Logo Kolínský PRES
 

Ne každý to ví, a přitom je to jednoduché - zapamatujte si název Huslík a telefonní číslo 603 864 822

Zpravodajství
Publikováno: 29.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Katka Soukupová

Ztracené ptáče či jiné zvířecí mládě, vyhublého ježka, zvíře sražené autem či poraněné od psa našel alespoň jednou za život snad každý. Ne všichni ale vědí, jak se zachovat a na koho se obrátit.

Mezi lidmi panuje v tomto ohledu řada mylných informací, správný postup je ale jen jeden. Pro pomoc divokým zvířatům v nouzi je v České republice zřízena a provozována síť záchranných stanic ČSOP. Funguje na takzvaném územním principu - celé území republiky je administrativně rozděleno na třicítku oblastí, z nichž každé obvykle zahrnuje několik okresů. V každém z těchto území je jedna velká záchranná stanice a její povinností je ze "svého" území přijmout každé zvíře, které potřebuje pomoc.

Jinak řečeno - při nálezu zvířete má smysl volat jen do té jediné "správné" stanice, která má území, kde jste zvíře našli, na starosti. Jak jistě leckdo ze čtenářů tuší, o město Kolín i celý okres Kolín se takto "stará" záchranná stanice na Huslíku, sídlící v lužních lesích mezi Libicí nad Cidlinou a Poděbrady (tato stanice dříve sídlila v nedalekém Pátku, před několika lety se přestěhovala do nového sídla na Huslík).

Správný postup ve chvíli, kdy stojíte nad poraněným zvířetem či bezmocným mládětem, je tedy jediný a jednoduchý - zavolat na pohotovostní linku Huslíku 603 864 822, kde se vám dostane rady a pomoci.

Jak dobře vědí kolínští školáci, záchranná stanice sídlí ve stejném areálu jako Ekocentrum Huslík. To nabízí prohlídky a vzdělávací i jiné pořady a akce pro školy i veřejnost, a to po celý rok. Po rozvolnění karanténních opatření Huslík už opět funguje, jak se lze přesvědčit třeba o nejbližším víkendu. V sobotu 30. května tu budou v 11 hodin vypouštět zpět do přírody uzdravené živočichy a ve 14 hodin proběhne povídání o ježcích s ukázkou zvířecích svěřenců, v neděli 31. května představí v 11 hodin zájemcům novinky ze záchranné stanice a ve 14 hodin je na programu exkurze do záchranné stanice.

Podrobnosti o Huslíku najdete na jeho webové stránce (tady).

 

 

Publikováno: 29.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Katka Soukupová

Komentáře k článku...