Logo Kolínský PRES
 

Nebe nad Kolínskem na tři týdny ztichlo, gripeny z letiště v nedalekých Chotusicích odletěly do Pardubic

Zpravodajství
Publikováno: 9.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Obyvatelé Kolína, a především městysů a vesnic severozápadně od něj, dobře vědí, jak to vypadá, když vám nad hlavou přeletí bojový stíhací letoun. Červenec je ale jedinou částí letošního roku, kdy je nebe nad Kolínskem tiché.

Česká armáda má už léta pouhé dvě bojové letecké základny. Jedna z nich je na Moravě - na letišti v Náměšti nad Oslavou jsou připraveny bojové vrtulníky. Tu druhou najdete jen pár vteřin letu nadzvukovou rychlostí od Kolína, na letišti v Chotusicích, kde sídlí 21. základna taktického letectva. Tamní letiště slouží armádě už déle než půl století - stavět se začalo v roce 1955 a do plného provozu bylo uvedeno v srpnu 1958.

V Chotusicích je obvykle zaparkovaných všech 14 stíhaček JAS-39 Gripen, které Česká armáda vlastní a které odsud pravidelně vzlétají jak k hlídkovým letům, tak k výcviku. Doplňuje je 16 bitevníků L-159A ALCA a dalších několik letadel slouží k výcviku pilotů.

Léto chotusická základna často využívá ke stavebním pracem, což provoz letiště krátkodobě zastaví. Aby byla zajištěna ochrana vzdušného prostoru ČR, část gripenů obvykle přelétne na jiné letiště. Stalo se tak i tento týden, kdy byla v Chotusicích zahájena údržba startovací dráhy, úpravy infrastruktury a technická odstávka řídicí věže. Polovina gripenů i bitevníku ALCA odletěla na letiště v Pardubicích, odkud budou v dalších dnech startovat k obvyklým hlídkovým letům.

Opravy chotusického letiště jsou naplánovány až do 27. července, kdy se na něj gripeny i bitevníky z Pardubic vrátí a na letišti se poté rozběhne obvyklý provoz. Pro obyvatele Kolína, Starého Kolína i obcí na Týnecku, nad něž se letadla z chotusického letiště při výcviku pravidelně dostávají, to znamená jediné - ještě tři týdny budou mít nad hlavami nezvyklé ticho...

 

 

Publikováno: 9.7.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...