Logo Kolínský PRES
 

Na kolínském nebi vyfotil Petr Širc kometu, která je ze země pozorovatelná jen jednou za téměř sedm tisíc let

Zpravodajství
Publikováno: 13.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petr Širc

Komety patří k astronomickým jevům, které člověk vidí jen párkrát za život. Ta poslední, pozorovatelná pouhým okem, se "nad Kolínem" objevila před třinácti lety, a tak není divu, že vlasatice Neowise vyvolává takové vzrušení...

Kometa dostala oficiální název C/2020 F3 (NEOWISE), protože ji na jaře neobjevil člověk, ale stejnojmenný kosmický dalekohled. Jde o kometu, o jejíž existenci do letoška neměl nikdo ani tušení - jak vypočítali astronomové, objeví se totiž jen jednou za 6.800 let, takže ze Země byla naposledy pozorovatelná v dobách, kdy začínala doba bronzová...

V pátek 3. července kometa minula Slunce, výrazně se zjasnila a byla poprvé viditelná na obloze i bez dalekohledu, pouhým okem. Právě začínající týden by měl být pro její pozorování tím ideálním - nad obzorem totiž zůstane po celou noc, takže bude na severní obloze viditelná od soumraku až do úsvitu.

Kometu najdete na rozhraní souhvězdí Vozky a Rysa, snadněji bude laikům odhalitelná od neděle 19. července, kdy bude přelétat dolní pravý okraj souhvězdí Velkého vozu a v dalších dnech bude pokračovat jeho dolním lemem. Navíc právě od 19. července vychází Měsíc až po svítání, takže nebude při pozorování komety rušit.

Nečekejte ale vlasatici s chvostem přes půl oblohy. Momentálně má kometa podobu mlhavé skvrny s náznakem chvostu, k pozorování je navíc třeba perfektně odkrytý severovýchodní obzor bez domů či stromů. Astronomové doporučují použít dalekohled či alespoň divadelní kukátko, v němž se kometa předvede v plné kráse.

Prvním, kdo se pochlubil efektním snímkem komety nad Kolínem, byl Petr Širc. Jeho snímek (viz foto) byl pořízen přesně nad severním obzorem od křížku u Ratboře, chvilku po půlnoci ze soboty na neděli.

 

 

Publikováno: 13.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Petr Širc

Komentáře k článku...