Logo Kolínský PRES
 

Na místě válečného mostu přes Labe už pro chodce, cyklisty i automobily funguje nový za 258 miliónů korun

Zpravodajství
Publikováno: 6.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jedna z proslulých staveb regionu, po 2. světové válce postavený úzký "americký" most přes Labe ve Valech u Přelouče, loni v létě navždy zmizel.

Rozebírání jeho kovové konstrukce nebylo jednoduché, mostní čepy totiž byly za sedmdesát let existence zrezlé. Most nebyl zlikvidován, ale po částech uschován, aby mohl být případně použit jako rychlá provizorní náhrada při možných mostních haváriích.

Na místě rozebraného mostu od té doby vyrostl nový plnohodnotný silniční most s dvouproudou vozovkou a s chodníky pro pěší a cyklisty za 258 miliónů korun. Po dobu jeho stavby sloužila pro přechod přes řeku bezbariérová dva metry široká lávka, zatímco automobily jezdily objížďkou přes most v nedaleké Přelouči.

Nový kovový most byl sestavován z jednotlivých dílů na pravém břehu řeky a postupně po částech vysouván nad řeku. Během posunů byla konstrukce podepřena věžovými bárkami v korytě Labe, zatímco nyní, po dokončení, se konstrukce mostu obejde bez pilířů v korytě. Most o šířce čtrnáct metrů je dlouhý 194 metrů a váží 645 tun. Šíře silniční komunikace je šest a půl metru, na obou jejích stranách byl vybudován chodník pro pěší i cyklisty.

Pro chodce a cyklisty byl most otevřen už na konci května, automobily po něm jezdí od minulého týdne. Byť most není na žádné frekventované silniční trase, v létě ho s oblibou využívají rekreanti, mířící k oblíbeným mělickým písníkům, nabízejícím přírodní koupání.

Okamžitě po dokončení měl most absolvovat náročnou zátěžovou zkoušku. Současně totiž silničáři plánovali uzavření mostu přes Labe v sousední Přelouči a na most ve Valech měla být nejméně na rok převedena objízdná trasa pro auta jedoucí ve směru od Kolína či Kutné Hory na Lázně Bohdaneč a Hradec Králové. Kraj, majitel mostu, ale rekonstrukci přeloučského mostu odsunul a proběhne nejdříve v příštím roce.

 

 

Publikováno: 6.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...