Logo Kolínský PRES
 

Na vrcholu kopce Vinice vyroste nad tunami zaskládkovaného odpadu stromová kaple

Zpravodajství
Kultura
Publikováno: 25.2.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Přizdobování Kolína výtvarným uměním má v třetím tisíciletí za sebou již jistý vývoj. Pokusíme se ho chronologicky zrekapitulovat.

Svého času se ve štítarském údolí objevily sochy slavných kolínských sportovců, fotbalisty Jaroslava Košnara a cyklokrosaře Miloše Fišery, vyřezané motorovou pilou, pak se do Borků přivalily balvany k poctě Medvědů od Kolína a opatřeny byly pamětní deskou. Všechno to byly spíše recesistické aktivity nadšenců, nesené zájmem obyčejných lidí, šlo tedy o jistý přetlak zdola.

Busta Anastáze Opaska v Komenského parku, odhalená v roce 2013, už byla uměleckou záležitostí, oficiálním aktem radnice a splátkou dluhu významným osobnostem Kolína. Totéž platilo i pro čtyřmetrový geometrický objekt, umístěný k poctě Jana Kubíčka na Husově náměstí o tři roky později. V roce 2018 rozvinula kolínská radnice ambice v oblasti umění současného a vznikla soutěž na výtvarné dílo do proluky v ulici Politických vězňů. Završená byla loni na apríla, instalací bizarního mouřenínského sněhuláka.

Před pěti měsíci pak byla vyhlášena výtvarně-architektonická soutěž na ´Umělecké dílo pro kopec Vinice´. Oproti výše zmíněným příkladům jde o záměr většího kalibru, finanční strop na realizaci díla byl stanoven na 1,5 miliónu korun a soutěžní podmínky zájemce nijak nelimitovaly v jejich přístupu, ať již se rozmáchnou jakkoliv doširoka. Očekáválo se, že dílo podpoří duchovní a spirituální význam vyhlídkového místa, které se stalo i občasným cílem poutí kolínské církevní komunity a místem uvažované nové křížové cesty. Ne náhodou proto s porotou soutěže spolupracoval i kolínský farář Ján Halama, přizvaný jako odborný dohled.

Do soutěže se přihlásilo 37 zájemců z celé České republiky, z toho dva z kolínského regionu (soutěžily i návrhy ze Slovenska, Velké Británie a Nizozemska). Porota vyhlásila vítězem návrh brněnského architekta Františka Nováka na "stromovou kapli", jako pomyslný vrchol křížové cesty na Vinice. Jak ukazuje přiložená vizualizace, návrh počítá s navezením zeminy a jejím vytvarováním a osázením stromy. K financování se radnice bude snažit získat sponzorské peníze. Pokud uspěje, mohlo by k realizaci dojít v příštím roce.

Sluší se ještě dodat, že všech 37 do soutěže přihlášených návrhů bude vystaveno od 30. března v sále CEROPu v areálu zámku.

 

Publikováno: 25.2.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...