Logo Kolínský PRES
 

Obnovení výroby v automobilce TPCA po více než dvou měsících asistovaly termokamery a teploměry

Zpravodajství
Publikováno: 26.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Před měsícem se automobilka dvakrát během jednoho dne dostala do celostátních sdělovacích prostředků.

Nejprve 18. března ráno ČTK informovala, že v automobilce skončilo kolektivní vyjednávání dohodou o nové kolektivní smlouvě platné na dva roky. Podle dohody letos mzdy v TPCA vzrostou o 7,8 procenta, příští rok o dalších 6,3 procenta, přičemž průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila loni cca 42.200 korun.

O pár hodin pozdější druhá zpráva z "ovčárecké výrobní zóny" byla ve svých důsledcích násobně důležitější. Kvůli karanténním opatřením TPCA týž den po odpolední směně  zastavila výrobu.

Původně se tak mělo stát na měsíc, do 20. dubna, termín se ale opakovaně posunul, tak jak se komplikovala epidemiologická situace v Evropě. Důvod odkladů byl jasný - rozhodující bylo fungování dealerství v zahraničí. Produkce TPCA totiž směřuje z 98 procent do ciziny, a pokud by v zemích, kam vývoz směřuje, zůstaly zavřené autosalóny, nebylo by "trojčata" z kolínské automobilky kde prodávat. I proto se nakonec TPCA "rozjela" až v pondělí 25. května, měsíc po mladoboleslavské škodovce.

Zaměstnanci během odstávky pobírali zpočátku 85 procent platu, od 1. května o 5 procent méně. Do práce se jich vrátila drtivá většina z 2.500 tisíce, většina zahraničních zaměstnanců se totiž během karantény nevrátila do svých zemí, ale zůstala v České republice.

Obnovení výroby provázela řada hygienických a bezpečnostních opatření. U vstupu do TPCA byly instalovány termokamery a pokud zaregistrovaly zvýšenou teplotu, byl příchozí podruhé přeměřen bezkontaktním teploměrem. Prodloužena byla pauza na oběd, stoly v jídelně jsou dál od sebe, byly vyčleněny samostatné zastávky autobusů MHD pro příjezdy a odjezdy. Obě pondělní směny pracovaly v rouškách ve zhruba třetinovém režimu, na plnou kapacitu cca 900 "trojčat" denně automobilka najede pravděpodobně v pátek 29. května.

 

 

Publikováno: 26.5.2020 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...