Logo Kolínský PRES
 

Náš cynický odhad zní, že Středočeský kraj začne Nový most v Kolíně opravovat až ve chvíli, kdy spadne

Zpravodajství
Publikováno: 1.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Plánovaná rekonstrukce Nového mostu se komplikuje. Jeho majitel, Středočeský kraj, na ni nemá peníze a tak se oprava opět odkládá.

Kompletní rekonstrukce Nového mostu děsí obyvatele Kolína od jara 2018. Důvod jejich obav je jednoduchý - po mostě denně projede 17 tisíc vozidel a tak si každý dokáže názorně představit, co se s dopravou v celém Kolíně stane, až bude průjezdnost mostu během opravy "stlačena" ze stávajících čtyř pruhů do dvou, nemluvě o situacích, kdy bude Nový most v některých etapách rekonstrukce uzavřen pro dopravu úplně.

Oprava mostu má trvat 18 měsíců. Středočeský kraj, vlastník mostu a organizátor jeho rekonstrukce, v minulosti nejprve opakovaně uváděl, že stavební práce budou zahájeny na podzim roku 2019. První pochyby o reálnosti tohoto tvrzení se objevily loni s nástupem jara, když se ukázalo, že ještě nebylo vypsáno výběrové zřízení na zhotovitele - povinné lhůty na podání nabídek, následného vyhodnocení a hlavně případných odvolání neúspěšných účastníků jsou totiž tak dlouhé, že se do podzimu dalo vše stihnout jen stěží.

V jistotu se pochyby změnily v létě, kdy Martin Herman z Ovčár (ANO), krajský radní odpovědný za investice, na Facebooku přiznal "mírný posun termínu" zahájení rekonstrukce mostu. Protože v zimních měsících počasí stavební práce obvykle znemožňuje, znamenalo ovšem sousloví "mírný posun" fakt, že se na Novém mostě začne pracovat nejdříve až letos. Následně kraj oznámil, že rekonstrukce mostu začne 1. dubna 2020.

Ani tento termín ale Středočeský kraj nedodržel. Nejprve se proti vydanému stavebnímu povolení odvolaly České přístavy, jimž budoucí rekonstrukce mostu zkomplikuje přístup na jejich pozemky, a odvolací řízení jejich námitkám vyhovělo. Kraj tedy musel znovu požádat o vydání stavebního povolení a dodnes ho nemá. Dnes už je též jasné, že kraj na plánovanou rekonstrukci nesehnal ani potřebné peníze. Rada kraje v dubnu sice schválila vítěze soutěže na opravu mostu (sdružení firem Strabag a Porr má zakázku provést za cca 380 miliónů korun), ve smlouvě je ale jako poslední termín předání budoucího staveniště stavebním firmám uveden až 31. říjen 2021.

Začne se tedy Nový most skutečně opravovat alespoň v příštím roce? Redakční tip na skutečný termín zahájení rekonstrukce najdete v titulku...
 

Publikováno: 1.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...