako o variantě, o níž se jedná. Zda tehdy bylo opravdu něco takového "na stole" či šlo jen o zbožné přání je dnes už nedohledatelné, každopádně po otevření Nového mostu doprava z Masarykova mostu nezmizela a auta po něm po tisících denně jezdí dodnes.

Možnost vyzkoušet si, jaké by to bylo, kdyby byl most určen jen pěším, nastane až letos, v sobotu 16. září, kdy se na Masarykově mostě ve spolupráci s Otevřenou ulicí uskuteční akce Zažít město jinak. Oficiální dobou konání akce je interval mezi 14. a 20. hodinou, silnice na obou stranách mostu (na městské straně pod Savoyem a na zálabské straně u kruhového objezdu) ale bude přehrazena už v 10 h. dopoledne a zábrany budou odstraněny až hodinu před půlnocí, takže most se v pěší zónu promění na dlouhých 13 hodin.

Pěší happening na mostě bude opravdu nepřehlédnutelný. V téměř stometrovém úseku uprostřed mostu budou rozestavěny židle a stoly s květinovou výzdobou lákající k posezení, na zálabském předmostí před bývalým kinem Jas vyroste pódium, na němž vystoupí kapely Stand Arty, Hanky Tonky Jazz Band a taneční skupina Spolu, otevřen k procházkám bude jindy nepřístupný ostrov pod mostem, každou celou hodinu se uskuteční prohlídka hydroelektrárny, zdarma bude přístupná věž Práchovna a vodní skauti budou nabízet projížďky na lodích a šlapadlech po Labi pod mostem.

A ještě technická poznámka pro motoristy. Na zálabské straně zůstane průjezdný kruhový objezd, jen se zaslepeným výjezdem směrem k mostu, zatímco na městské straně bude most zaslepen až za silnicí obkružující Savoy. Auta tedy budou moci z historického centra vyjet z Rubešovy ulice kolem Savoye buď rovně dolů do ulice Na Pobřeží nebo doprava do Mostní a obdobně zůstane zachován i průjezd z křižovatky u kláštera dolů Mostní ulicí s nutností u Savoye pokračovat doprava do ulice Na Pobřeží.



Publikováno: 15.9.2023 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...